Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Kaczuszka Azjatycka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kaczuszka Azjatycka (łać.Nettapus coromandelianus)

      Kaczuszka Azjatycka zamieszkuje południowo-wschodnią Azję, Indonezję i południowo wschodnią Australię. Zasiedlają tereny leśne, z płytkimi jeziorami, rzekami i bagnami. Rzadko wychodzą na ląd.


     Wygląd Kaczki Azjatyckiej. Czoło i wierzch w szacie spoczynkowej samca Kaczuszki Azjatyckiej jest koloru czarnego. Pozostała część głowy, szyi, piersi i spód ciała są barwy białej. Na piersi Kaczuszka Azjatycka posiada pręgę czarną poprzeczną, wierzch ciał o kolorze zielonoczarnym. Dziób i nogi czarne, oczy zaś czerwone. Samica kaczuszki azjatyckiej ma kolor szarobrązowy z ciemniejszą plamistością . Ciemny wierzch głowy ciemny. Samica posiada czarna pręgę która przebiega przez oko. Nogi i dziób czarniawe oczy brązowe. Długość ciała 31-36 cm.

     Warunki chowu kaczuszek azjatyckich. Kaczuszka Azjatycka lubią przebywać w grupie na dużym nasłonecznionym stawie, w którym znajduję się dobry pokarm (rzęsa, larwy komarów itp.). Gniazdują w budkach lęgowym położonych blisko wody. W hodowlach inkubacja jaj trwa ok28 dni (w środowisku naturalnym ok 22 dni). Kaczuszką Azjatyckim najlepiej podawać mieszankę dobrych nasion ( rożnego gatunku mieszanek prosa, kanar oraz inne ziarna, jakie stosuje się w żywieniu astryldów i innych drobnych łuszczaków, sypką mieszankę paszową i drobno posiekane zielonki rzucane na wodę. Kaczuszka Azjatycka jest odporna na niskie temperatury, ale powinna mieć w takich warunkach także dostęp do pomieszczenia ze zbiornikiem wody i warstwą słomy na podłożu. Te miniaturki nazywane są też czasami kaczuszkami bawełnianymi . Obrączki 7mm.
     Rozmnazanie Kaczuszek azjatyckich. Lęgi zwykle podczas opadów. W Australii trwa od listopada do stycznia, w Sri Lance od lutego do sierpnia w północnych Indiach w czerwcu i lipcu. Gniazdują w dziuplach 2-5 metrów nad ziemią, zawsze w pobliżu wody. Znoszą jaja w kolorze kremowym od 6 do 16 sztuk. Wysiaduje je kaczuszka azjatycka 22-24 dni. Potomstwem opiekują się rodzice ok 44-55 dni, w tym czasie pisklęta stają się samodzielne i zdolne do lotu. Pary tworzą sezonowe.
     Pielęgnacja kaczuszek azjatyckich. Zarówno w pielęgnacji i rozrodzie są kłopotliwe. Dlatego ich hodowle są rzadkie. Często występują problemy podczas pierzenia i w skutek tego Kaczory nie zawsze uzyskują pełną szatę godową. W ostatnich latach notuje się coraz więcej sukcesów.