Miejscami występowania tego ptaka są : Australia i Indonezja. Zasiedlają słodkowodne i słonawe zbiorniki śródlądowe oraz laguny, spokojne wybrzeża i zatoki.
 Wygląd. Zarówno samiec i samica kazarki nadobnej, są tego samego ubarwienia. Głowa, szyja, pierś, boki tułowia i brzuch, są barwy białej. Wierzch ciała pióra nadogonowe, ogon i podogonie barwy czarnej. Na piersi widoczna, poprzeczna pręga koloru brązowego. Biała plama na skrzydle, w okolicy przedramienia. Lusterko zielone, bardzo błyszczące, obramowane szerokim białym i wąskim czarnym paskiem. Dziób o kolorze bardzo jasnoróżowym, nogi troszkę ciemniejsze od dzioba, oczy jasne o kolorze cytrynowym. Samica, jest nieco mniejsza od samca. Długość ciała ok 51-61 cm.
 Rozmnażanie.Rozród uzależniony od pory deszczowej i we wschodnich rejonach trwa od listopada do stycznia, zaś w zachodnich rejonach od lutego do maja. Gniazda zakładają w dziupli, norze, ewentualnie na ziemi w śród roślin, ale zawsze gdzieś w pobliżu wody. Samica znosi od 6 do 15 jaj w kolorze kremowym, które wysiaduje przez 30 dni. Potomstwo wodzone przez rodziców samodzielność i zdolność do latania osiąga po upływie 50 dni życia. Kiedy jest suchy sezon, młode z rodzicami zostają dłużej, wtedy przebywają głównie na wodzie. Łącząc się w niewielkie stada liczące 20-60 osobników. Dojrzewają po ukończeniu 3 roku życia. Tworzą solidne i trwałe pary. Często przesiadują na drzewach. Na żerowiska udają się zwykle późnym popołudniem i żerują do zmierzchu. Żywią się na ladzie ( np. na pastwiskach), ale także na płytkiej wodzie. Jedzą turzyce, glony oraz wodne bezkręgowce (mięczaki, owady, skorupiaki).
 HodowlaUważane są za spokojniejsze od innych kazarek, ale w okresie rozrodu mogą stać się agresywne. Dlatego lepiej umieścić parę na osobnym wybiegu z trawiastą częścią lądową i grzędami (konarami) do odpoczynku. Gniazdują w sztucznej norze, koszu lub budce. Jaja znoszą zwykle od kwietnia do maja. Są trudne w hodowli, niekiedy trzeba korzystać z inkubatora oraz stosować sztuczny odchów piskląt, ponieważ młode wymagają ciepła. Ptaki nie znoszą naszych zim, są bardzo wrażliwe na odmrożenie nóg. Już podczas zimnej jesieni, wymagają pomieszczenia w którym jest temperatura 10°C. W takim pomieszczeniu, muszą się znajdować grzędy i gruba warstwa słomy na podłożu.
Obrączki : 12 mm.
 Pożywienie.Dorosłe kazarki nadobne karmimy ziarnem zbóż, wszelkimi zielonkami oraz granulatem dla kaczek hodowlanych. Pisklętom podajemy do jedzenia, larwy mączników i ochotek, poczwarki mrówek, mieszankę paszową dla kacząt oraz rzęsę wodną.
|