Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Rożeniec żółtodzioby

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Rożeniec żółtodzioby

     Zamieszkuje Amerykę Południową od Peru po Ziemię Ognistą oraz na Falklandach w Georgii Południowej i na Szetlandach Południowych. Biotopem rożeńców żółtodziobych są przeważnie słodkowodne jeziora, rzeki, bagna, zalane łąki oraz wybrzeża.
Rożeniec zołtodzioby
 • Wygląd
 • Rozmnażanie
 • Pokarm
 • Hodowla
 •      

  Wygląd

  Samica z samcem są takiego samego ubarwienia. Głowę posiadają długą koloru brązowego z drobną czarną plamistością, gardło jest jaśniejszego koloru. Pozostałe upierzenie jest brązowe z ciemnymi, brązowo - czarnymi środkami piór, brzuch jest jaśniejszy, nawet białawy. Na grzbiecie posiadają brunatne pióra z jasnymi obwódkami. Skrzydła są szarobrązowe, lusterko zaś zielone, błyszczące z białym obramowanie. Dziób jest koloru jasno - żółtego, z podłużnym czarnym paskiem na górnej części, paznokcie oraz krawędzie końca dzioba koloru czarnego. Oczy brązowe, nogi szare. Samica jest nieznacznie ciemniejsza od samca, z bielszym środkiem brzucha. Gatunek politypowy z trzema podgatunkami.      

  Rozmnażanie

  Na południowych obszarach zasięgu gniazdowanie trwa od października do grudnia, w Peru od sierpnia do marca, natomiast w Georgii Południowej od listopada do lutego. Czasami gniazduje dwukrotnie, np. w Chile oraz na Falklandach. Gniazdem zazwyczaj jest platforma z łodyg traw, na ziemi gniazdują wśród roślinności, w pobliżu wody, gniazdo buduje samica. Niekiedy gniazdują także w luźnych koloniach. Samica znosi od 4 do 12 jaj, o kolorze kremowym lub jasnoróżowym. Jaja znosi przez 24-26 dni. Potomstwem opiekują się oby dwoje rodzice. Samodzielność oraz zdolność do lotu młode osiągają w 45 - 60 dni życia. Dojrzewają płciowo w pierwszym roku. Tworzą pary które są ze sobą dłużej niż czasami jeden sezon. Poza okresem lęgowym są zauważane w niewielkich grupach. Żerując zbierają pokarm z powierzchni wody , zanurzają głowę, czasami nurkują i pasą się także na lądzie (często na pastwiskach podczas odpływu).
  Rożence żółtodziobe na wybiegu
       

  Pokarm

  Jedzą nasiona, korzenie, turzyce, liście traw, glony oraz inne rośliny wodne. Żywią się także zbożami na ścierniskach, jedzą tez skorupiaki owady wodne i mięczaki.      

  Hodowla

  W hodowlach są rzadko spotykane. Okres lęgowy rozpoczynają w kwietniu lub maju. Gniazdo zazwyczaj budują na ziemi wśród roślinności. Nadają się do kolekcji mieszanych, ale niekiedy krzyżują się z innymi gatunkami, np. z karolinką, hełmiatką oraz przedstawicielami rodzaju Anas. Pokarm kaczek dorosłych i młodych jest taki sam jak innych kaczek właściwych. Zimy znoszą dobrze, są dość odporne. Potrzebują jednak pomieszczenia gdzie będą mogły się schować przed mrozami.