Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Magelanka zmienna

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Magelanka zmienna (łać.Chloephaga picta.)

     Zamieszkuje południową część Ameryki Południowej, aż po Przylądek Horn oraz na Wyspach Falklandzkich.
Magelanka zmienna
 • Wygląd
 • Rozmnażanie
 • Hodowla
 • Pokarm
 •      

  Wygląd.

  Samiczka od samca tak bardzo się różni, że patrząc na te dwa ptaki, możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z dwoma różnymi gatunkami. Gatunek politypowy z dwoma podgatunkami. Na kontynencie występuje podgatunek mniejszy Ch.p. picta. Samiec posiada czystobiałą głowę i górną część szyi. Reszta jego ciała jest barwy białej, w czarne poprzeczne pręgi. Lotki pierwszego rzędu barwy czarnej, a lotki drugiego rzędu białe. Na skrzydle zielone, błyszczące lusterko. Szaroczarnej barwy są nogi i dziób. Samiczka jest nieco mniejsza od samca, o barwie rdzawobrązowej. Boki ciała brzuch i pierś, poprzecznie prążkowane. Głowa oraz górna część szyi, koloru rdzawego bez prążkowania. Nogi posiada koloru jasnożółtego, a dziób szaroczarny. Długość ciała około 59-65 cm. Falklandy zamieszkuje podgatunek większy Ch.p. leucoptera. Samiec ten jest jaśniejszy od samca poprzedniego opisanego podgatunku. Głowa, szyja, pierś oraz brzuch koloru czystobiałego. Reszta upierzenia z kolei jest poprzecznie czarnoprązkowana. Samica także jest jaśniejsza od samicy poprzedniego gatunku . Długość ciała około 63-72 cm.      

  Rozmnażanie.

  Miejscem zwykle na gniazdowanie tych kaczek, to doliny rzek, często dość daleko od zbiorników wodnych. Gniazda zakładane są , wśród traw lub pod osłoną krzewów. Samica wysiaduje jaja przez 30-32 dni, jest to około 5-8 jaj, koloru kremowego. Samiec strzeże rewiru lęgowego. Pisklęta są troskliwie wodzone przez rodziców na wodę i okoliczne łąki. W wieku 70 dni, młode potomstwo jest samodzielne i zdolne do lotu. Potomstwo ubarwione jest tak jak samica, dojrzałość płciową osiągają w trzecim roku życia.
  Magelanka zmienna z potomstwem
       

  Hodowla.

  Magelanka zmienna jest bardzo agresywnym gatunkiem, więc jej hodowla możliwa jest tylko i wyłącznie na osobnym wybiegu. Niezbędny jest dobrze utrzymany trawnik oraz zbiornik z czystą wodą. Do lęgów przystępują chętnie. W kwietniu samica znosi jaja, do gniazda lub do drewnianego suchego domku. Pisklęta z kolei źle znoszą długotrwałe opady i niekiedy niestety chorują na zapalenie płuc. Dlatego bezpieczniej jest w tym okresie umieścić je z rodzicami w dobrze izolowanym domku na warstwie słomy. Zimy znoszą dobrze, chociaż mroźne noce powinny spędzać w dobrze izolowanym, suchym domku, na grubej warstwie słomy. Obrączki 18-20 mm.
  Magelanka zmienna
       

  Pokarm.

  Pisklętom podajemy mieszankę paszową dla gąsiąt, rzęsę wodną, posiekane pokrzywy, mniszek i gwiazdnicę. Po dwóch tygodniach można podać nieco gotowanych ziemniaków, a po kolejnych dwóch tygodniach namoczone ziarno zbóż. Dorosłe osobniki chętnie jedzą ziarno zbóż, okopowe, a przede wszystkim różne zielonki. Jedzą także trawę, więc dlatego muszą mieć je zadbane na wybiegu. W okresie rozrodu oraz podczas pierzenia, wskazane jest podawanie granulatu dla gęsi hodowlanych.

  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 5minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!