Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Papugi » Łąkówka modroskrzydła

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Łąkówka modroskrzydła (łać.Neophema chrysostomus.)

Łąkówka modroskrzydła
  • Wygląd
  • Rozmnażanie
  • Hodowla
  •      Zamieszkuje południową Australię, na południu Nowej Walii oraz Tasmanii. Mimo, że wystepuje licznie w Australii, jest mało znany poza jej granicami. Brak mu piękna, którym odznaczają się inne łąkówki, dlatego też nie znalazł wielu amatorów. Naturalnym środowiskiem łąkówek modroskrzydłych, są sawanny i obrzeza lasów. Gniazdują przeważnie w dziuplach. Ich pokarmem, są rożnego rodzaju nasiona oraz pędy młodych roślin.      

    Wygląd.

    Samczyk posiada czoło koloru niebieskiego, głowę, kark, grzbiet, podgardle i górną część piersi barwy oliwkowozielonej, a dolną część piersi, brzuch i boki żółtozielone. Pióra pokrywowe skrzydeł maja barwę niebieską , lotki zaś są czarne z niebieskim nalotem. Środkowe sterówki, są szaroniebieskie,a boczne szafirowożółte. Samiczka ma bledsze ubarwienie od samca, a lotki posiada o barwie czarnobrunatnej. Długość ciała około 23 cm.      

    Rozmnażanie.

    Wielokrotnie się udało w ogrodach zoologicznych oraz w warunkach domowych. Łąkówki modroskrzydłe podczas lęgów nie przepadają za towarzystwem innych ptaków, dla każdej parki trzeba przeznaczyć inna klatkę lęgową. W czasie lęgów i wychowu młodych stosuje się te same metody pielęgnacji i rodzaj karmy, jak przt legach i wychowie łąkówek wspaniałych i nimf. Pierzenie młodych łąkówek modroskrzydłych trwa bardzo długo, kończy się dopiero po 12 miesiącach zycia.      

    Hodowla.

    Warunki chowu są podobne, jak dla innych łąkówek. Papużki tego gatunku, dobrze znoszą towarzystwo innych papużek, zachowują się spokojnie, nie lubią bardzo samotności. Jednak uwagi dotyczące sposobu pielęgnacji, rodzaju pomieszczeń oraz żywienia, są takie same jak dla łąkówek modrogłowych.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 6minusplus 4 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!