Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Papugi » Papuzica mała

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Papuzica mała (łać.Coracopsis nigra)

Papuzica mała sibilans
Papuzica mała sibilansPodgatunki: wyróżnia się ich cztery:
 • Coracopsis nigra nigra
 • Coracopsis nigra libs
 • Coracopsis nigra sibilans
 • Coracopsis nigra barklyi


 • Zakres wystepowania:
 • Coracopsis nigra nigra obejmuje wschodni Madagaskar
 • Coracopsis nigra libs spotykany w zachodniej części wyspy Madagaskar
 • Coracopsis nigra sibilans bytuje na wyspach Wielki Komor i Anjouan należących do wyspiarskiego państwa na oceanie indyjskim Komory.
  Papuzica mała barklyi
  Papuzica mała barklyi
 • Coracopsis nigra barklyi zamieszkuje wyspę Praslin należącą do Seszeli


 • Naturalne środowisko: Papuzicy małej jest zróżnicowane, można ja spotkać od terenów mieszkalnych poprzez sawanny, busz otaczający wioski, niskie lasy, pola uprawne, brzeg morza aż po wzgórza do wysokości 2025m npm.

  Populacja: poza Coracopsis nigra barklyi, która występuje na wyspie Praslin tylko w ilości 100 sztuk, Papuzica mała jest ptakiem popularnym.


  OPIS:
  Papuzica mała libs
  Papuzica mała libs


  Coracopsis nigra nigra zarówno samiec jak i samica są czarno- brązowe, spodnia część ogona posiada szarawy odcień. Ogon jest brązowo-czarny, stający się coraz ciemniejszy w kierunku końca. Dziób jest różowo-biały, ale po okresie pierzenia staje się szary. Ciemno-brązowe oczy otoczone są nagą, szarą skórą.
  Coracopsis nigra libs samiec i samica są jaśniejsze od nominalnego kuzyna, pióra spodnich części ciała są bardziej brązowe, podbarwione kolorem niebiesko-szarym, brak ciemnej obwódki na ogonie.
  Coracopsis nigra sibilans obydwa osobniki są blado-brązowe, z mniejszą ilością czarnego koloru, brak szarego koloru na piórach pierwszorzędowych. Dziób jest brązowo-szary. Ogólnie mniejsze.
  Coracopsis nigra barklyi papugi te są podobne do podgatunku Coracopsis nigra sibilans, wyróżniają się tylko szaro-niebieskimi refleksami na zewnętrznej powierzchni piór pierwszorzędowych, na ciemieniu dostrzeżemy blado-brązowe łatki.
  Średnie wymiary: wielkość 35cm, waga 315g.
  Upierzenie młodocianych osobników: generalnie ich pióra są bledsze od tych u dorosłych papug, pióra na ogonie posiadają blado-szare końcówki. Dziób podbarwiony jest na żółtawo.


  Papuzica mała nigra
  Papuzica mała nigra
  Informacje hodowlane:

  Ptaki te są niezwykle ciekawskie, lubią się bawić. W stosunku do człowieka są nieprzewidywalne mogą być bardzo nieśmiały lub aprzeciwnie bardzo zaczepne. Znane są z wydawania dziwacznych odgłosów.
 • Okres rozrodczy: najprawdopodobniej od listopada do lutego
 • Czas inkubacji: 14 dni
 • Wielkość miotu: od 3 do 5 owalnych jaj o wymiarach 36 x 26mm
 • Czas pozostawania w gnieździe: około 5 do 6 tygodni

 • Warunki bytowe: woliera musi mieć co najmniej 4,5m długości. Jeśli chodzi o budkę lęgową powinno to być pionowe pudełko o wymiarach 30.5cm x 30.5cm x 91.5cm.

  Dieta: Papuzica mała generalnie je więcej owoców niż Papuzica duża Coracopsis vasa. Owoce stanowią 30% dziennej diety tych papug: jabłka, gruszki, pomarańcze, banany, granaty, jagody... Dodatkowo nie pogardzi ona zielonymi liśćmi, marchewką, orzechami, nasionami czy nawet drobnym robactwem.  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 6minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!