Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Papugi » Świergotka żółtoczelna

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Świergotka żółtoczelna (łać.Psephotus varius)

      Zamieszkuje rozległe obszary Australii, najczęściej można ją spotkać w południowej części Nowej Walii i południowo-wschodniej części Australii. Sawanny to naturalne środowisko świergotek, obrzeża lasów oraz parki. Gniazdują w głębokich dziuplach drzew. Żywią się nasionami w różnym stadium dojrzałości ale w nie dużej ilości larw i owadów.
Świergotka żółtoczelna
  • Wygląd
  • Hodowla
  • Rozmnażanie
  •      

    Wygląd.

    Czoło ma kolor żółty, czerwona plama znajduje się na potylicy, pozostałe części grzbietu i głowy są barwy niebieskiej z lekkim zielonym nalotem, pióra pokrywowe nadogonowe mają barwę zieloną. Podgardle jest niebieskie, pierś zielona, brzuch i nogawki czerwone. Zielone są pióra pokrywowe skrzydeł, prócz ramienia, bo ono jest żółte. Lotki i sterówki mają barwę ciemnoniebieską, szafirowe są nogi i dziób. W ubraniu samiczki dominuje kolor niebieskozielony, pióra są matowe, bladoczerwona jest plama na potylicy, na skrzydle czerwona. Mlode ptaki mają takie samo ubarwienie jak ich rodzice, ale wszystkie barwy są mniej intensywne. Ostateczne ubarwienie osiągają po całkowitym przepierzeniu , które kończy się zazwyczaj w 12 miesiącu życia. Długość ciała wynosi około 29-30 cm.
    Świergotka żółtoczelna
         

    Hodowla.

    Na zmiany atmosferyczne, są dość odporne, wiec ich hodowla nie jest trudna. Jednak jako ptaki egzotyczne, nie powinny być narażane na zbyt niskie temperatury i przeciągi. W wolierach mogą przebywać razem z innymi papużkami. Ale nie mogą przebywać razem z innymi małymi ptaszkami egzotycznymi. Klatka dla jednej pary świergotek, powinna mieć wymiary 80x60x60 cm. W klatce powinno być umieszczone żerdzie o średnicy 15 mm. Świergotka lubi się kapać, dlatego muszą mieć obszerne naczynie z wodą. Karmę muszą mieć urozmaiconą, np.: ( proso, słonecznik, kanar, konopie, len, owsik, nasiona traw i maku). Zjadają także różnego rodzaju owoce, zielonki, pędy młodych roślin, paki wierzby i drzew owocowych, nasiona skiełkowane, a także kawałki czerstwej bułki, sucharów, biszkoptów. Dno klatki musi być wysypane piaskiem. Piasek pomaga w zachowaniu czystości, gdyż odchody ptaków, dzięki niemu nie przyczepiają się do ich nóg i ogonów. Z pisaku ptaki, także czerpią potrzebne im do odpowiedniego funkcjonowania, związki mineralne.
    Świergotka żółtoczelna
         

    Rozmnażanie.

    Świergotki, które przebywają zimą w temperaturze powyżej 15 ° C i są dobrze opierzone, nie mają problemu z przystąpieniem do lęgów. Płciowo dojrzałe, są już ptaki 12 miesięczne. Jeśli znajdują się w osobnej klatce i mają do dyspozycji budkę lęgową o wymiarach 30x25x30 cm z wnętrzem wyścielonym, dobrze i drobno pociętymi gałązkami i torfem, to w sprzyjających warunkach atmosferycznych, szybko przystępują do gniazdowania. Urozmaicona karma i skiełkowane nasiona kanaru, owsa i słonecznika stanowią oczywiście, dodatkową podnietę do gniazdowania. W klatce nie może zabraknąć, tłuczonych kurzych jaj i wapna ptasiego. Samiczka składa ok 4 - 6 jaj, które wysiaduje ok 18-21 dni. Samczyk w tym czasie pilnie się ją opiekuje, często ją karmi, stale przebywa w okolicy budki. Po wykluciu się piskląt, jest bardzo opiekuńczy, pomaga samiczce w wychowywaniu młodych.
    Świergotka żółtoczelna
    Na dwa dni przed wykluciem się młodych, należy ptakom podawać karmę miękką, która składa się z ugotowanego na twardo jaja kurzego, i dobrze posiekanego, wymieszanego z bulką tartą i marchwią. Można też do niej dodać parę kropel tranu, łyżeczkę Bebiko lub sproszkowanego mleka oraz maku. W czasie wychowu młodych, ptakom należy też podawać skiełkowane nasiona. Obfita w białko i karma gwarantuje, że pisklęta po 30 dniach opuszczają budkę i będą dobrze opierzone i wyrośnięte. Samczyk przejmuje opiekę nad młodymi, gdy te opuszcza budkę, czasami sprawuje ja aż do wyklucia następnego potomstwa. Wskazane jest odizolowanie usamodzielnionych piskląt od rodziców, gdyż przesadne wykorzystywanie instynktu opiekuńczego ptaków, może się ujemnie odbić na następnych legach, ponieważ rodzice mogą stać się mniej troskliwymi opiekunami i mogą zaniedbywać swoje potomstwo, a samczyk w trosce o nowo wyklute młode może nawet starszym wyrządzić krzywdę. Młode papużki, po oddzieleniu od rodziców, mogą przebywać razem z młodzieżą łąkówek lub nimf.

    Komentarze (2)
    Autor: ~krystyna.d.     (2017-08-27,  22:36:26)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 185.56.210.11)Odpowiedz
    Temat:

    aleksandretta obrożna


    proszę o charakterystykę i jak się czuje w warunkach domowych?
    Autor: ~krystyna.d.     (2017-08-27,  22:36:22)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 185.56.210.11)Odpowiedz
    Temat:

    aleksandretta obrożna


    proszę o charakterystykę i jak się czuje w warunkach domowych?


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 1minusplus 4 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!