Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Gęsiówka egipska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Gęsiówka egipska (łać.Alopochen aegyptiacus)

     Miejscami występowania tego paka są: Afryka na południe od Sahary. Najliczniejsze stada są w dolinie Nilu. Introdukowana w Anglii, z danych szacunkowych wynika, że populacja angielska w 1990 roku liczyła 750 - 800 osobników. Żyją na bagnach, rzekach, jeziorach, niekiedy pływają i nurkują. Jednak najczęściej są widoczne na ladzie. Żywią się głównie trawą i innymi roślinami zielonymi oraz nasionami. Zjadają też niewielką ilość bezkręgowców.
Gęsiówka egipska
  • Wygląd
  • Rozmnażanie
  • Hodowla
  • Pokarm
  •      

    Wygląd.

    Uwagę zwracają długie nogi ptaka oraz kosmate pióra na szyi. W barwie dominuje kolor rdzawy, brąz, ciemniejszy na wierzchniej części ciała, jaśniejszy na spodzie. Pierś i spód ciała z delikatnymi, falistymi prążkami. Ciemna plama w dolnej części piersi. Ciemne plamy wokół oczu. Na rozłożonym skrzydle możemy zauważyć dużą, białą plamę i zielone błyszczące lusterko. Oprócz osobników rdzawobrązowych, występują także ptaki o barwie szarej i o ubarwieniu pośrednim, co absolutnie nie jest związane z płocią. Samice nieznacznie mniejsze. Długość ciała 63-73 cm. Potomstwo Gęsiówki egipskiej ma barwę szarobrązową, bez ciemnych plam wokół oczu i w dolnej części piersi. Na szyi brak kosmatych piór.
    Gęsiówka egipska
         

    Rozmnażanie.

    Gniazdują zwykle na ziemi obok roślinności, w norach, na pólkach skalnych, w dziuplach drzew a niekiedy w opuszczonych gniazdach innych ptaków. Samica znosi od 5 do 11 jaj o kolorze kremowym, wysiaduje je przez 28 - 30 dni. Samiec pilnuje miejsca lęgowego, reaguje bardzo agresywnie na intruzów. Pisklęta wodzone są przez rodziców. W wieku 70 - 80 dni młode potrafią już latać i staja się samodzielne. Tworzą trwale pary. Do pierwszego lęgu przystępują w trzecim roku życia. Tuż po legach osobniki dorosłe przechodzą proces pierzenia, młode ptaki pierzą się tylko częściowo. Poza legami przebywają w dużych grupach lub stadach. Nocują i chronią się na drzewach lub skałach w pobliżu zbiorników wodnych.      

    Hodowla.

    Gęsiówka egipska w hodowli znana jest od najdawniejszych czasów. W starożytnym Egipcie hodowano je i czczono jako święte ptaki. Inaczej traktowane były przez Greków i starożytnych Rzymian, którzy hodowali je z przeznaczeniem na drów domowy. Obecnie są ptakami ozdobnymi, rozpowszechnionymi na całym świecie ( w parkach, ogrodach zoologicznych, i na wybiegach prywatnych hodowców). Gatunek agresywny, w szczególności podczas rozrodu. W kilku miejscach wybiegu powinny się znajdować obszerne budki lęgowe i kosze wiklinowe, przytwierdzone do podłoża, co pozwala ptakom na wybranie odpowiedniego miejsca na złożenie gniazda. Gniazdują też chętnie w drewnianych domkach, z warstwą słomy na podłożu. Samica wysiaduje pewnie jaja, gdy ma zapewniony spokój. Rodzice dbają dobrze o potomstwo. Chów gęsiówek egipskich praktykowany jest, czasami jako wolnolatających. Obrączki 13 mm.
    Gęsiówka egipska
         

    Pokarm.

    Ptaki żywią się trawą, roślinami wodnymi i każdą dostępną zielonką. Podajemy im też ziarno zbóż i okopowe z dodatkiem mączki z lucerny i pokrzywy. W okresie poprzedzającym rozród i w trakcie pierzenia karmimy je granulatem dla gęsi hodowlanych. Pisklęta rozwijają się prawidłowo karmione, mieszanką paszową dla małych gąsiąt. Nasze zimy kaczki znoszą dobrze, podczas silnych mrozów umieszczamy je w pomieszczeniu na grubej warstwie słomy.

    Komentarze (4)
    Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 3]
    Temat:

    Komentarze na temat: Gęsiówka egipska


    Dyskusja użytkowników na temat: Gęsiówka egipska


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 6minusplus 10 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!