Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Papugi » Amazonka niebieskoczelna

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Amazonka niebieskoczelna (łać.Amazona aestiva.)

Amazonka niebieskoczelna
  • Wygląd
  • Hodowla
  • Rozmnażanie
  •      

    Wygląd

    Czoło ptaka jest niebieskie, ciemię, boki głowy, podbródek i podgardle jest koloru żółtego. Zielonego koloru jest grzbiet i brzuch. Czerwoną barwę ma ramię skrzydła, lotki pierwszorzędowe są niebieskie, sterówki zielone. Przez zielone upierzenie, prześwieca w niektórych miejscach kolor żółty. Samiczka ma cale ubarwienie bledsze, z wyjątkiem czoła, którego niebieski kolor jest bardzo intensywniejszy niż u samczyka. Amazonka niebieskoczelna w języku niemieckim, jest określana jako amazonka czerwonoramienna. Należy ona do najzdolniejszych papug, potrafi się nauczyć bardzo sporej liczby słów, melodii oraz innych dźwięków. Długość ciała wynosi około 35 - 40 cm.      

    Hodowla.

    Chów w warunkach domowych nie należy do najtrudniejszych, ponieważ amazonki niebieskoczelne, są ptakami łagodnymi, potrafią być całymi godzinami czymś zajęte, np.: obserwują ciągle coś, naśladują inne zwierzęta, bawią się umieszczonymi w klatce małymi przedmiotami. Dobrą zabawą dla tego ptaka, mogą być także świeże gałęzie, umieszczone w klatce, kora gałęzi służy jako dostarczeniem papudze ważnych, składników odżywczych. Klatka dla amazonek, musi być duża i solidna, wykonana ze stalowego drutu najlepiej o grubości 2 mm. Najlepsze warunki maja ptaki, które są umieszczone w dużych wolierach ogrodowych, dzięki którym , mogą fruwać i zachowują właściwą kondycje, sprzyjającą ich długowieczności. W dużych wolierach amazonki mogą przebywać razem z innymi dużymi ptakami. Karmę stosujemy taką samą, jak u amazonek kubańskich.
    Amazonka niebieskoczelna
         

    Rozmnażanie.

    W wiwariach rozmnażanie, już się kilkakrotnie udała. Ptaki przebywały wówczas w odrębnej wolierze. Obsadzonej gęstymi krzewami. Do swojej dyspozycji miały budkę o wymiarach: 40x40x150 cm, z otworem o średnicy 12 cm. We wnętrzu budki, po stronie otworu wlotowego, była umieszczona siatka z grubego drutu, dzięki której ptaki mogły chodzić. Za wyściółkę służył torf, trociny i mech. Samica znosi jaja w odstępach 4 dniowych, może ich być razem około 3-4, wysiaduje je przez 62 dni. W pierwszym tygodniu życia młodych piskląt, tylko samiczka je karmi, samczyk zaś karmi swoją partnerkę. Następnie prze 100 dni, para karmi i pielęgnuje razem swoje potomstwo. Zaglądanie do gniazda nie jest wskazane, ponieważ ptaki mogą się przestraszyć, w skutek czego porzucą swoje młode. Podczas wychowu młodych, oprócz karmy takiej jak w żywieniu amazonek kubańskich, podajemy ptakom spore ilości skiełkowanych nasion oraz miękkiej karmy z gotowanego jaja kurzego z dodatkiem bułki tartej, maku i marchwi. Z zielonek w okresie wychowu młodych, najbardziej odpowiedni jest szpinak, zaś nigdy sałata, która może w piskląt wywołać biegunkę.
    Amazonka niebieskoczelna

    Komentarze (4)
    Autor: ~Marcin     (2018-02-07,  20:48:34)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 188.147.227.220)Odpowiedz
    Temat:

    Amazonka niebieskoczelna xiantoperi


    Witam.Witam moja papużka pięknie mówi ogólnie jest cudowna tylko jeśli dotykamy klatki dziobie i unika wchodzenia na rękę. Jak mogę sprawić żeby przestała być agresywna. Kupiłem ją tydzień temu ma 1rok. Jest oswojona przychodzi lecz w ... [->]
    Autor: ~oliwia wujcik     (2015-04-03,  22:29:09)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 83.22.76.187)Odpowiedz
    Temat:

    papuga


    mam takom samom
    no wsumie bez imiennom no cuz ja ją kocham
    Autor: ~ptasznik     (2015-03-31,  23:07:36)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 79.189.162.29)Odpowiedz
    Temat:

    kłamstwo


    Amazonka nie wysiaduje tak długo jaj


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 4minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!