Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Cyraneczka kasztanowa

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Cyraneczka kasztanowa

     Cyraneczka Kasztanowa zamieszkuje południowo-wschodnią i południowo zachodnią Australię oraz Tasmanię.
Samiec
 • Wygląd
 • Rozmnażanie
 • Hodowla
 • Pokarm
 •      

  Wygląd.

  Kaczor w szacie godowej ma czarną głowę oraz górną część szyi z wyraźnym, zielonym, metalicznym połyskiem. Wole i spód ciała kasztanowobrązowe z kasztanowymi obwódkami. Nadogonie i czarnego z jasnymi końcami. Tył brzucha oddzielony od nasady ogona szerokim, białym pasem. Pióra na grzbiecie szarobrązowe z jaśniejszymi obwódkami. Lustro barwy czarnozielonej, obrzeżone czarnym i białym paskiem. Dziób i nogi barwy szarej. Kaczka szarobrązowa oraz jasnołuskowana. Kaczor w szacie spoczynkowej przypomina kaczkę, lecz jest ciemniejszy. Długość ciała 38-46 cm. Gatunek monotypowy.      

  Rozmnażanie.

  W środowisku naturalnym Cyraneczka Kasztanowa przebywa na wybrzeżu , w pobliżu lagun, na mokradłach i w ujściu rzek. W Tasmanii także na śródlądowych jeziorach oraz w zalewowych dolinach rzek i strumieni. Cyraneczka Kasztanowa w pary łączy się już na zimowiskach i po przylocie na tereny lęgowe przystępują do rozrodu. Gniazda zakładają na ziemi wśród roślin zielnych lub pod krzewem oraz w dziuplach drzew. Samica znosi od 8 do 12 jaj koloru jasnokremowego, wysiaduje je przez 26-28 dni. Kaczor uczestniczy w opiece nad potomstwem, które około 56 dnia życia jest samodzielne i zdolne do lotu. Dojrzewają w pierwszym roku życia.
  Samica
       

  Hodowla.

  Cyraneczka Kasztanowa została przywieziona do Europy w 1870 roku, została umieszczona w ogrodzie zoologicznym w Londynie. Cyraneczka Kasztanowa nie sprawia kłopotu w pielęgnacji, jest odporna oraz chętnie przystępuje do rozrodu. Nadaje się na wybieg z obsadą wielogatunkową. W naszych warunkach atmosferycznych legi rozpoczyna na wiosnę ( kwiecień albo maj). Po mino tego że dojrzałość płciową osiąga w pierwszym roku życia, to wiele samic pierwsze jaja znosi w drugim roku życia, a czasami nawet w trzecim. Najlepszym miejscem do gniazdowania dla Cyraneczki Kasztanowej jest budka lęgowa. Zimy znoszą dobrze, jeżeli zapewniony mają nieograniczony dostęp do wody, jednak podczas mrozów powinny mieć możliwość schronienia się w suchym pomieszczeniu na grubej warstwie słomy. Obrączki 10mm.      

  Pokarm.

  Cyraneczka Kasztanowa żywi się ziarnem zbóż, granulatem, okopowym oraz zielonkami z dodatkiem rzęsy wodnej. Pisklęta jedzą zooplankton, larwy ochotek, rzęsę oraz mieszankę paszową dla kacząt.