Jest gatunkiem endemicznym występującym na obszarzach lasów deszczowych Zachodniej i Centralnej Afryki. Uważane są za najinteligentniejsze ze wszystkich ptaków. Ponadto ich "ludzka natura" naśladowanie mowy ludzkiej i łagodne usposobienie sprawiło, iż stały się popularnymi ptakami domowymi.
Inna nazwa: Żako
Podgatunki: wymienia się kilka podgatunków, ale tylko dwa pierwsze są powszechnie akceptowane:
Kongijska Papuga popielata (Psittacus erithacus erithacus) - gatunek nominalny
Identyfikacja: Większa niż Timneh, o około 33cm . Jasnoszare pióra, żywoczerwony ogon i całkowicie czarny dziób.
Zakres występowania: naturalnie występuje na wyspach Príncipe and Bioko (wyspy na Oceanie Atlantyckim na zachód od Gabonu) a także od połu
dniowo-wschodnich terenów Wybrzeża Kości Słoniowej aż do zachodniej Kenii, północno-zachodniej Tanzanii, południowego Kongo oraz północnej Angoli.
Papuga popielata Timneh (Psittacus erithacus timneh) Identyfikacja: mniejsza niż Papuga kongijska. Upierzenie jest ciemniejsze, wpadające w kolor węgla drzewnego. Ogon jest kasztanowy, w górnej części dolnego dziobu można dostrzec łatkę w kolorze rogu.
Zakres występowania: naturalnie występuje w zachodnich rejonach Gwinei, które porastają wilgotne lasy graniczące z sawannami zachodniej Afryki: Gwinea- Bissau, Sierra Leone oraz południowego Mali.
Papuga popielata kongijska
Papuga popielata z Ghany (Psittacus erithacus princeps) Identyfikacja: podobna do Papugi kongijskiej, ale jest ciemniejsza i nieznacznie mniejsza.
Zakres występowani: naturalnie występuje na wyspach Fernando Po (teren Gwinei
Równikowej) oraz Principé .
Kameruńska Papuga popielata - znana także jako "the Big Silvers" czyli wielka srebrna papuga
Identyfikacja: większa niż pozostałe papugi tego gatunku, a upierzenie jej jest jaśniejsze, srebrzyste.
Zakres występowania: uważa się, iż ptak ten pochodzi z Kamerunu lub z Kongo.
Obecność w naturalnym środowisku: ptak umieszczony na liście CITES jako zagrożony, z powodu nielegalnego handlu i kłusownictwa.
Opis:
Papuga popielata jest ptakiem średnich rozmiarów, około 30cm długości.
Średnia waga oraz cechy wyróżniające:
Kongijska Papuga popielata: od 380 do 554 gram (jasnoszare upierzenie, czerwony ogon)
Timneh Papuga popielata: od 300 do 360 gram (szarowęgliste upierzenie - kasztanowy ogon)
Upierzenie: Jak sama nazwa wskazuje ptaki te są przede wszystkim szare, z akcentami bieli, czerwieni lub koloru kasztanowego na ogonie, w zależności od podgatunku. Dodatkowo okolice oczu są białe.
Stopy: Papugi popielate jak wszystkie inne papugi są zygodaktyliczne, posiadają 4 palce, dwa z przodu I dwa z tyłu.
Mutacje: Od czasu do czasu można spotkać Papugi popielate z czerwonymi piórami rozsianymi po całym ciele. Dlatego też często uważane są za bardziej egzotyczne i bardziej pożądane przez hodowców. Jednak takie czerwone upierzenie w nietypowych miejscach jest sygnałem zaburzeń w rozwoju piór, zażywaniem leków np. antybiotyków w okresie pierzenia się. Może być także oznaką choroby np. wątroby, niedożywienia. Jednak zdarzają się ptak, które już urodziły się z czerwonymi piórami i wtedy jest to prawdziwa mutacja. Jednak jeśli takie pióra pojawią się później wskazuje to na chorobę i należy przyjrzeć się uważniej papudze.
Jakkolwiek mutacje zdarzają się i w nature. Istnieje opisana papuga popielata z czerwonym pasmem piór na podbrzuszu.
Pozostałe mutacje:
Papuga popielata timneh
Albinos- białe (brak pigmentacji)
Lutino (żółte upierzenie)
Grizzle (pióra są obramowane różowym kolorem
Ptaki z białym ogonem
Rozróżnienie płci: generalnie samce są większe od samic o około 30-35cm. Dodatkowo samice mają bardziej smukłą szyję oraz węższą głowę.
Dane hodowlane:
Okres inkubacji: od 21 do 30dni
Wielkość miotu: od 2 do 4 jaj
Długość życia: od 40 do 60 lat
Papugi popielate są dobrymi rodzicami, a pisklęta są łatwe do odchowania. Większość hodowców jest zgodna, że dla efektywnej hodowli minimalne wymiary podwieszonej klatki to 60cm szerokości, na 90cm wysokości i 180cm głębokości. Jeśli posiadamy więcej niż jednego samca, należy je odgrodzić od siebie tak aby nie mogły się widzieć, co uchroni ptaki przed walką o terytorium. Chyba, że odległość pomiędzy klatkami jest co najmniej około 60cm. Grubość drążka na którym siedzi ptak musi być od 2 do 7,5cm. Zmiana grubości drążka stanowi ćwiczenie dla stóp papug. Dodatkowo należy umieścić w klatce drążek z cementu lub czegoś podobnego aby ptaki mogły ścierać pazury.
Papugi popielate zwykle spółkują kilka razy dziennie przez kilka tygodni zanim złożą pierwsze jajo, ponadto zaleca się aby nie niepokoić ptaków poprzez częste poszukiwanie złożonego jaja. W przeciwnym razie ptaki mogą uszkodzić lub porzucić jajko. Pisklęta lęgną się po około 28-30 dniach, a na parę dni przed ich wykluciem rodzice spożywają znacznie więcej niż normalnie. Jeśli zdecydujesz się na wyciągnięcie piskląt z gniazda, należy je wyciągnąć wszystkie razem, ponieważ para nie będzie zajmować się pozostałymi pisklętami. Należy pamiętać, że ptaki mogą bronić pisklęta przed ich wyciągnięciem. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie siatki na ptaki aby je delikatnie wyciągnąć. Użycie rękawic do tego celu nie jest zalecane, ponieważ moglibyśmy wtedy uszkodzić delikatne pisklęta, gdyż czucie przez rękawice jest zaburzone.
Papuga popielata parka
Papugi popielate jako zwierzęta domowe
Papugi popielate są pięknymi, inteligentnymi ptakami, które mogą stać się oddanym przyjacielem domu, jednak zanim to nastąpi należy im poświęcić dużo uwagi, czasu i cierpliwości.
Papuga kongijska zaczyna mówić później niż Papuga Timnehs, dodatkowo hodowcy twierdza że Timnehs jest mniej nerwowy w otoczeniu obcych niż Papuga kongijska oraz że jest bardziej towarzyską papugą. Papuga kongijska mam tendencje do silnego przywiązywanie się do jednej osoby. Ponieważ Papugi popielate są bardzo inteligentnymi ptakami toteż szybko ulegają znudzeniu, a unieruchomienie ich może powodować liczne problemy, jak chociażby samookaleczanie się- wyrywanie piór, czy żucie i połykanie elementów klatki.
Trening: Papugi popielate są jednym z najłatwiejszych w utrzymaniu gatunków papug. Jakkolwiek mogą sprawiać pewne kłopoty poprzez "bycie niegrzecznym" w okresie "dziecięcym" tzn: dziobanie właściciela, żucie i niszczenie przedmiotów. Jednak odpowiednie postępowanie i trening we wczesnym stadium może skutecznie wykorzenić złe nawyki.
Dieta: Na wolności ptaki te żywią się głównie orzechami, owocami oraz nasionami, urozmaiconymi o elementy liściaste. Zaobserwowano nawet, że spożywają one ślimaki.
Jakkolwiek w hodowli karmi się je ziarnami, nasionami, płatkami, owocami i warzywami. Papugi popielate pozostając w zamknięciu często cierpią na braki wapnia, które należy suplementować np. kością z mątwy, którą można pokruszyć i rozsypać np. na owocach. Dodatkowo można dodawać do ich jedzenia pokruszone skorupki kurzych jaj. Uwaga: należy ostrożnie podawać cytrusy lub inne produkty bogate w witaminę C, gdyż jej nadmiar może prowadzić do choroby z nadmiaru żelaza, ponieważ witamina C zwiększa absorpcję żelaza z pożywienia.