Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Papugi » Papużka falista

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Papużka falista (łać.Melopsittacus Undulatus)

Papużka falista - barwa podstawowa
Papużka falista - barwa podstawowa
 • Informacje ogólne
 • Zakup papużki
 • Samiec czy samica
 • Wymagania
 •      Informacje ogólne:
       Papużka falista (łac. Melopsittacus Undulatus).Ich średnia długość życia nie przekracza trzynastu lat w niewoli. Od zawsze Australia jest ich naturalnym środowiskiem, również w dzisiejszych czasach zamieszkują jej tereny (dostatek
  pożywienia i schronienia). Papużki faliste żyją na całym tym obszarze - wyjątkiem są wybrzeża.

       Liczebność papużki falistej jest ogromna. Naukowcy zaliczają do niej blisko 330 gatunków ptaków (w skład, których wchodzi 7 podrodzin i 71 rodzajów). Wszystkie papużki są bardzo inteligentne i pamiętliwe. Na wolności zamieszkują wszystkie kontynenty wyłączając Europę oraz Antarktydę.

       Papużki faliste mają bardzo mocny dziób oraz cztery palce (pierwszy i ostatni z tyłu oraz dwa środkowe z przodu). Papużki faliste mają dość krótkie kończyny tylnie. Papużki faliste posiadają pazurki, które są bardzo ostre.

  Papużka falista - barwa niebieska
  Papużka falista - barwa niebieska
       W naturze papużka falista występuje tylko w kolorze zielonym (w hodowli papużka falista jest genetycznie mieszana dając upierzenie np. niebieskawe, które obecnie jest najpopularniejsze). Papużki faliste żyjące na wolności, kilka dni po przyjściu na świat (okres upierzenia) mają przed sobą najcięższy okres w całym swoim życiu, ponieważ wtedy każdy z rodziców sprawdza, czy ich potomstwo ma ubarwienie pospolite. Jeśli młody osobnik różni się od rodziców i pozostałego miotu, zostaje zabity, ponieważ zagraża rodzinie (bardziej rzuca się w oczy). Takie osobniki traktowane są bardzo źle, nie są karmione przez matkę lub po prostu są zadziobywane.

       Papużki faliste zamieszkują równinne trawiaste tereny. Papużki faliste potrafią przebyć wielkie odległości w poszukiwaniu pożywienia. Papużki faliste podczas lotów są wyjątkowo hałaśliwe - w ten sposób wyrażają swoje samopoczucie, oraz czują się w ten sposób pewniej. Papużka falista, jest dość małym okazem ptaka, gdyż mierzy od czubka głowy do końca ogona około 20cm (z czego ogon może mierzyć aż 10cm). Papużka falista jest ptakiem o smukłej budowie ciała. Papużka falista posiada ogon mierzący zazwyczaj połowę całej wielkości ptaka i jest on zazwyczaj w kolorze czarnym - wszystko jednak zależy od rodzaju mutacji (ogona w kolorze czarnym nie będą posiadały np. albinosy, czarnoskrzydłe odmiany itp.). Papużka falista swoją nazwę posiada dzięki charakterystycznym falistym wzorkom na skrzydłach oraz na główce.

  Parka papużek falistych
  Parka papużek falistych
       Papużka falista posiada wiele mutacji - niektóre posiadają inne upierzenie, inne z kolei nie posiadają tak długiego ogona, inne nie mają charakterystycznego falistego upierzenia. Każda zdrowa papużka falista posiada czarne oczy, jednak z wiekiem na tęczówce z głębokiej czerni wyłania się coraz więcej koloru białego - wyjątkiem są albinosy, które oczy mają czerwone. Papużka falista jak każdy normalny ptak posiada 9 worków powietrznych.

       Zakup papużki falistej:
  Decydując się na zakup papużki falistej obowiązkiem i wymogiem jest posiadanie już wszystkich niezbędnych i potrzebnych rzeczy do hodowli takich jak:
  klatka, czysta woda w poidełku, ziarna w pojemniku.

  Papużka falista w hodowli
  Papużka falista w hodowli
       Gdy papuga jest u nas dłużej niż dwa tygodnie można myśleć o podaniu warzyw, owoców, zielonek oraz zabawek. Zapewne padnie pytanie: "Dlaczego zabawki?" Otóż każda papużka falista musi się przyzwyczaić do nowego środowiska, a zabawki i inne przedmioty w klatce mogą wywoływać u niej duży stres, więc najlepiej ograniczyć ilość przedmiotów w klatce do minimum, tak, by papużka nie miała powodu do denerwowania się. Gdy zrobimy wszystko, co opisane zostało powyżej można przymierzyć się do zakupu papużki falistej.

       Wielu hodowców twierdzi, że idąc do sklepu wybierając papużkę, wiele zakupów jest nieudanych, ponieważ, nie patrzyli się na papugę, tylko na cenę itp. Nie należy kupować pierwszej lepszej papużki falistej - lepiej wybierać oglądając jak największą ilość osobników mając wybór. Istnieje przekonanie, że to papużka powinna wybrać właściciela, nigdy na odwrót, więc będąc przy klatce starajmy się zwrócić uwagę na papużkę, która naszym zdaniem najbardziej się nami interesuje.

       Widząc papużkę, która posiada biegunkę należy uważać, gdyż może to się wiązać z jakąś chorobą, lub w najlepszym razie to jest przyczyną silnego stresu. Przy wyborze papużki warto również zwrócić uwagę na to, czy papużka falista czyste piórka oraz czyste okolice kupra. Papużka falista nie może przez cały okres oglądania spać oraz powinna a raczej musi uciekać, w czasie, gdy sprzedawca chce ją złapać. Ogólnie papużka czy też papużki muszą wyglądać zdrowo oraz być pełne życia. Zaraz po zakupie naszej papużki musimy szybko dostarczyć ją do domu i włożyć do klatki.

       Jak przetransportować papużkę ze sklepu do domu?
  W każdym porządnym i profesjonalnym sklepie papugę wkładają bardzo ostrożnie i powoli do kartonowego pudełka. Jest to chyba najlepszy, najtańszy i najprostszy sposób na transport naszej papużki. Papużka falista będąc w pudełku niewiele widzi przez otwory do oddychania, więc nie boi się tak samo, jakby była przewożona inaczej (np. klatka). Np. Papużka falista nie powinna się znajdować w takim pudełku dłużej niż 60 minut (im mniej tym lepiej i bezpieczniej). Zaraz po dojechaniu do domu, należy niezwłocznie umieścić nasza papużkę falistą w klatce (klatka oczywiście powinna być przygotowana wcześniej).

       Najlepszym rozwiązaniem jest transport autem, albo autobusem, bądź tramwajem (mowa o ptakach takich jak np. papużka falista, papuga popielata). Jeżeli jednak zmuszeni jesteśmy przenieść ptaka ze sklepu do mieszkania, możemy np. owinąć pudełko szalikiem, uważając by nie zatkać żadnej z dziurek doprowadzającej powietrze do środka pudelka. Innym sposobem jest włożenie pudełka z np. papużką falistą pod kurtkę, jednak należy uważać, żeby papużka miała dostęp do powietrza. Reklamówka jest jednym z najgorszych rozwiązań, jeżeli chodzi o przenoszenie papużek. Przenosząc papużkę falistą należy pamiętać, że w torebce (reklamówce) papużka może się udusić, gdy zakryje wszystkie otwory doprowadzające powietrze. Co prawda, w reklamówce jest nieco cieplej niż poza nią jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze możliwość uderzenia o coś twardego, raniąc ptaka.


       Będąc już w domu zanieśmy pudełko z papużką niezwłocznie trzeba udać się do pomieszczenia, gdzie umieszczona jest klatka - nie wolno potrząsać pudelkiem, w celu wydostanie ptaka na zewnątrz. Gdy papużka sama wyjdzie z pudełka powinno się zostawić ją na troszkę czasu samą, by ochłonęła, uspokoiła się i odpoczęła. Praktyczna rada, co do pierwszego dnia posiadania papużki - nie interesuj się nią podczas pierwszego dnia od chwili zakupu (wyjątkowo można się do niej zbliżać, jeżeli papużka widocznie interesuje się Twoją osobą. Jeżeli papużka jest niespokojna, zestresowana trzeba ograniczyć kontakt z nią do minimum (przez pierwsze kilka dni), wymieniając tylko wodę i jedzenie. Kuwetę przez pierwszy okres czyści się, co kilka dni, nie częściej.

       Samiec czy samica:
  U naturalnie ubarwionych osobników jest to naprawdę banalna sprawa. Jeżeli woskówka jest ciemno niebieska to jest to 100% samczyk. Samiczki w żadnym wypadku nie będą posiadały ciemnej woskówki, przeważnie jest ona koloru jasno niebieskiego, brązowego lub w kolorze beżu. Czasami woskówka samiczki marszczy się i staje się brązowa, co jest jak najbardziej normalne. Jeżeli natomiast woskówka marszczy się przybierając kolor brązowy u samca wskazywać to może na jakąś chorobę. Natomiast rozpoznanie płci robi się trudniejsze, gdy posiadamy odmianę o jasnym upierzeniu. Woskówka będzie wtedy również bardzo jasna, jednak ciągle jesteśmy w stanie opisać płeć papużki - samiczki przy dziurkach mają jaśniejszą woskówkę. Zarówno u albinosów jak i u lutino osobniki męskie nie posiadają woskówki w kolorze niebieskim, tylko i wyłącznie w kolorze różowym. U młodych osobników wygląda to tak, że samiczka posiada fioletową woskówkę, samiec zaś różową.

       Płeć można rozpoznać również po kształcie głowy, płeć żeńska posiada bardziej zaokrąglone niż w przypadku samców, natomiast samce mają nieco kanciaste. Niestety nie zawsze to się sprawdza i nie jest to sposób, który daje nam 100% pewność odkrycia płci. Złośliwi twierdzą, że gdy mamy dwa osobniki (samiec i samica) i chcemy odkryć ich płeć, wystarczy wsłuchać się jak śpiewają - jak pięknie i płynnie to znak, że to jest samiec, jeśli natomiast jest to skrzeczenie, to będzie samica. Oczywiście takie coś nie może być uznawane za odpowiedni i profesjonalny sposób stwierdzania płci. Żartobliwie i ostatecznie zawsze można stwierdzić, że jeśli ptak zniesie jajko jest samiczką.

  Młode z różnym upierzeniem - papużka falista
  Młode z różnym upierzeniem - papużka falista
       
  Wymagania:
  Czy
  papugi mają jakieś wymagania? Jeśli tak, to, jakie? - To są najczęściej spotykane pytania. Nie jeden z amatorów pomyśli, że wystarczy, zmienić wodę, dosypać brak ziarenek w karmniku oraz jeśli mamy ochotę pobawimy się papugą, Jeżeli ktoś tak pomyślał jest w bardzo dużym i poważnym błędzie. To, co wyżej wymieniłem nie wystarczy papudze. Tym bardziej nie wolno bawić się ptakiem! Można bawić się z ptakiem, ale nigdy nie wolno traktować papugę jak zabawkę. Co najmniej raz dziennie należy zapewniać papudze świeżą wodę, to samo tyczy się pożywienia. Gdy posiadamy tylko jedną papużkę należy myć kuwetę przynajmniej raz w tygodniu, natomiast szufladę, co dwa, trzy dni.

       Oczywiście im więcej papużek, tym częściej trzeba wymieniać wodę, pożywienie, oraz sprzątać całą klatkę. Myjąc klatkę warto pamiętać, że należy ją wyparzyć raz na miesiąc. Papużka nie może być cały czas w klatce - należy zapewnić jej miejsce do latania (np. pokój - pamiętajmy o zamknięciu okiem). Już dwa tygodnie po zakupie, można próbować oswajać papużkę wypuszczając ją na krótkie loty. Papużki faliste muszą mieć też zabawki, którymi będą mogły się bawić.


  Komentarze (66)
  Autor: ~Ingrid     (2019-12-06,  07:56:21)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.30.4.249)Odpowiedz
  Temat:

  Papuzka falista


  A jak papuzka po prostu nie chce wyjść z klatki gdy trzeba ją umyć? (kuwete)
  Autor: ~miodek     (2019-07-29,  20:40:35)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 194.29.183.165)Odpowiedz
  Temat:

  Papużka falista


  Wyrażenie rozpoczynające każde zdanie tego artykułu, nie da się czytać. Autorowi zacięła się płyta czy myśli że czytający zapomni, że czyta o Papużce falistej?
  Autor: ~jaruszewska84@wp.pl     (2018-11-01,  12:57:09)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 37.47.58.252)Odpowiedz
  Temat:

  Kolor młodych czy taki sam jak rodziców


  Mam pytanie czy jeśli wykluły mi się młode a rodzice są tego samego koloru to i młode również bedą takiego koloru
  Autor: ~Ania ❤️     (2018-07-08,  09:25:48)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 188.246.155.13)Odpowiedz
  Temat:

  O papugach


  Dużo można się dowiedzieć z tego tekstu. Pozdrawiam i życzę miłego dnia
  Autor: ~arasss1979     (2018-05-24,  17:39:07)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 79.191.255.145)Odpowiedz
  Temat:

  witam uciekł samiec papużki falistej


  uciekł samiec papużki falistej wiem ze nie wróci ale samica siedzi na jajkach 2 sie juz wykluły co robic czy kupic jej nowego samca czy nie
  Autor: ~Kowalski222     (2018-01-16,  09:20:02)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 31.0.34.33)Odpowiedz
  Temat:

  Płeć


  Witam mógłby mi ktoś doradzić czy ta papużka to samiec? Chce jak najszybciej dobrać jej towarzysza.
  Autor: ~Wiktoria     (2017-12-23,  17:09:01)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 46.29.148.238)Odpowiedz
  Temat:

  Ile papużka falista wytrzyma sama w klatce?


  Chodzi mi o to ile jedna papużka np.samiczka może wyrzymać bez np.samca. Czy muszą być 2 papużki w klatce czy wystarczy jedna? Moja jest już 1 dzień... I trochę się martwię...
  Autor: ~blady     (2016-11-13,  21:46:20)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 93.105.177.68)Odpowiedz
  Temat:

  paputek


  Super opis można się dużo dowiedzieć
  Autor: ~joł     (2016-04-15,  21:40:31)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 188.146.140.11)Odpowiedz
  Temat:

  papuzka


  Tekst bardzo mi się podoba. Można sie duzo dowiedziec
  Autor: ~aga     (2015-11-25,  15:20:43)      [odpowiedzi: 2]     (IP: 91.225.189.6)Odpowiedz
  Temat:

  papuga


  slyszalam ze papugi faliste musza byc dwie czy jak bedzie jedna to padnie?
  Autor: p1a2p3u4g5a6  (3)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2015-07-04,  15:56:16)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  pochwała


  Moim zdaniem bardzo ładny opis papugi falistej i opis opiekowania się nią.
  Autor: ~Masakra     (2015-04-06,  23:19:44)      [odpowiedzi: 4]     (IP: 91.231.100.26)Odpowiedz
  Temat:

  masakra


  W ogóle mam wrażenie, że ten tekst pisało dziecko z podstawówki. Każde zdanie zaczynać od "papużka falista" to trochę przegięcie.
  Autor: ~jacek     (2015-03-01,  11:58:44)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 217.191.1.226)Odpowiedz
  Temat:

  klatka


  ja myje klatkę co 2 tygodnie bo jest czysta
  Autor: ~johny     (2015-02-28,  13:26:23)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 178.183.249.13)Odpowiedz
  Temat:

  albinos


  Jak rozpoznać płeć u papugi falistej albinosa
  Autor: ~Coleophora     (2015-02-10,  16:12:52)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 176.221.121.115)Odpowiedz
  Temat:

  bzdury na temat falistej


  Totalna bzdura na początku stwierdzająca że do papużek falistych należy 330 gatunków. Papużka falista to jeden i tylko jeden gatunek (M.undulatus). 330 to może być innych gatunków papug. Poza tym undulatus w łacińskiej nazwie gatunkowej... [->]
  Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 41]
  Temat:

  Komentarze na temat: Papużka falista


  Dyskusja użytkowników na temat: Papużka falista


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 1minusplus 5 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!