Występowanie i zasięg gatunku jest bardzo rozległy. Dziwonos występuje a Ameryce Południowej, w Afryce i Azji.
Wygląd Dziwonosa. Górna część szyi i głowa samca jest biała z gęstym ciemnym nakrapianiem. Grzbiet posiada koloru czarnego, skrzydła i ogon połyskują na kolor zielony i fioletowy, lusterko zielone. Część szyi dolna, pierś i spód ciała białe albo jasnożółtawe. Boki tułowia są czarne lub szare. Oczy brązowe, nogi ciemno - szare. Podczas godów, u nasady części górnej czarnego dzioba samca, rozwija się duża spłaszczona bocznie narośl, która zanika po lęgach.
Samica jest mniejsza, bez żadnych narośli u nasady dzioba. Boki tułowia i pierś posiada koloru szarobrązowego. Te ptaki wyróżniają się posiadaniem tępego guza na zgięciu skrzydła.
Pożywienie Dziwonosa. Zasiedlają jeziora, rzeki i stawy, najczęściej w otoczeniu lasów. W ciągu dnia odpoczywają na wysepkach i drzewach. Żerują zawsze wczesnym ranem oraz późnymi wieczorami. Pasą się szczególnie na ladzie oraz poszukują pożywienia w płytkiej wodzie. Zjadają nasiona traw, zboża, turzyce, rośliny wodne oraz owady wodne i lądowe ( larwy, szarańcza), bardzo sporadycznie małe ryby. W okresie suszy tworzą stada jednopłciowe.
Rozmnażanie. Dziwonos to gatunek poligamiczny, więc w okresie gotowym samiec ma wokół siebie dwie, trzy lub cztery samice. Gniazda zakładają w dziuplach oraz w rozgałęzionych konarach, czasami też w opuszczonych gniazdach przez inne gatunki. Gniazdują też czasami na ziemi w wysokiej trawie, lub między kamieniami. Kaczki gniazdują pojedynczo lub w małych grupach. Kury znoszą od 6 do 15 jaj, które wysiadują 27 - 30 dni. Potomstwo wodzone jest przez samicę. Ok 70 dnia życia młode stają się samodzielne i zdolne do lotu. Dojrzewają w 3 a czasami w 4 roku życia.
Chów i pielęgnacja. Dziwonosy są agresywne, więc potrzebny jest dla nich osobny wybieg, z dobrze utrzymanym i pielęgnowanym trawnikiem. Samcowi musimy przydzielić 2 lub 4 samice. Gniazdują w koszach lub budkach lęgowych. Budują czasami gniazda w trawie w śród roślin. Ptaki te są trudne w rozrodzie. Żywimy je ziarnem zbóż, zielonkami ( rośliny wodne i lądowe) oraz granulatem dla kaczek hodowlanych. Pisklętom podajemy larwy ochotek, larwy mączników, zooplankton, rzęsę wodną, nimfy świerszczy oraz mieszankę paszową dla kacząt. Podczas zimy muszą mieć, zapewnione schronienie, w pomieszczeniu o temperaturze ok 10 ° C, z grudą warstwą słomy na podłożu.
Obrączki 16 mm.
|