Liczebność papużki falistej jest ogromna. Naukowcy zaliczają do niej blisko 330 gatunków ptaków (w skład, których wchodzi 7 podrodzin i 71 rodzajów). Wszystkie papużki są bardzo inteligentne i pamiętliwe. Na wolności zamieszkują wszystkie kontynenty wyłączając Europę oraz Antarktydę.
Papużki faliste mają bardzo mocny dziób oraz cztery palce (pierwszy i ostatni z tyłu oraz dwa środkowe z przodu). Papużki faliste mają dość krótkie kończyny tylnie. Papużki faliste posiadają pazurki, które są bardzo ostre.
Papużka falista - barwa niebieska
W naturze papużka falista występuje tylko w kolorze zielonym (w hodowli papużka falista jest genetycznie mieszana dając upierzenie np. niebieskawe, które obecnie jest najpopularniejsze). Papużki faliste żyjące na wolności, kilka dni po przyjściu na świat (okres upierzenia) mają przed sobą najcięższy okres w całym swoim życiu, ponieważ wtedy każdy z rodziców sprawdza, czy ich potomstwo ma ubarwienie pospolite. Jeśli młody osobnik różni się od rodziców i pozostałego miotu, zostaje zabity, ponieważ zagraża rodzinie (bardziej rzuca się w oczy). Takie osobniki traktowane są bardzo źle, nie są karmione przez matkę lub po prostu są zadziobywane.
Papużki faliste zamieszkują równinne trawiaste tereny. Papużki faliste potrafią przebyć wielkie odległości w poszukiwaniu pożywienia. Papużki faliste podczas lotów są wyjątkowo hałaśliwe - w ten sposób wyrażają swoje samopoczucie, oraz czują się w ten sposób pewniej. Papużka falista, jest dość małym okazem ptaka, gdyż mierzy od czubka głowy do końca ogona około 20cm (z czego ogon może mierzyć aż 10cm). Papużka falista jest ptakiem o smukłej budowie ciała. Papużka falista posiada ogon mierzący zazwyczaj połowę całej wielkości ptaka i jest on zazwyczaj w kolorze czarnym - wszystko jednak zależy od rodzaju mutacji (ogona w kolorze czarnym nie będą posiadały np. albinosy, czarnoskrzydłe odmiany itp.). Papużka falista swoją nazwę posiada dzięki charakterystycznym falistym wzorkom na skrzydłach oraz na główce.
Parka papużek falistych
Papużka falista posiada wiele mutacji - niektóre posiadają inne upierzenie, inne z kolei nie posiadają tak długiego ogona, inne nie mają charakterystycznego falistego upierzenia. Każda zdrowa papużka falista posiada czarne oczy, jednak z wiekiem na tęczówce z głębokiej czerni wyłania się coraz więcej koloru białego - wyjątkiem są albinosy, które oczy mają czerwone. Papużka falista jak każdy normalny ptak posiada 9 worków powietrznych.
Gdy papuga jest u nas dłużej niż dwa tygodnie można myśleć o podaniu warzyw, owoców, zielonek oraz zabawek. Zapewne padnie pytanie: "Dlaczego zabawki?" Otóż każda papużka falista musi się przyzwyczaić do nowego środowiska, a zabawki i inne przedmioty w klatce mogą wywoływać u niej duży stres, więc najlepiej ograniczyć ilość przedmiotów w klatce do minimum, tak, by papużka nie miała powodu do denerwowania się. Gdy zrobimy wszystko, co opisane zostało powyżej można przymierzyć się do zakupu papużki falistej.
Wielu hodowców twierdzi, że idąc do sklepu wybierając papużkę, wiele zakupów jest nieudanych, ponieważ, nie patrzyli się na papugę, tylko na cenę itp. Nie należy kupować pierwszej lepszej papużki falistej - lepiej wybierać oglądając jak największą ilość osobników mając wybór. Istnieje przekonanie, że to papużka powinna wybrać właściciela, nigdy na odwrót, więc będąc przy klatce starajmy się zwrócić uwagę na papużkę, która naszym zdaniem najbardziej się nami interesuje.
Widząc papużkę, która posiada biegunkę należy uważać, gdyż może to się wiązać z jakąś chorobą, lub w najlepszym razie to jest przyczyną silnego stresu. Przy wyborze papużki warto również zwrócić uwagę na to, czy papużka falista czyste piórka oraz czyste okolice kupra. Papużka falista nie może przez cały okres oglądania spać oraz powinna a raczej musi uciekać, w czasie, gdy sprzedawca chce ją złapać. Ogólnie papużka czy też papużki muszą wyglądać zdrowo oraz być pełne życia. Zaraz po zakupie naszej papużki musimy szybko dostarczyć ją do domu i włożyć do klatki.
Jak przetransportować papużkę ze sklepu do domu?
W każdym porządnym i profesjonalnym sklepie papugę wkładają bardzo ostrożnie i powoli do kartonowego pudełka. Jest to chyba najlepszy, najtańszy i najprostszy sposób na transport naszej papużki. Papużka falista będąc w pudełku niewiele widzi przez otwory do oddychania, więc nie boi się tak samo, jakby była przewożona inaczej (np. klatka). Np. Papużka falista nie powinna się znajdować w takim pudełku dłużej niż 60 minut (im mniej tym lepiej i bezpieczniej). Zaraz po dojechaniu do domu, należy niezwłocznie umieścić nasza papużkę falistą w klatce (klatka oczywiście powinna być przygotowana wcześniej).
Najlepszym rozwiązaniem jest transport autem, albo autobusem, bądź tramwajem (mowa o ptakach takich jak np. papużka falista, papuga popielata). Jeżeli jednak zmuszeni jesteśmy przenieść ptaka ze sklepu do mieszkania, możemy np. owinąć pudełko szalikiem, uważając by nie zatkać żadnej z dziurek doprowadzającej powietrze do środka pudelka. Innym sposobem jest włożenie pudełka z np. papużką falistą pod kurtkę, jednak należy uważać, żeby papużka miała dostęp do powietrza. Reklamówka jest jednym z najgorszych rozwiązań, jeżeli chodzi o przenoszenie papużek. Przenosząc papużkę falistą należy pamiętać, że w torebce (reklamówce) papużka może się udusić, gdy zakryje wszystkie otwory doprowadzające powietrze. Co prawda, w reklamówce jest nieco cieplej niż poza nią jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze możliwość uderzenia o coś twardego, raniąc ptaka.
Będąc już w domu zanieśmy pudełko z papużką niezwłocznie trzeba udać się do pomieszczenia, gdzie umieszczona jest klatka - nie wolno potrząsać pudelkiem, w celu wydostanie ptaka na zewnątrz. Gdy papużka sama wyjdzie z pudełka powinno się zostawić ją na troszkę czasu samą, by ochłonęła, uspokoiła się i odpoczęła. Praktyczna rada, co do pierwszego dnia posiadania papużki - nie interesuj się nią podczas pierwszego dnia od chwili zakupu (wyjątkowo można się do niej zbliżać, jeżeli papużka widocznie interesuje się Twoją osobą. Jeżeli papużka jest niespokojna, zestresowana trzeba ograniczyć kontakt z nią do minimum (przez pierwsze kilka dni), wymieniając tylko wodę i jedzenie. Kuwetę przez pierwszy okres czyści się, co kilka dni, nie częściej.
Wymagania:
Czy papugi mają jakieś wymagania? Jeśli tak, to, jakie? - To są najczęściej spotykane pytania. Nie jeden z amatorów pomyśli, że wystarczy, zmienić wodę, dosypać brak ziarenek w karmniku oraz jeśli mamy ochotę pobawimy się papugą, Jeżeli ktoś tak pomyślał jest w bardzo dużym i poważnym błędzie. To, co wyżej wymieniłem nie wystarczy papudze. Tym bardziej nie wolno bawić się ptakiem! Można bawić się z ptakiem, ale nigdy nie wolno traktować papugę jak zabawkę. Co najmniej raz dziennie należy zapewniać papudze świeżą wodę, to samo tyczy się pożywienia. Gdy posiadamy tylko jedną papużkę należy myć kuwetę przynajmniej raz w tygodniu, natomiast szufladę, co dwa, trzy dni.
Oczywiście im więcej papużek, tym częściej trzeba wymieniać wodę, pożywienie, oraz sprzątać całą klatkę. Myjąc klatkę warto pamiętać, że należy ją wyparzyć raz na miesiąc. Papużka nie może być cały czas w klatce - należy zapewnić jej miejsce do latania (np. pokój - pamiętajmy o zamknięciu okiem). Już dwa tygodnie po zakupie, można próbować oswajać papużkę wypuszczając ją na krótkie loty. Papużki faliste muszą mieć też zabawki, którymi będą mogły się bawić.
Wyrażenie rozpoczynające każde zdanie tego artykułu, nie da się czytać. Autorowi zacięła się płyta czy myśli że czytający zapomni, że czyta o Papużce falistej?
Chodzi mi o to ile jedna papużka np.samiczka może wyrzymać bez np.samca. Czy muszą być 2 papużki w klatce czy wystarczy jedna? Moja jest już 1 dzień... I trochę się martwię...
Totalna bzdura na początku stwierdzająca że do papużek falistych należy 330 gatunków. Papużka falista to jeden i tylko jeden gatunek (M.undulatus). 330 to może być innych gatunków papug. Poza tym undulatus w łacińskiej nazwie gatunkowej... [->]