Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Łabędzie » Łabędź czarnoszyi

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Łabędź czarnoszyi (łać.Cygnus melanocoryphus)Zakres występowania
Łabęź czarnoszyi dziób z naroślą
Łabęź czarnoszyi dziób z naroślą
:
Falklandy oraz południowy koniuszek Ameryki Południowej, można je spotkać na północ od centralnego Chile I Paragwaju. Łabędzie zimują w południowo-zachodniej Brazylii.
Naturalne środowisko: słodkie, czyste jeziora i słonawe, bagniste rozlewiska
Obecność w naturalnym środowisku: populacja wolno żyjąca jest stabilna i niezagrożona

Opis:
Łabęź czarnoszyi z młodym na grzbiecie
Łabęź czarnoszyi z młodym na grzbiecie

     Są to ptaki najmniejsze ze wszystkich łabędzi. Wielkość od 102 do 124cm, waga od 4 do 5,4kg. Także są one jedynymi z łabędzi, które są całkowicie białe poza szyją, stąd też ich nazwa. Dziób tych ptaków jest szary z dużą żywo-czerwoną, kulistą naroślą u podstawy. Narośl ta powiększa się u samców podczas okresu godowego. Skrzydła tych łabędzi są dość krótkie, jednak nie wpływa to na ich umiejętność latania. Nogi są osadzone w tyle, co utrudnia chodzenie. Samce są mniej więcej o 1/3 większe od samic.
Pisklęta są szarobure, a ich stopy I dzioby są koloru czarnego. Młode łabędzie uzyskują dorosłe, biało-czarne upierzenie w drugim roku życia.

Dane hodowlane
 • Obecność w hodowli: Łabędzie czarnoszyje są ptakami bardzo pożądanymi przez hodowców. Każdego roku rodzi się ich w hodowli niewiele. Wszystko to powoduje, iż są to ptaki raczej drogie.
  Łabęź czarnoszyi
  Łabęź czarnoszyi
 • Okres rozrodczy: rozpoczyna się w lipcu a trwa do listopada
 • płciowa: zwykle jest osiągana w 4 roku życia
 • Średnia długość życia: około 10 lat
 • Wielkość miotu: od 4 do 8 jaj
 • Okres inkubacji: 36 dni

     Samice składają jaj blisko wody, najlepiej w ukryciu. Jeśli są hodowane w zamknięciu, należy im zapewnić odpowiednią cienistą roślinność oraz coś ekstra np. słomę, aby samice mogły ukryć swoje jaja. Samiec jest bardzo opiekuńczy i przez cały czas lęgu będzie stał na straży gniazda i samicy. Jednak to samica przez cały czas wysiaduje jaja. Choć ptaki są bardzo łagodne i przyjaźnie nastawione to w okresie lęgowym mogą być agresywne jeśli poczują się zagrożone. Pisklęta po wykluciu pozostają bardzo blisko samicy. Młode znane są z tego, że pływają na grzbietach rodziców znacznie dłużej i częściej niż jakiekolwiek pisklę innych gatunków łabędzi.
Dieta Łabędzia czarnoszyjego w niczym właściwie nie odbiega od diety innych łabędzi, na przykład Łabędzia niemego. Składa się głównie z glonów, wodorostów i innej roślinności wodnej.

Ciekawostki:
     Łabędzie czarnoszyje w wyniku ewolucji wykształciły kilka cech, zupełnie unikatowych w obrębie rodziny Anatidae.
 • Łabędzie te spędzają większość swego życia w wodzie, z powodu dotylnej pozycji nóg, co niemalże uniemożliwia im chodzenie po lądzie.
 • Kiedy Łabędzie czarnoszyje walczą ich szyja i głowa pozostaje blisko powierzchni wody.
 • Głos jaki wydaja te ptaki nie jest tak donośny jak chociażby Łabędzia krzykliwego, nie trąbią też czy skrzeczą. Dźwięk ten jest raczej słabym, cieniutkim gwizdem.Komentarze (4)
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 3]
Temat:

Komentarze na temat: Łabędź czarnoszyi


Dyskusja użytkowników na temat: Łabędź czarnoszyi


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 5minusplus 4 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!