Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Rożeniec białolicy

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Rożeniec białolicy (łać.Anas bahamensis)

      Rożeniec białolicy zamieszkuje Amerykę Południową oraz niektóre okoliczne wyspy. Spotykane są nad śródlądowymi, płytkimi jeziorami, nad ślepymi odnogami rzek, jak też nad zatokami morskimi z brzegami porośniętymi trzciną oraz krzewami.
Samiec
 • Wygląd
 • Hodowla
 • Rozmnażanie
 •      

  Wygląd.

  Wierzch głowy dorosłego ptaka jest koloru brązowego, policzki oraz gardło koloru białego. Na grzbiecie posiada wydłużone brązowe pióra z jasnymi obwódkami, spód oraz boki ciała są czerwonobrązowe z ciemnymi plamkami. Lusterko jest barwy zielonej i jest podkreślone szerszym żółtawobiałym oraz węższym czarnym paskiem. Sterówki wydłużone , ostro zakończone w kolorze cynamonowym. Górna część dzioba jest niebieska z czerwoną plamą, u nasady po każdej stronie. Rózeniec białolicy posiada nogi barwy szarej. Samica zaś jest nieco mniejsza od samca, jej kolor jest bardziej matowy. Jest to gatunek politypowy z trzema podgatunkami.
  samica z młodymi
       

  Rozmnażanie.

  Ich gniazdowanie uzależnione jest często od pory deszczowej. Czasami zdarza się że podczas długotrwałej suszy ptaki te nie przystępują do lęgów. Gniazda zakładają zazwyczaj na ziemi w pobliżu wody . Gniazda ukrywają w roślinności zielonej lub w krzewach. Kaczka znosi zazwyczaj od 5 do 12 jaj koloru kremowego. Pisklęta wodzone są głównie przez matkę, chociaż ojciec przejawia pewien instynkt opiekuńczy nad potomstwem. Czasami pisklęta pochodzące z dwóch różnych gniazd łączą się i wodzone są przez dwie kaczki. W wieku 44-60 dni młode ptaki są już samodzielne. Dojrzewają w pierwszym roku, chociaż zdarza się, że do lęgów przystępują ptaki w wieku dwóch lat.
  Para
       

  Hodowla.

  Różeniec białolicy jest bardzo lubianym ptakiem w hodowlach a także w hodowlach regularnie się rozmnaża. Ptak lubi trawiasty wybieg i musimy mu zapewnić czyste jeziorko, roślinność nadbrzeżną oraz krzewy. Doskonale się nadaje na wybieg z obsadą wielogatunkową. Ptaki te zwykle w maju zaczynają lęgi. Kaczka zaczyna wybierać zaciszne miejsce na gniazdo, najchętniej pod krzewem lub w koszu lęgowym albo w budce. Kaczka wysiaduje dobrze jeżeli jest w ciepłym i spokojnym miejscu. Jeżeli kaczka jest niepokojona, może w najgorszym wypadku opuścić gniazdo. W pierwszych dniach życia pisklęta źle znoszą chłód oraz deszcz, dlatego podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych umieszczamy je wraz z matką w suchym pomieszczeniu, gdzie mogą bezpiecznie spędzić chłodne oraz deszczowe noce. Osobniki dorosłe oraz młode żywimy podobnie jak wiele innych gatunków kaczek właściwych. Zimy znoszą bardzo dobrze na lustrze wodnym, jednak w czasie silnych mrozów powinny mieć możliwość schronienia się w suchym pomieszczeniu na grubej warstwie słomy. Gatunek jest znany wśród polskich hodowców także pod nazwą kaczki bahamskiej. Mutacje: srebrna, złota oraz niebieska. Obrączki: 9mm.

  Komentarze (4)
  Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 3]
  Temat:

  Komentarze na temat: Rożeniec białolicy


  Dyskusja użytkowników na temat: Rożeniec białolicy


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 1minusplus 5 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!