Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Woliera

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Woliera

Woliera dla kaczek ozdobnych.
Woliera dla kaczek - bardzo ładna aranżacja.
      Woliera jest podstawowym urządzeniem hodowlanym każdego hodowcy ptaków ozdobnych. Bez względu na to, jakie ptaki egzotyczne będziemy hodować. Osłonięty wybieg najprawdopodobniej stanowił będzie trzon naszej hodowli. Budowa odpowiedniej woliery jest niejednokrotne o wiele ważniejsza niż samego budynku inwentarskiego - kurnika. Przestrzenna klatka dostosowana do wymagań bażantów, kaczek czy pawi (lub do wszystkich gatunków łącznie) ułatwi hodowlę i co za tym idzie wpłynie na przyszłe sukcesy hodowlane.

      Ważnym czynnikiem ostatecznego kształtu woliery jest przeznaczenie i kierunek hodowli. Jeżeli chowamy np. pawie typowo hobbystycznie i ptaki mają służyć poprawieniu estetyki i wzbogaceniu ogrodu, woliera musi być schludna, dobrze wykończona i ładnie zaaranżowana. Wsadzone drzewka, krzewy i inne elementy wyposażenia powinny poprawiać głównie estetykę i wygląd, ich obecność dla ptaków często nie ma znaczenia. Jeżeli hodujemy ptaki egzotyczne w kierunku zarobkowym większego znaczenie nabiera funkcjonalność - parametry wystroju przechodzą na plan dalszy. Generalnie wielu hodowców musi szukać kompromisu - łączyć estetykę i funkcjonalność. Każdy pasjonat sprzedaje, kupuje i wymienia się ptakami. To normalne i bardzo korzystne patrząc choćby pod kątem wymiany genetycznej i utrzymani hodowli w dobrej kondycji.

Woliery dla paug.
Przykład woliery dla paug różnych gatunków połączonej z budynkiem inwentarskim.
      Bardzo istotnym parametrem jest rozmiar woliery, każdy ptak wymaga minimalnej przestrzeni życiowej. Warto przed budową woliery zwrócić na tabelę sugerowanych wymiarów wolier dla poszczególnych ptaków.

      Miejsce na wolierę powinno być suche, a gleba przepuszczalna. Bardziej wskazane jest budowanie woliery na górce niż w dołku. Dobrze aby miejsce było osłonięte od wiatru i niepożądanego dostęp u ludzi i dzikich drapieżników. Nawet jeżeli budujemy wolierę dla kaczek ważne by podłoże było przepuszczalne (najlepsze są lekkie gleby piaskowe).Łatwiej utrzymać czystość. Nie należy zwracać uwagę na trawę - na pewno ptaki szybko ją rozdepczą. Wskazane są naturalne drzewa i krzewy. Zawsze można zrobić nowe nasadzenia, ale pamiętać trzeba, że w obecności ptaków sadzonki nie przyjmują się zbyt dobrze. Warto aby w wolierze umieścić stałe elementy wystroju - doskonale sprawdzają się pnie i ciekawe kompozycje wykręcanych gałęzi drzew liściastych (dąb, akacja itp.)

     Wszelkiego rodzaju budki lęgowe najczęściej są zbędne, bardziej sprawdza się pomieszczenie pełno wymiarowe typu kurnik, do którego możemy wejść np. w celu zebrania jaj lub rozłożenia pokarmu. Wiele gatunków niechętnie korzysta z budek i pomieszczeń., możemy być niemal pewni że żaden bażant łowny nie wejdzie do przygotowanej budki lub kurnika, z kolei bażanty złote bardzo chętnie gniazdują w przygotowanych pomieszczeniach.

Komentarze (7)
Autor: ~Wies     (2019-10-23,  23:10:43)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.47.172.88)Odpowiedz
Temat:

Kurnik do woliery dla pawi.


Szukam dostawcy niedużego kurnika do gotowej woliery. Dobrzyca, powiat pleszewski.
Autor: janusz sokół  (3)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2019-04-23,  16:27:52)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

woliery


szukam ekipy, która zbudowałaby wolierę dla bażantów, od podstaw, po. ok 50m2 pod warszawą
Autor: ~Tomasz      (2018-02-04,  15:23:15)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 178.213.167.6)Odpowiedz
Temat:

Bażant złocisty


Witam hodowców i kolegów po,,fachu'' Potrzebuje 2 a najlepiej 3 kury bażanta złocistego gotowe do rozrodu.Ostrzeszów dół Wielkopolski. 697956637 pozdrawiam


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 1minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!