Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Edredon

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Edredon (łać.Somateria mollissima)




      Zakres występowania Edredonów
Kaczke możemy spotkać na wybrzeżu Ameryki Północnej i Europy oraz na północnym i wschodnim wybrzeżu Azji. Gatunek ten żyje także, na południowo-zachodnim oraz południowo wschodnim wybrzeżu Grenlandii, Islandii, na Wyspach Owczych i w Wielkiej Brytanii.
      SAMIEC
Wierzch głowy w szacie godowej czarny,
po bokach szyi jasnozielone pola. Pozostała część głowy i szyi oraz wierzch ciała są śnieżnobiałe. Boki tułowia, spód ciała oraz pióra czarne. Po bokach nasady ogona ma białą plamę. Klinowaty dziób jest charakterystyczny, z nachodzącym na niego upierzeniem z policzków. Barwa dzioba od oliwkowoszarej przez żółtą do pomarańczowoczerwonej. Nogi oliwkowoszare, oczy brązowe. W szacie spoczunkowej czarnobrązowy.
      SAMICA Na całym ciele szarobrązowa z poprzecznymi falami.
Głównie przebywają na wodach morskich, między lesistymi lub kamienistymi wyspami położonymi blisko stałego lądu oraz w pobliży zacisznych zatok, dzięki którym znajdują schronienie przed sztormami. Spotykane też są na wodach słodkich.
      Lęgi Edredonów zaczynają zwykle w kwietniu lub w maju, najpóźniej w połowie czerwca. Gniazdo wiją na ziemi, wśród traw lub skał, najczęściej ich miejscem są wybrzeża lub wyspy, rzadziej jeziora i rzeki znajdujące się blisko morza. Żyją kolonijnie. Czasami jest tak duża kolonia tych ptaków, że gniazda znajdują się blisko siebie. Jaja zniesione są koloru oliwkowego. Kaczka znosi od 3 do 6 jaj, wysiaduje je przez ok 27 dni. Samica opiekuje się pisklętami, czasami tworzy ich własne żłobki (10-100 piskląt). Młode edredony usamodzielniają się miedzy 66 a 75 dniem życia, dojrzewają w drugim czasem trzecim rokiem życia. Paty tworzą sezonowe.
Edredony potrafią nurkować na głębokość 25 m, żerują w ten sposób, wytrzymują pod wodą 3 min. Przeważnie żywią się :skorupiakami, omułkami, jeżowcami, rozgwiazdami, kalmarami, czasem małymi rybkami. Przepadają także, za glonami, zielonymi częściami innych roślin, owocami i nasionami. Pisklęta zaś żywią się, małymi rybkami, skorupiakami oraz mięczakami. Edredony przebywają czasami w stadach z turkanami , między tymi gatunkami dochodzi do krzyżowania.
Gatunek Edredonów jest często spotykany w hodowlach europejskich, w Polsce ten ptaki nie są liczne. Potrzebują bardzo głębokiego zbiornika z czystą wodą i ociemnionych miejsc, gdzie mogłyby się schronić podczas upalnych dni. Nie lubią upałów, podczas takiej pogody potrzebują mocno spryskanych zimną wodą wybiegów. Spokojne z natury mogą przebywać z innymi gatunkami.
     Pielęgnowane Edredony
chętniej przystępują do rozrodu, uwielbiają żyć i gniazdować w kolorach. Niekiedy gniazdują w koszach lub budkach. Kaczki wysiadają jaja dobrze, lecz czasami wskazana jest sztuczna inkubacja. Małe pisklaki najlepiej jest karmić mieszanką paszową dla kacząt z dodatkiem specjalnego granulatu dla świeżo wyklutych kaczek morskich oczywiście ze specjalnym przeznaczeniem dla edredonów. Dla pielęgnacji ( czyli ścierania dziobów) wskazane jest dodatek żwirku. Zimują na lustrze wody. Puch tego gatunku na wysokie właściwości ocieplające.
Podrodzina: KACZKI
Nadrodzaj:KACZKI MORSKIE
Długość ciała: 50-70 cm
Mutacje: OSOBNIKI CZYSTO-BIAŁE