Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Kaczuszka afrykańska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kaczuszka afrykańska (łać.Nettapus Auritus)

Kaczuszka afrykańska - samiec
Kaczuszka afrykańska - samiec
  • Występowanie
  • Wygląd
  • Lęgi
  • Gniazdo
  • Gody
  • Jaja
  • Młode
  • Zachowanie
  • Pożywienie
  • Hodowla
  •      Występowanie:
         Gatunek ten czyli (łac. Nettapus auritus) występuje na Madagaskarze oraz na większości kontynentu Afrykańskiego (wyjątkiem jest południowo zachodni obszar kontynentu).
    Kaczkę tą znaleźć można przede wszystkim na terenach płytkich jezior, bagien, mokradeł, bardzo często na wolno płynących rzekach - ogólnie znajdziemy ją tam, gdzie znaleźć można rośliny wodne (głównie grzybienie).

    Zaznaczenie na zielono pokazuje występowanie kaczuszki afrykańskiej na wolności
    Zaznaczenie na zielono pokazuje występowanie kaczuszki afrykańskiej na wolności
         Wygląd:
         Samiec kaczuszki afrykańskiej w szacie godowej jest biało-czarny z charakterystycznym metalicznym połyskiem. Części z białymi akcentami to czoło, bok głowy, gardło oraz przednia część szyi. Samiec kaczuszki afrykańskiej posiada owalną zielonkawą plamkę z tyłu głowy oraz górnej części. Plamka te jest otoczona czarną obwódką. Dolna część szyi, boki części tułowia oraz pierś są w kolorze rdzawobrązowym. Brzuch w całości biały. Skrzydła czarnozielone z białą plamką. Dziób pomarańczowożółty z czarnym paznokciem. Oczy czerwonobrązowe. Nogi w zależności od warunków klimatycznych od ciemnoszarych po czarne. Jeżeli chodzi o wygląd samicy kaczuszki afrykańskiej, to wierzch głowy ciemny jednak pozostała część głowy razem z górną częścią szyi biaława z kilkoma plamami (szarymi). Dziób natomiast jest szarożółty, oczy zaś brązowe. Szata spoczynkowa samca jest bardzo podobna do wyglądu samicy. Wielkość kaczuszki afrykańskiej to 27-32cm. Kaczuszka afrykańska jak większość kaczek jest gatunkiem monotypowym.

    Samiec kaczuszki afrykańskiej w locie
    Samiec kaczuszki
    afrykańskiej w locie
         
    Lęgi:
         Lęgi u kaczuszki afrykańskiej uzależnione są od pory deszczowej. Najwcześniej lęgi zaczynają się latem lub wczesną jesienią (październik - grudzień) na terenach Afryki południowej.

         
    Gniazdo:
         Kaczuszki afrykańskie gniazda mają bardzo wysoko w dziuplach drzew, niekiedy wśród roślin bagiennych. Ciekawostką może być to, że gniazdo budowane jest przez obydwa ptaki.

         
    Jaja:
         Samica kaczuszki afrykańskiej znosi od 6 do 12 jaj w kolorze kremowym z delikatnym odcieniem zieleni. Wysiadywanie przez samicę trwa ponad 3 tygodnie (22 - 25dni).

    Samiec
    Samiec
         
    Młode:
         Potomstwo jest pod opieką obydwu rodziców. Młode osiągają zdolność lotu po 60 dniach życia. Pisklęta są w pełni samodzielne po okresie 50 dni od chwili wyklucia się i przyjścia na świat. W hodowli pisklęta kaczuszki afrykańskiej pobierają drobny pokarm unoszący się na wodzie, mogą to być np.: zooplankton, larwy komarów, rzęsa, pasza dla kacząt (który są bardzo ważnym elementem diety przez pierwsze 3 tygodnie).

         
    Zachowanie:
         Osobniki kaczuszki afrykańskiej łączą się w pary, które potrafią trwać nawet przez wiele lat. Widywane w stadach liczących do kilkuset sztuk (większe stada widziane są podczas pierzenia oraz w porze suchej). Z wody kaczuszki afrykańskie bardzo rzadko wychodzą (nie licząc wspinanie się na konary, gdzie lubią sobie odpoczywać). Kaczki te ą bardzo wrażliwe na zmiany temperatury, tak więc gdy posiadamy ten gatunek w swojej hodowli, należy zapewnić im ciepło podczas chłodnej nocy oraz zimnej pory roku. Natomiast w okresie letnim gdy temperatura jest wysoka należy zapewnić kaczkom schronienie przed promieniami słonecznymi.

    Parka kaczuszki afrykańskiej
    Parka kaczuszki afrykańskiej
         
    Pożywienie i żerowanie:
         Kaczuszki afrykańskie funkcjonują w dzień, a pora żerowania przypada wcześnie rano oraz tuż pod wieczór podczas pływania (czasem nurkują). Podstawowym pokarmem dla kaczuszek afrykańskich są nasiona oraz inne części grzybieni, lecz również wodorosty i małe owady są chętnie zjadane. Czasem gdy trafi się mała rybka, nie zostanie pominięta i zjedzona.
         W hodowli kaczuszki afrykańskie karmimy drobnymi nasionami takimi jak proso, kanar (ziarno trawy uprawnej, dostępne np. w paszy dla kanarków), rzęsą wodną, bardzo drobno posiekana zielonka oraz pasza przeznaczona dla kaczek hodowlanych - większość wyrzucamy na brzeg lub bezpośrednio przy brzegu na taflę wody.

         
    Hodowla:
         Niestety kaczuszka afrykańska występuje w hodowlach bardzo rzadko, prawdopodobnie ze względu na trudny dostęp do gatunku. Innym czynnikiem powodującym małe zainteresowanie ze strony hodowców może być fakt, że ten miniaturowy gatunek jest bardzo wymagającym i delikatnym gatunkiem. Ptaki te wymagają dużego zbiornika wodnego z bardzo bogatą roślinnością (głównie grzybienie). W hodowli lęgi zaczynają się już na początku maja i trwają aż do końca czerwca. Kaczuszki afrykańskie żyjące w niewoli bardzo chętnie adoptują budki lęgowe jako miejsce składania jaj.

    Komentarze (1)
    Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 0]
    Temat:

    Komentarze na temat: Kaczuszka afrykańska


    Dyskusja użytkowników na temat: Kaczuszka afrykańska


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 4minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!