Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Kazarka nadobna

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kazarka nadobna (łać.Tadorna radjah)

     Miejscami występowania tego ptaka są : Australia i Indonezja. Zasiedlają słodkowodne i słonawe zbiorniki śródlądowe oraz laguny, spokojne wybrzeża i zatoki.
Kazarka nadobna
 • Wygląd
 • Rozmnażanie
 • Hodowla
 • Pokarm
 •      

  Wygląd.

  Zarówno samiec i samica kazarki nadobnej, są tego samego ubarwienia. Głowa, szyja, pierś, boki tułowia i brzuch, są barwy białej. Wierzch ciała pióra nadogonowe, ogon i podogonie barwy czarnej. Na piersi widoczna, poprzeczna pręga koloru brązowego. Biała plama na skrzydle, w okolicy przedramienia. Lusterko zielone, bardzo błyszczące, obramowane szerokim białym i wąskim czarnym paskiem. Dziób o kolorze bardzo jasnoróżowym, nogi troszkę ciemniejsze od dzioba, oczy jasne o kolorze cytrynowym. Samica, jest nieco mniejsza od samca. Długość ciała ok 51-61 cm.      

  Rozmnażanie.

  Rozród uzależniony od pory deszczowej i we wschodnich rejonach trwa od listopada do stycznia, zaś w zachodnich rejonach od lutego do maja. Gniazda zakładają w dziupli, norze, ewentualnie na ziemi w śród roślin, ale zawsze gdzieś w pobliżu wody. Samica znosi od 6 do 15 jaj w kolorze kremowym, które wysiaduje przez 30 dni. Potomstwo wodzone przez rodziców samodzielność i zdolność do latania osiąga po upływie 50 dni życia. Kiedy jest suchy sezon, młode z rodzicami zostają dłużej, wtedy przebywają głównie na wodzie. Łącząc się w niewielkie stada liczące 20-60 osobników. Dojrzewają po ukończeniu 3 roku życia. Tworzą solidne i trwałe pary. Często przesiadują na drzewach. Na żerowiska udają się zwykle późnym popołudniem i żerują do zmierzchu. Żywią się na ladzie ( np. na pastwiskach), ale także na płytkiej wodzie. Jedzą turzyce, glony oraz wodne bezkręgowce (mięczaki, owady, skorupiaki).
  Kazarka nadobna
       

  Hodowla

  Uważane są za spokojniejsze od innych kazarek, ale w okresie rozrodu mogą stać się agresywne. Dlatego lepiej umieścić parę na osobnym wybiegu z trawiastą częścią lądową i grzędami (konarami) do odpoczynku. Gniazdują w sztucznej norze, koszu lub budce. Jaja znoszą zwykle od kwietnia do maja. Są trudne w hodowli, niekiedy trzeba korzystać z inkubatora oraz stosować sztuczny odchów piskląt, ponieważ młode wymagają ciepła. Ptaki nie znoszą naszych zim, są bardzo wrażliwe na odmrożenie nóg. Już podczas zimnej jesieni, wymagają pomieszczenia w którym jest temperatura 10°C. W takim pomieszczeniu, muszą się znajdować grzędy i gruba warstwa słomy na podłożu. Obrączki : 12 mm.      

  Pożywienie.

  Dorosłe kazarki nadobne karmimy ziarnem zbóż, wszelkimi zielonkami oraz granulatem dla kaczek hodowlanych. Pisklętom podajemy do jedzenia, larwy mączników i ochotek, poczwarki mrówek, mieszankę paszową dla kacząt oraz rzęsę wodną.
  Kazarka nadobna

  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 1minusplus 3 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!