Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Cyraneczka modroskrzydła

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Cyraneczka modroskrzydła (łać.Anas discors)

     Cyraneczka Modroskrzydła zajmuje tereny lęgowe w Ameryce Północnej od Alaski po Nową Fundlandię oraz na Południe po Środkowe Stany Zjednoczone. Zimuje na południu Stanów Zjednoczonych oraz w Ameryce Środkowej i w północnej części Ameryki Południowej.
Samiec
 • Wygląd
 • Rozmnażanie
 • Hodowla
 •      

  Wygląd

  Kaczor w szacie godowej posiada głowę i szyję ciemnoszarą z purpurowym połyskiem. Po bokach głowy, miedzy nasadą dzioba , a okiem ma biały półksiężyc. Czerwonawopłowe, z ciemnobrązowymi plamkami są pierś, brzuch oraz boki tułowia. Pióra na grzbiecie są wydłużone, wąskie, białe z czarnymi obwódkami. Czarnobrązowe z szarawoniebieskim przedramieniem są skrzydła. Zielone z metalicznym połyskiem jest lusterko. Nasada ogona jest koloru czarnego. Oczy brązowe, dziob czarny, nogi zaś pomarańczowożółte. Kaczka brązowa z jaśniejszymi obwódkami na piórach. Ciemnobrązowy posiada wierzch pióra, nad okiem ma jasną pręgę, poniżej ciemna która biegnie wzdłuż oka. Szaroniebieska plamę posiada na skrzydłach, w okolicach przedramienia. Dziob jest szary, nogi żółtobrązowe. Kaczor w szacie spoczynkowej przypomina kaczkę. Różni się ciemniejszym wierzchem głowy oraz grzbietem i skrzydłami, które się nie zmieniają. Długość ciała około 37-41 cm. Gatunek monotypowy.
  Para
       

  Rozmnażanie

  Cyraneczka Modroskrzydła zasiedla słodkowodne jeziora i stawy, bagna oraz niewielkie rzeki wolno płynące i strumienie w otoczeniu terenów otwartych. Zimuje na terenach z płytkimi zbiornikami, na zalanych polach ryzowych, na mokradłach, na wodach słonawych i słonych, na tropikalnych bagnach mangrowych. Lęgi zaczyna zwykle na początku maja. Gniazdo buduje kaczka, na ziemi w pobliżu wody, mniej lub bardziej ukryte w roślinności. Kaczka znosi od 8 do 13 jaj, koloru kremowego, wysiaduje je przez około 23-24 dni. Podczas wysiadywania jaj przez samice, samiec opuszcza swoja partnerkę. Pisklętami opiekuje się kaczka. Młode samodzielność oraz zdolność do lotu osiągają wokoło 35-44 dnia życia, płciowo dojrzewają w pierwszym roku (tak jak młode Płaskonosa jasnogłowego). Przebywają w wielkich stadach poza okresem lęgowym (około 30-40 osobników), często w tych stadach są także kaczki z innych gatunków. Żerują w wodzie wśród roślin oraz na lądzie. Żywią się owadami, mięczakami i skorupiakami, zielonymi częściami roślin wodnych, korzeniami, trawami, algami, ryżem, turzycami oraz ziarnem zbóż i nasionami. W miejscach gdzie są niepokojone Cyraneczki modroskrzydłe żerują w nocy. Odpoczywają na głazach oraz powalonych pniach.      

  Hodowla

  W rozrodzie i pielęgnacji są łatwe, dlatego są często spotykane w hodowlach. Cyraneczka Modroskrzydła jest spokojna i nadaje się do hodowli mieszanej, łatwo się krzyżują z cynamonkami. Muszą mieć zapewniony trawiasty i nasłoneczniony wybieg oraz płytki zbiornik z bagnistymi brzegami. Okres lęgowy rozpoczyna od kwietnia do maja (rzadko legi odbywają się w czerwcu). Gniazdo zakładają w trawie na ziemi. Pokarm jak u innych kaczek właściwych. Zimy łagodne znoszą dobrze, jednak podczas mrozów należy je umieścić w suchym pomieszczeniu na słomie. Obrączki 8 mm.

  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 3minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!