Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Sierpiec

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Sierpiec (łać.Bucephala islandica)

     Sierpiec zamieszkuje Amerykę północną od południowej Alaski po Kalifornię. Gniazduje w głębi lądu, zimuje na wybrzeżu, niektóre populacje Sierpca są osiadłe. Tereny lęgowe znajdują się także na Labradorze i w południowo-zachodniej Grenlandii. Osiadła i liczna populacja powstała w Islandii.
Sierpiec-samiec
 • Wygląd
 • Rozmnażanie
 • Hodowla
 •      

  Wygląd.

  Głowa kaczora w szacie godowej jest czarna z purpurowym widocznym połyskiem. U nasady dzioba, na policzku posiada białą plamzę w kształcie sierpa lub półksiężyca, która sięga ponad oko. Szyja, pierś, boki tułowia i spód ciała białe. Grzbiet jest czarnego koloru - purpurowo połyskujący z rzędem białych plam po bokach. Dziób czarny, oczy żółte, nogi żółtopomarańczowe. Głowa samicy jest ciemna - czekoladowobrązowa. Pozostałe upierzenie jest brązowoszare. Dziób żółty z czarną nasadą i czarnym paznokciem, oczy jasnożółte, nogi zaś żółtawe. Kaczor w szacie spoczynkowej przypomina kaczkę. Rożni się od samicy czarnym dziobem, żółtym okiem oraz ubarwieniem skrzydeł. Długość ciała Sierpca wynosi od 42 do 53 cm.
  Samica Sierpca
       

  Rozmnażanie.

  W okresie lęgowym kaczki zamieszkują słodkowodne jeziora i rzeki z obfitą roślinnością w otoczeniu obszarów leśnych lub w górach na terenach skalistych do 3 000m n.p.m. Zimy spędzają na dużych jeziorach, słodkawych lagunach i zacisznych zatokach morskich. Sierpiec większą część życia spędza na wodzie. Siepniec zakłada pary sezonowo podczas zimy. Lęgi zaczynają w kwietniu lub w maju. Ptaki amerykańskie gniazdują zazwyczaj w dziuplach, islandzkie w pieczarach, szczelinach skalnych oraz na ziemi wśród roślinności. W czasie lęgów kaczki są terytorialne, gniazdo zakładają osobno. Samica Sierpca znosi od 6 do 14 jaj koloru niebieskawozielonawych lub szarozielonych, które wysiaduje sama przez 28-32 dni. Potomstwo jest wodzone przez matkę, osiągają samodzielność po 56 dni życia, natomiast dojrzałość uzyskują po 2 roku życia. Pokarm zdobywają przez nurkowanie, rzadziej gruntują. Latem żywią się owadami i ich larwami (ważki, chruściku, chrząszcze wodne) oraz nasiona i zielone części roślin. Podczas zimy ich głównym pokarmem są mięczaki oraz skorupiaki, w tym okresie także powstają ich stada liczące około 200 osobników, czasem ich towarzyszami są Gągoły
  Samica z młodymi
       

  Hodowla.

  Sierpiec jest często spotykany w hodowlach, ale ten gatunek jest trudny w rozrodach. Ze względu na terytorializm wymagają wymagają oddzielnego wybiegu, z dużym głębokim zbiornikiem z czystą wodą. Gniazdują chętnie w budkach lęgowych, w koszach bądź na ziemi w ustronnych miejscach wśród roślin. Jajka składają od kwietnia do maja. W ich żywieniu stosuje się granulat dla kaczek hodowlanych z dodatkiem specjalistycznego granulatu dla kaczek morskich, ewentualnie może być także stosowany granulat dla pstrągów, a dodatkowo ziarno zbóż oraz zielonki. Organizmy zwierzęce występujące w zbiorniku są cennym uzupełnieniem diety. Pisklęta delikatne i trudne w odchowie, w pierwszych dniach życia wymagają żywego pokarmu, który należy podawać doustnie (1ml co 4 godziny), w następnych dniach zaczynamy im podawać także granulat dla młodych kaczek morskich. Pojedyncze pisklę należy odchowywać w obecności piskląt innych kaczek. Zimy spędzają bardzo dobrze na lustrze wody. Obrączki 11 mm.

  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 5minusplus 9 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!