Miejscami, gdzie możemy spotkać tą papugę są: Kuba, Isla de Pinos i wyspy Bahama. Obrzeża lasów oraz porośnięte brzegi rzek i zbiorników wodnych, to naturalne siedliska tych ptaków. Papuga Amazonka (podobnie jak Papuga amazonka mała) żeruje tam, gdzie stale przebywa. Papugi te przenoszą się w inne miejsca wtedy , gdy zagrażają im drapieżne zwierzęta lub jak brakuje im pożywienia. W Europie Amazonki kubańskie znane są od kilkuset lat , ponieważ mają dar naśladowania mowy ludzkiej oraz łagodne usposobienie. Papugę Amazonkę kubańską możemy spotkać w ogrodach zoologicznych. Gniazda zakładają na dość znacznej wysokości, w dziuplach dużych drzew. Z jaj złożonych przez samiczkę ( od 2 do 5 jaj), po 30 dniach wykluwają się pisklęta papug. Młode są długo karmione przez rodziców, ale już po dwóch miesiącach opuszczają gniazdo.
Wygląd Papugi Amazonki kubańskiej
Ciało ptaka jest masywne, korpulentne o długości 31 cm. Czoło, kantar i ciemię są białe. Podbródek, podgardle oraz lica czerwone, nieco czarnego nalotu jest na licach. Papuga kubańska posiada różne odcienie zieleni na swoim upierzeniu. Samca od samicy Papugi amazonki kubańskiej jest bardzo trudno odróżnić. W gromadzie ptaki te są hałaśliwe, natomiast osobniki pojedyncze są łagodne i spokojne, potrafią się nauczyć bardzo dużo słów mowy ludzkiej.
|
Klatka dla amazonek powinna być przestrzenna i wykonana z mocnej siatki zgrzewanej o grubości drutu minimum 2mm. |
Warunki chowu papug. Amazonka kubańska szybko oswaja się z otoczeniem i domownikami. Papuga pozostanie w dobrej kondycji, jeżeli będzie miała zapewnioną dużą klatkę, która musi być wykonana z drutu o grubości 2 mm. W klatce dla paug muszą znajdować się grube gałęzie, dzięki którym amazonka może się wspinać i z których może objadać korę.
Amazonka żywi się:
- nasionami słonecznika, gryki, konopi, lnu, owsa, orzechami laskowymi i inne, gotowana kukurydza, ryż i pszenica;
- mieszanki zbóż i owoców to idelany pokarm papug amazonek
Papugi amazonki chętnie zjadają także: suchary, biszkopty oraz czerstwą bułkę. Czasami niektóre osobniki żywią się także, mącznikami, owadami oraz niewielką ilością gotowanego mięsa wołowego. Amazonka lubi jadać świeże owoce, zimą owoce z weków, ponadto papugi zjadają także, szpinak, pietruszkę, rzeżuchę, mlecz, seler. Nie mogą jeść sałaty.
Ptakom, które stale przebywają w klatce należy umieścić jakiś przedmiot, który będzie absorbujący dla jego uwagi. Ptaki trzymane w małych klatkach, w których znajdują się stałe żerdzie, muszą otrzymywać świeże gałązki drzew owocowych, potrzebne do obskubywania. Gatunek Amazonki kubańskiej jest odporny na zmienne warunki klimatyczne, ale nie lubią przeciągów, jeżeli są trzymane w wolierach ogrodowych, nie mogą być narażone na przemoczenie. Woliery więc muszą być częściowo zadaszone. Ptaki, które są odpowiednio pielęgnowane i przebywają w warunkach sprzyjających ich funkcjonowaniu mogą przeżyć około 30 lat.
Rozmnażanie papug kubańskich. Gdy stworzono ptakom odpowiednie warunki w ogrodach zoologicznych, rozmnażanie udało się już kilkakrotnie. Po licznych próbach z czterema parami wciągu pięciu lat udało się zaledwie tylko od jednej pary uzyskać dwie młódki. Pomieszczenia w których odbywały się próby, były dobrze nawilgocone, odpowiednio do warunków naturalnych, musiały być ogrzane, oświetlone, dodatkowo dobrze zadrzewione żywymi drzewami i krzakami.
|