Łęgi tego gatunku zaobserwować możemy prawie w całej Europie oprócz krajów śródziemnomorskich. Gniazda zakładają także w Azji aż po Kamczatkę i Amerykę Północną. W ostatnich latach więcej okazów Płaskonosa możemy spotkać w kierunku północnym. Zimują w zachodniej i południowej Europie, w północnej i środkowej Afryce , w południowej Azji oraz na południu Ameryki Północnej i w Ameryce Środkowej. Środowiskiem naturalnym płaskonosów są gęsto zarośnięte , płytkie jeziora słono oraz słodkowodne o mulistym dnie, a także stawy oraz starorzecza z szerokim lustrem otwartej wody. Lubią przebywać w otoczeniu poł oraz łąk z kępami roślin. Nie lubią jezior które są otoczone lasami i rzekami o wartkim nurcie. Pływają dość głęboko zanurzone z głową odchyloną do tyłu. Niekiedy możemy spotkać ten gatunek pod nazwą " Spatula clypeata".
Wygląd.
Kaczory w szacie godowej posiadają bardzo efektowne ubarwienie. Glowa oraz górna część szyi jest barwy ciemnozielonej z metalicznym widocznym połyskiem. Czarne wydłużone pióra z jasnymi obwódkami znajdują się na grzbiecie kaczora. Śnieżnobiałego koloru jest dolna część szyi, wole oraz pierś. Brzuch oraz bogi są barwy rdzawej. Okolice przedramienia są niebieskie , lusterko zielone z białym paskiem w górnej części . Pióra nadogonowe i podogonowe koloru czarnego z białymi plamkami po bokach nasady ogona. Okazały i charakterystyczny płaski dziób jest koloru czarnego z niebieskawym nalotem, przed końcem dwukrotnie szerszy niż u nasady. Nogi pomarańczowe zaś tęczówki są żółte. Kaczka jest nieco mniejsza od kaczora. Barwa jej upierzenia jest szarobrązowa. Poznać ją można po kształcie dzioba oraz po niebieskich piórach które ma na przedramieniu. Kaczor w szacie spoczynkowej z ubarwienia przypomina kaczkę, ale różni się od niej piórami na grzbiecie i skrzydłami, które pozostają takie same jak w szacie godowej. Długość ciała to około 43-56 cm.
Płaskonos jest gatunkiem monotypowym.
a name="rozmnazanie">Rozmnażanie.
Podczas wędrówki wiosennej kaczek zaczyna się ich tokowanie, gdy przybędą już na teren lęgowy są już połączone w pary. Płaskonosy odbywają jeden lęg w drugiej połowie maja i pierwszej połowie czerwca. Gniazdo zakładają na ziemi w miejscu suchym, w wysokiej roślinności ale w pobliżu wody. Kaczka znosi od 7 do 12 jaj w kolorze jasno-szarawo-zielonym. Wysiaduje je przez 22-26 dni. Młode kaczki samodzielność osiągają między 40 a 60 dniem życia. Kaczory swoją szatę godową uzyskują w drugim roku życia.
Pokarm.
Podstawowym pokarmem Płaskonosów są organizmy planktonowe. Ich dziób jest doskonały do pobierania takiego pokarmu. Zjadają także drobne organizmy roślinne (fitoplankton) oraz zwierzęce (zooplankton). Przecedzają także muł w wodzie zdobywając w ten sposób owady, ich larwy oraz pierścienice. Możemy podawać im także rzęsę wodną oraz inne rośliny. Jedzą też nasiona które unoszą się na wodzie. W diecie piskląt oraz młodych kaczek przeważa pokarm zwierzęcy, natomiast w diecie kaczek dorosłych przeważa pokarm roślinny stanowi on 65%, a pozostały pokarm czyli zwierzęcy to 35%.
Hodowla.
Hodowla Płaskonosów nie jest skomplikowana, ale pewne trudności mogą robić podczas wymiany upierzenia, co spowodowane może być nieprawidłowym pożywieniem. Należy w okresie zmiany upierzenia zapewnić kaczką nieograniczony dostęp do rozwielitek, oczlików, larw muchówek oraz rzęsy wodnej. Pokarmy te także są potrzebne przy karmieniu piskląt, pokarm musimy także uzupełniać mieszanką paszową dla kaczek.
Kaczką dorosłym podajemy także granulat, ziarna zbóż, zielonki oraz okopowe. Na dużym wybiegu z obszernym zbiornikiem wodnym płaskonosy mogą przebywać z innymi gatunkami kaczek, ale musimy pamiętać o tym że mogą się krzyżować między innymi z cyraneczką modroskrzydłą oraz z cynamonką.
Wybieg dla płaskonosów jest standardowy, powinien mieć zbiornik z czystą wodą, brzeg zbiornika powinien być porośnięty roślinnością nadbrzeżną, część lądowa powinna być porośnięta trawą z wyższymi roślinami, które dają kaczką poczucie bezpieczeństwa. W miejscach suchych i porośniętych roślinnością płaskonosy zakładają gniazda. Czasami wykorzystują wiklinowe kosze do lęgów, które umieszczone powinny być w wyższej roślinności.
Plaskonosy nie lubią niskich temperatur, więc podczas silnych mrozów powinny być umieszczone w suchym pomieszczeniu na grubej warstwie słomy. Obrączki : 10 mm.
|