Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Gęsiówka Grzywiasta

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Gęsiówka Grzywiasta (łać.Neochen jubata.)

Gęsiówka Grzywiasta
 • Wygląd
 • Rozmnażanie
 • Hodowla
 •      Zamieszkuje Amerykę Południową od podnóża wschodnich Andów w Kolumbii, Ekwadorze, Peru i Boliwii przez Wenezuelę (dorzecze Orinoko), Gujanę, Brazylię (Amazonia) po Paragwaj i północną Argentynę.      

  Wygląd.

  Samica i samiec są ubarwione jednakowo. Głowa, szyja, pierś jasne, żółtawobrązowe, część twarzowa nieco ciemniejsza. W tylnej części szyi wydłużone, zmierzwione pióra, tworzące charakterystyczną grzywę. Grzbiet, boki tułowia i brzuch kasztanowate. Podogonie jest białe, natomiast nadogonie i ogon czarne, skrzydła czarnozielone i połyskujące. Dziób czarny z różowymi krawędziami, oczy brązowe z białą obwódką, nogi łososioworóżowe. Gatunek monotypowy. Długość ciała około 61-66 cm.
  Gęsiówka Grzywiasta
       

  Rozmnażanie.

  Zamieszkują tropikalne niziny, zwykle poniżej 500 m n.p.m., sporadycznie spotykane do 2600 m n.p.m. Żyją w pobliżu rzek i jezior oraz na słodkowodnych bagnach w otoczeniu lasów, ale także otwartych sawann. Gniazdują samotnie w dziuplach lub na ziemi wśród roślinności, niekiedy w norach. Samica znosi około 6-15 jaj koloru jasnobrązowego, które wysiaduje przez 30 dni. Potomstwo jest wodzone przez rodziców, w 60 -70 dniu młode są już samodzielne oraz zdolne do lotu. Dojrzewają w 2 lub 3 roku życia. Tworzą trwałe pary. W okresie rozrodczym są agresywne i terytorialne, zwykle są spotykane w parach lub gromadach rodzinnych. Grupują się w niewielkie stada w okresie pierzenia ( około 20 osobników). Żerują głównie na lądzie. W diecie osobników dorosłych dominuje pokarm roślinny, jak trawy i turzyce, w mniejszej ilości czasami zjadają owady oraz ich larwy, małe mięczaki i robaki. Natomiast w diecie piskląt i osobników młodocianych udział pokarmu zwierzęcego jest większy niż w pokarmie dorosłych.
  Gęsiówka Grzywiasta
       

  Hodowla.

  Są niezbyt liczne w hodowlach. Ptaki dorosłe szczególnie w okresie rozrodczym są agresywne, potrzebują więc osobnego wybiegu. Powinien być na wybiegu dobrze utrzymany trawnik, na którym kaczki będą mogły się paść. Gniazdują zwykle na ziemi pod osłoną roślin, ale także w budkach lub koszach lęgowych. Niekiedy wykorzystują do robienia gniazd sztuczne nory. Pisklęta bardzo źle znoszą zimę, w deszczowe dni oraz gdy to konieczne, powinny być umieszczane wraz z rodzicami w suchym ogrzewanym pomieszczeniu. Niektórzy zalecają sztuczną inkubację oraz sztuczny odchów. Żywimy je bardzo dobrą mieszanką paszową dla gąsiąt, larwami mączników, larwami ochotek i rzęsą wodną. Osobniki dorosłe pobierają wszelkie zielonki, ziarno zbóż, a w okresie rozrodczym i podczas pierzenia także granulat dla gęsi hodowlanych. Nie są zbyt odporne na niskie temperatury i dlatego wymagają ochrony w czasie zimy, a nawet jesieni w lekko ogrzewanym pomieszczeniu na grubej warstwie slomy. Powszechnie nazywane są ORINOKO. Obrączki 13 mm.

  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 5minusplus 9 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!