|
Różnorodność owoców i warzyw w dzisiejszych czasach daje nam wiele możliwości - jednak należy uważać na to co się podaje |
Trujące warzywa i owoce
Jednymi z najbardziej toksycznymi z produktów są rabarbar i avocado - nie poleca się podawanie ich ptakom, ponieważ grozić to może nawet śmiercią ptaka.
Szkodliwe, niebezpieczne i wątpliwe owoce
Każdy owoc, czy warzywo, które chcemy podać naszym papugom należy dokładnie umyć, ze względu na śmiertelne środki ochrony roślin, którymi to pryskane są owoce, które chcemy podać. Środki te są, co prawda konserwujące, ponieważ owoce przypływają, zazwyczaj z dalekich stron, gdzie jest gorąco, i wysoka temperatura powoduje szybsze psucie się owoców. Dlatego przypominam, przed podaniem warzyw, bądź owoców naszym papugom należy je dokładnie opłukać w wodzie, oraz obrać ze skórki. Owoców takich jak winogrona w ogóle nie powinno się podawać. Owoce można myć w detergentach do tego przystosowanych (np. płyn do mycia naczyń) - wszystko po to, by pozbyć się wosku, który osadzony jest na skórce owoców a który nie rozpuszcza się w wodzie. Oczywiście po wymyciu owoców bądź warzyw takim środkiem należy dokładnie przepłukać wodom. Sparzanie wrzątkiem też jest raczej mało skuteczne. Przed czyszczeniem owoców należy starannie i dokładnie umyć ręce.
Wiele źródeł poleca podawanie owoców czarnego bzu. Co prawda owoce te są w 100% jadalne, ale jest jeden warunek - owoce muszą być w pełni dojrzałe, inaczej może się okazać, że przez przypadek otrujemy nasze ptaki.
|
Owoce bzu mogą powodować zatrucie |
Dzieje się tak, ponieważ w niedojrzałych owocach czarnego bzu znajdują się toksyny, których jest na tyle, by spokojnie spowodować zatrucie naszych ptaków.
Niedojrzałe owoce czarnego bzu są również niebezpieczne dla człowieka, ponieważ istnieją przypadki, że w jakimś soku, bądź konfiturze przedostały się niedojrzałe owoce, powodując zatrucie się kilku osób. Owoce czarnego bzu nie posiadają innych rzeczy, które mogą dostarczyć im tego inne owoce, warzywa, więc proponuję w ogóle nie podawać tego specyfiku, zastępując go innymi bardziej "zdrowymi" owocami.
Jeżeli chodzi o owoce, które posiadają w sobie bardzo duże ilości witaminy C, mające charakter kwaśny należy obchodzić się z umiarem, ponieważ wole posiada naturalny odczyn, który jest zasadowy, podając stale kwaśne owoce możemy sprawić, że zmieni się on na stałe powodując wiele przykrości. Dlatego jeśli już musimy podawać, proszę zachować umiar, będzie to z korzyścią dla nas i naszych papug.
W okresie lata, kiedy jest gorąco i sucho, toksyny i ich koncentracja w owocach jest bardzo duża - o wiele większa niż w okresie dużej wilgotności.
Gdy mamy pewność, że podawane przez nas owoce mają jakieś toksyny nie powinny, a raczej nie mogą być podawane przez dłuższy okres czasu oraz w dużych ilościach, ponieważ zagraża to zdrowiu ptaka - toksyny mogą się odkładać.
Poziomki są kolejnym dowodem na to, że owoce potrafią uczulić - nie tylko ludzi.
Istnieją przypadki, że papuga jest mocno uczulona na poziomki. Tak, więc, jeżeli zaobserwujemy, że poziomki powodują dziwne i niepokojące zmiany w zachowaniu ptaka należy niezwłocznie odstawić
|
Poziomki - niektóre ptaki mogą być na nie uczulone |
Inne owoce podane w większych ilościach mogą powodować podrażnienie błony śluzowej poprzez enzymy, które są właśnie zawarte, np. w ananasach, owocach kiwi, a także w papai.
Zazwyczaj dzikie owoce posiadają śladowe ilości toksyn, lecz są też takie, które w małych dawkach działają jak lekarstwo, jednak podane w dawkach przekraczające jakieś parametry mogą poważnie zaszkodzić, a w najgorszym razie mogą prowadzić do śmierci, dlatego należy bardzo umiejętnie podawać to, czym chcemy nakarmić nasze ptaki.
Jedną z roślin leczniczych jest np. głóg - poleca się podawanie go ptakom, jednak nie należy przesadzać z ilością.
Przykłady szkodliwych, groźnych i niepewnych warzyw
Warzywa cebulowe - cebula, czosnek pospolity, szczypiorek oraz por nie mogą być podawane w większych ilościach, ponieważ mogą zaszkodzić, jednak naprawdę niewielkie ilości są dopuszczalne.
Zaleca się podawanie naprawdę niewielkich ilości, gdyż cebula zawiera dwusiarczki, - których zjedzenie w większej ilości surowej lub gotowanej cebuli u niektórych gatunków zwierząt może spowodować rozpad czerwonych krwinek, co w efekcie może ptakowi dać anemię, żółtaczkę, ogólne osłabienie a także krew w odchodach. W najgorszym wypadku powodować może śmierć ptaka mniej więcej od jednego do sześciu dni po zjedzeniu za dużej ilości. Co ciekawe, podatne na większe ilości są nawet krowy, konie, psy oraz króliki - jednak w małych ilościach cebula nie będzie wywoływać zatruć (czy to cebula gotowana, czy surowa).
W wielu literaturach, która zdążyłem przeczytać w swoim życiu opisywane są przypadki zatruć nawet niewielkimi ilościami czosnku. Jednak, co jest bardzo ciekawe czosnek lub sok z czosnku podawany jest często, jako naturalny i skuteczny antybiotyk. Tak, więc naprawdę trudno stwierdzić, czy czosnek jest zły, czy dobry, bo jak widać podawanie go ma swoje plusy (działa jak antybiotyk) i minusy (może powodować śmierć). Uważam, że każdy hodowca wie, co będzie dobre dla jego ptaków, i nie będzie ryzykował podawania czegoś, co może zaszkodzić jego pupilom, jednak osobiście sam podaję czosnek w naprawdę bardzo niewielkich ilościach i do tej pory nie miałem przypadku zatrucia.
Surowy bakłażan (tzw. oberżyna) może posiadać zwiększone ilości toksyn. Jako, że przygotowanie bakłażana zdatnego do podania wymaga użycia dużej ilości soli i czasu, poleca się zrezygnować z niego, jako warzywa używanego do podawania pożywienia naszym ptakom.
|
Popularna cebula nie może być podawana w większych ilościach, ponieważ może zaszkodzić |
Inhibitory enzymów posiadają niektóre surowe lub suszone rośliny strączkowe. Inhibitory te powodować mogą nieprawidłowe funkcjonowanie produkcji białek.
Przykładem najbardziej bezpiecznych roślin są np. fasola mung, soczewica, fasola adzuki - podawane mogą być także, jako kiełki, lub np. w postaci gotowanej. Groszek również może być podawany nawet na surowo, natomiast inne rośliny strączkowe muszą być podawane tylko w formie ugotowanej.
Nie wolno podawać warzyw, które posiadają zwiększone ilości tzw. kwasu szczawiowego - mowa o np. szczawiu, szpinaku (liście oraz pędy nasienne) oraz liście buraków.
Przykładem warzyw, które mogą być podawane wyłącznie po uprzednim ich ugotowaniu to np. popularny ziemniak, szparagi oraz bataty.
|