Sierpiec zamieszkuje Amerykę północną od południowej Alaski po Kalifornię. Gniazduje w głębi lądu, zimuje na wybrzeżu, niektóre populacje Sierpca są osiadłe. Tereny lęgowe znajdują się także na Labradorze i w południowo-zachodniej Grenlandii. Osiadła i liczna populacja powstała w Islandii.
Wygląd.Głowa kaczora w szacie godowej jest czarna z purpurowym widocznym połyskiem. U nasady dzioba, na policzku posiada białą plamzę w kształcie sierpa lub półksiężyca, która sięga ponad oko. Szyja, pierś, boki tułowia i spód ciała białe. Grzbiet jest czarnego koloru - purpurowo połyskujący z rzędem białych plam po bokach. Dziób czarny, oczy żółte, nogi żółtopomarańczowe. Głowa samicy jest ciemna - czekoladowobrązowa. Pozostałe upierzenie jest brązowoszare. Dziób żółty z czarną nasadą i czarnym paznokciem, oczy jasnożółte, nogi zaś żółtawe. Kaczor w szacie spoczynkowej przypomina kaczkę. Rożni się od samicy czarnym dziobem, żółtym okiem oraz ubarwieniem skrzydeł. Długość ciała Sierpca wynosi od 42 do 53 cm.
Rozmnażanie.W okresie lęgowym kaczki zamieszkują słodkowodne jeziora i rzeki z obfitą roślinnością w otoczeniu obszarów leśnych lub w górach na terenach skalistych do 3 000m n.p.m. Zimy spędzają na dużych jeziorach, słodkawych lagunach i zacisznych zatokach morskich. Sierpiec większą część życia spędza na wodzie. Siepniec zakłada pary sezonowo podczas zimy. Lęgi zaczynają w kwietniu lub w maju. Ptaki amerykańskie gniazdują zazwyczaj w dziuplach, islandzkie w pieczarach, szczelinach skalnych oraz na ziemi wśród roślinności. W czasie lęgów kaczki są terytorialne, gniazdo zakładają osobno. Samica Sierpca znosi od 6 do 14 jaj koloru niebieskawozielonawych lub szarozielonych, które wysiaduje sama przez 28-32 dni. Potomstwo jest wodzone przez matkę, osiągają samodzielność po 56 dni życia, natomiast dojrzałość uzyskują po 2 roku życia. Pokarm zdobywają przez nurkowanie, rzadziej gruntują. Latem żywią się owadami i ich larwami (ważki, chruściku, chrząszcze wodne) oraz nasiona i zielone części roślin. Podczas zimy ich głównym pokarmem są mięczaki oraz skorupiaki, w tym okresie także powstają ich stada liczące około 200 osobników, czasem ich towarzyszami są Gągoły
Hodowla.Sierpiec jest często spotykany w hodowlach, ale ten gatunek jest trudny w rozrodach. Ze względu na terytorializm wymagają wymagają oddzielnego wybiegu, z dużym głębokim zbiornikiem z czystą wodą. Gniazdują chętnie w budkach lęgowych, w koszach bądź na ziemi w ustronnych miejscach wśród roślin. Jajka składają od kwietnia do maja. W ich żywieniu stosuje się granulat dla kaczek hodowlanych z dodatkiem specjalistycznego granulatu dla kaczek morskich, ewentualnie może być także stosowany granulat dla pstrągów, a dodatkowo ziarno zbóż oraz zielonki. Organizmy zwierzęce występujące w zbiorniku są cennym uzupełnieniem diety. Pisklęta delikatne i trudne w odchowie, w pierwszych dniach życia wymagają żywego pokarmu, który należy podawać doustnie (1ml co 4 godziny), w następnych dniach zaczynamy im podawać także granulat dla młodych kaczek morskich. Pojedyncze pisklę należy odchowywać w obecności piskląt innych kaczek. Zimy spędzają bardzo dobrze na lustrze wody. Obrączki 11 mm.
|