Zamieszkuje południową część Ameryki Południowej, aż po Przylądek Horn oraz na Wyspach Falklandzkich.
Wygląd.Samiczka od samca tak bardzo się różni, że patrząc na te dwa ptaki, możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z dwoma różnymi gatunkami. Gatunek politypowy z dwoma podgatunkami. Na kontynencie występuje podgatunek mniejszy Ch.p. picta. Samiec posiada czystobiałą głowę i górną część szyi. Reszta jego ciała jest barwy białej, w czarne poprzeczne pręgi. Lotki pierwszego rzędu barwy czarnej, a lotki drugiego rzędu białe. Na skrzydle zielone, błyszczące lusterko. Szaroczarnej barwy są nogi i dziób. Samiczka jest nieco mniejsza od samca, o barwie rdzawobrązowej. Boki ciała brzuch i pierś, poprzecznie prążkowane. Głowa oraz górna część szyi, koloru rdzawego bez prążkowania. Nogi posiada koloru jasnożółtego, a dziób szaroczarny. Długość ciała około 59-65 cm. Falklandy zamieszkuje podgatunek większy Ch.p. leucoptera. Samiec ten jest jaśniejszy od samca poprzedniego opisanego podgatunku. Głowa, szyja, pierś oraz brzuch koloru czystobiałego. Reszta upierzenia z kolei jest poprzecznie czarnoprązkowana. Samica także jest jaśniejsza od samicy poprzedniego gatunku . Długość ciała około 63-72 cm.
Rozmnażanie.Miejscem zwykle na gniazdowanie tych kaczek, to doliny rzek, często dość daleko od zbiorników wodnych. Gniazda zakładane są , wśród traw lub pod osłoną krzewów. Samica wysiaduje jaja przez 30-32 dni, jest to około 5-8 jaj, koloru kremowego. Samiec strzeże rewiru lęgowego. Pisklęta są troskliwie wodzone przez rodziców na wodę i okoliczne łąki. W wieku 70 dni, młode potomstwo jest samodzielne i zdolne do lotu. Potomstwo ubarwione jest tak jak samica, dojrzałość płciową osiągają w trzecim roku życia.
Hodowla.Magelanka zmienna jest bardzo agresywnym gatunkiem, więc jej hodowla możliwa jest tylko i wyłącznie na osobnym wybiegu. Niezbędny jest dobrze utrzymany trawnik oraz zbiornik z czystą wodą. Do lęgów przystępują chętnie. W kwietniu samica znosi jaja, do gniazda lub do drewnianego suchego domku. Pisklęta z kolei źle znoszą długotrwałe opady i niekiedy niestety chorują na zapalenie płuc. Dlatego bezpieczniej jest w tym okresie umieścić je z rodzicami w dobrze izolowanym domku na warstwie słomy. Zimy znoszą dobrze, chociaż mroźne noce powinny spędzać w dobrze izolowanym, suchym domku, na grubej warstwie słomy. Obrączki 18-20 mm.
Pokarm.Pisklętom podajemy mieszankę paszową dla gąsiąt, rzęsę wodną, posiekane pokrzywy, mniszek i gwiazdnicę. Po dwóch tygodniach można podać nieco gotowanych ziemniaków, a po kolejnych dwóch tygodniach namoczone ziarno zbóż. Dorosłe osobniki chętnie jedzą ziarno zbóż, okopowe, a przede wszystkim różne zielonki. Jedzą także trawę, więc dlatego muszą mieć je zadbane na wybiegu. W okresie rozrodu oraz podczas pierzenia, wskazane jest podawanie granulatu dla gęsi hodowlanych.
|