Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Cudokaczka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Cudokaczka (łać.Callonetta leucophrys)

Cudokaczka
  • Wygląd
  • Rozmnażanie
  • Pokarm
  • Hodowla
  •      Terenami lęgowymi tego gatunku jest północno-wschodnia Argentyna i Paragwaj. Zimuje we wschodniej Boliwii oraz południowej Brazylii i Urugwaju. Środowiskiem cudokaczek są jeziora, stawy i rzeki o wolnym nurcie w otoczeniu lasów liściastych. Potrafią niezwykle łatwo latać między drzewami.      

    Wygląd.

    Kaczory nie tracą swojej barwnej szaty. Przez środek głowy i tylną część szyi biegnie czarny pas który jest zakończony obrożą. Boki głowy oraz gardło jest barwy jasnoszarej z drobnymi, ciemnymi smugami. Pierś koloru różowobrazowego, która jest drobno, czarno nakrapiana. Boki ciała koloru szaroniebieskiego, które są z kolei poprzecznie, delikatnie prążkowane. Ramiona i pokrywy skrzydeł czerwonobrązowe oraz błyszczące. Pióra nadogonowe i podogonowe oraz ogon czarne. Po bokach nasady ogona jest widoczna biała plama. Nogi ciemnoróżowe a dziób szarawoniebieski. Grzbiet kaczki jest barwy ciemnobrązowej, pierś, boki oraz spód ciała są jaśniejsze, szarobrązowe, na głowie ma widoczne białe plamy. Nogi różowe a dziób szary. Potomstwo Cudokaczki jest ubarwione jak rodzice, ale kaczory mają jasne głowy. Ptaki odzywają się charakterystycznym dla nich "miałczącym" głosem. Kaczor wydaje nieco żałosne "tii-ooo", zaś kaczka "hou-iii". Długość ciała 35-38 cm. Gatunek monotypowy.
    Cudokaczka
         Gniazdują przeważnie w dziuplach drzew, często wysoko nad ziemią. Kaczka znosi około 6 - 12 jaj, które wysiaduje przez 28 dni. Pisklęta po wyschnięciu i zresorbowaniu woreczka żółtkowego wyskakują na ziemię i prowadzone są przez rodziców do wody. Dojrzałość płciową osiągają w pierwszym roku życia.      

    Pokarm.

    Żywią się drobnymi organizmami zwierzęcymi oraz delikatnymi roślinami i w zależności od obfitości pokarmu w wieku 45-60 dni są samodzielne i zdolne do lotu. Dorosłe osobniki żywią się nasionami, bulwami i zielonymi częściami roślin, głównie wodnych, zjadają też drobne bezkręgowce.
    Cudokaczka z młodymi
         

    Hodowla.

    Cudokaczka jest gatunkiem bardzo lubianym przez hodowców na całym świecie ze względu na niezmienną urodę kaczorów, za sympatyczne zachowanie i łatwość w hodowli oraz pielęgnacji. Nadają się do niewielkiej woliery, w której umieszczamy parę jak też na wybieg z obsadą wielogatunkową. W pierwszej połowie maja przystępują do lęgów i do tego najchętniej wykorzystują budkę lęgową. Pisklęta żywimy zooplanktonem, larwami ochotek, poczwarkami mrówek, mielonymi krewetkami oraz mieszanką paszową dla kacząt. Osobnikom dorosłym podajemy ziarno zbóż, granulat dla kaczek hodowlanych, zielonki oraz okopowymi. Jedynym minusem przy pielęgnacji Cudokaczek jest ich mała odporność na niskie temperatury. Mroźne zimy powinny spędzać w suchym pomieszczeniu z grubą warstwą słomy o temperaturze powyżej 0°C (optymalna 6-12°C). gatunek nazywamy także CYRANECZKĄ CZERWONORAMIENNĄ. Mutacje : żółta i biała. Obrączki 8 mm.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 6minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!