Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Płaskonos jasnogłowy

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Płaskonos jasnogłowy (łać.Anas platalea)

     Płaskonos Jasnogłowy gniazduje w środkowym i południowym Chile, gniazduje także w południowej Argentynie i na Ziemi Ognistej. Zimuje w Peru, Boliwii, południowej Brazylii oraz Paragwaju. Kaczki północnej i środkowej Argentyny oraz z Urugwaju są osiadłe.
Płaskonos jasnogłowy
 • Wygląd
 • Rozmnażanie
 • Hodowla
 •      

  Wygląd.

  Kaczor przez cały rok nosi taką samą szatę. Głowę i szyję ma jasną, szarobrązową z drobną plamistością. Pierś oraz boki ma rdzawocynamonowe z okrągłymi, czarnymi plamkami(kolor czasami przechodzi nawet w głęboko czerwonocynamonowy). Posiada zielone, błyszczące lusterko. Szaroczarnego koloru jest, długi i szeroki dziób. Oczy barwy białej (przechodzącej w słomkowożółtą), nogi żółte. Kaczka ma barwę szaropłową z jaśniejszymi obwódkami piór niż kaczor, dziób koloru brązowoczarnego, oczy ma brązowe, nogi żółtawoszare. Długość ciała około 45-56 cm. Gatunek monotypowy. Płaskonos jak sama nazwa wskazuje, ma bardzo okazały dziób, jest on znakiem rozpoznawczym tego gatunku, przez swój dziob jest rozpoznawany nawet podczas lotu.
  Płaskonosy jasnogłowe
       

  Rozmnażanie

  Zasiedla otwarte tereny w pobliżu lagun oraz słonawych ujść rzek, ale zasiedla także słodkowodne jeziora obfite w organizmy planktonowe. Rozród zaczynają zwykle na początku września lub października. Gniazdo zakładają na suchym gruncie blisko wody (wśród wysokich traw lub trzcin). Czasami tworzą luźne lęgowe kolonie. Kaczka znosi od 5 do 8 jaj, koloru kremowego, które wysiaduje przez około 25 dni. Potomstwem opiekuje się zazwyczaj kaczka, ale czasami kaczory także zajmują się swoimi dziećmi. Młode ptaki osiągają samodzielność około 50 a 60 dnia życia, płciowo dojrzewają w pierwszym roku życia. Płaskonos jasnogłowy jest licznym gatunkiem, w naturalnym środowisku. Podczas pierzenia łączą się w wielkie stada, często nawet z innymi gatunkami np. koskoroby, łabędzie czarnoszyje . Żywią się drobnymi skorupiakami planktonowymi, fitoplanktonem, mięczakami, larwami owadów wodnych, roślinami wodnymi oraz nasionami.      

  Hodowla.

  Płaskonos jasnogłowy nie sprawia kłopotów w rozrodzie oraz pielęgnacji, nie są agresywne i nadają się na wybieg wielogatunkowy. Po mimo tego nie są zbyt licznie spotykane w hodowlach. W hodowli potrzebują płytki zbiornik, z bagnistym brzegiem. Gniazdo zakładają na ziemi, wśród roślin. W ich żywieniu stosuje się, zooplankton, rzęsę wodną, granulat dla kaczek hodowlanych, posiekane różne zielonki oraz ziarno zbóż. Pokarm najlepiej rzucać kaczką na wodę. Zimy znoszą dobrze, ale muszą nieć nieograniczony dostęp do wody. Płaskonos jasnogłowy krzyżuje się z cyraneczką modroskrzydłą i płaskonosami przylądkowymi. Gatunek nazywany czasami płaskonosem czerwonym. Obrączki 10 mm.

  Komentarze (1)
  Autor: ~Jacek     (2015-02-04,  16:05:37)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 193.59.132.1)Odpowiedz
  Temat:

  Płaskonos Jasnogłowy


  Witam . Jestem zainteresowany zakupem samiczki Płaskonosa Jasnogłowego. Kontakt : jacor_kozik@o2.pl


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 1minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!