Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Cyraneczka płowa

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Cyraneczka płowa (łać.Anas capensis)

Cyraneczka płowa
  • Wygląd
  • Rozmnażanie
  • Hodowla
  •      Cyraneczka płowa zamieszkuje południowo-wschodnią i południową Afrykę, od południowego Sudanu i Etiopii po Republikę Południowej Afryki. Podczas suszy wędruje nad jezioro Czad.      

    Wygląd

    Dorosłe osobniki obojga płci ubarwione bardzo podobnie do siebie nawzajem. Głowa i szyja jasne, szarobrązowe z drobnymi, czarnymi plamkami. Na szarobrązowej piersi i bokach tułowia plamy większe. Na grzbiecie ciemne, lekko wydłużone pióra które posiadają jasne obwódki. Lusterko jest zaś zielone z białym obramowaniem. Dziób o intensywnej barwie różowej z czarną otoczką u nasady i czarnym paznokciem. Oczy posiada o zmiennej barwie, od żółtych przez pomarańczowe do brązowych. Nogi jasnobrązowe. Samica nieco jaśniejsza z drobniejszą plamistością na piersi. Osobniki młodociane nieznacznie ciemniejsze, mniej plamiste z ciemniejszymi dziobami. Długość ciała około 44-48 cm. Gatunek monotypowy.
    Para Cyraneczki płowej
         

    Rozmnażanie.

    Spotykane na wybrzeżu, na słonawych i słonych lagunach oraz nad jeziorami i rzekami. Okres lęgowy uzależniony jest od pory deszczowej i rozmieszczenia geograficznego. We wschodniej Afryce rozpoczyna się od marca do maja, natomiast na południu kontynentu od sierpnia do listopada . Gniazdo zakłada na ziemi wśród roślin, często na wyspach. Znosi od 6 do 11 jaj( najczęściej jednak 7-8 jaj) koloru kremowego, które wysiaduje przez 25-27 dni, ale czasami wysiadywanie wydłuża się do 30 dni. Pisklęta pod opieką rodziców, żywią się przeważnie drobnymi bezkręgowcami. Natomiast samodzielność oraz zdolność do lotu osiągają w 49-60 dniu życia. Dojrzewają płciowo w pierwszym roku. Osobniki dorosłe podczas żerowania przecedzają wodę, gruntują, niekiedy także nurkują. Zjadają przeważnie bezkręgowce wodne, kijanki, nasiona oraz liście i łodygi roślin wodnych. Postrzegane w parach albo w rodzinnych grupach, podczas pierzenia w większych stadach.
    Para Cyraneczki płowej zimą
         

    Hodowla.

    Cyraneczka płowa jest dosyć często spotykana w hodowlach. Poza okresem rozrodczym są spokojne, ale w okresie lęgów stają się terytorialne. Trzymanie ptaków na wybiegu w towarzystwie innych gatunków jest możliwe tylko na dużym wybiegu z licznymi kryjówkami. Lepszy jest jednak wybieg oddzielny, ponieważ wysiadująca kaczka wymaga ciszy i spokoju. Gniazdo buduje zazwyczaj na ziemi wśród roślin w pewnej odległości od wody. Początek lęgów w hodowlach europejskich od lutego do czerwca, najczęściej w kwietniu lub maju. Mogą odbyć dwa lęgi w sezonie. Często sprawiają kłopoty i nie przystępują do rozrodu, niekiedy kaczka znosi jaja w różnych miejscach i nie interesuje się ich dalszym losem. Spryskiwanie wybiegów w ciepłe dni może zachęcić ptaki do gniazdowania. Sztuczna inkubacja i odchów piskląt w sytuacjach koniecznych są możliwe. Pisklętom należy podawać żywy pokarm (zooplankton, larwy ochotek i komarów), rzęsę wodną oraz mieszankę paszową dla kacząt. Osobniki dorosłe jedzą ziarno zbóż, granulat dla kaczek hodowlanych, żywe organizmy zwierzęce występujące w zbiorniku, rzęsę i inne rośliny wodne oraz wszelkie posiekane zielonki. Zimy powinny spędzać w pomieszczeniu o temperaturze około 10°C, na grubej warstwie słomy.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 4minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!