Mapa zakresu występowania Łabędzia czarnego w Australii
Zakres występowania: ptak ten jest rdzennym gatunkiem dla Australii, włącznie z Tasmanią. Głównie spotyka się je na podmokłych terenach południowych, ponieważ ptaki starają się unikać tropikalnych, północnych obszarów. Jednakże można się na nie natknąć na całym południu kontynentu oraz na terenach południowo-wschodnich Tasmanii. Łabędź czarny został z powodzeniem introdukowany w Nowej Zelandii już w 1864 roku, Europie i Ameryce Północnej. Dlatego zdarza się spotkać w Europie dziko żyjące Łabędzie czarne.
Naturalne środowisko: zarośnięte tereny wodniste, bagniste rozlewiska, ujścia rzek, morskie laguny. Woda morze być morska, słodka czy słonawa w każdym środowisku ptaki czują się dobrze.
Opis: Najbliższym krewniakiem Łabędzia czarnego jest Łabędź niemy.
Łabędź czarny
Samice są niewiele mniejsze od samców, a ich upierzenie jest delikatnie jaśniejsze.
Pisklęta po wykluciu się są szarobure, a czarne pióra pojawiają się sukcesywnie w ciągu pierwszego roku życia.
Kiedy ptaki są w pełni dojrzałe osiągają wielkość około 140cm, wagę od 3700 do 8750g. rozpiętość skrzydeł wynosi wtedy od 160 do 200cm.
Dane hodowlane Łabędzie czarne są monogamiczne, nie rzadko parują się raz na całe życie. Okres godowy rozpoczyna się wraz z porą deszczową. I tak na terenie północno-wschodnim Australii rozpoczyna sie już w lutym, kiedy na terenach zachodnich kontynentu dopiero w sierpniu.
Okres rozrodczy: od lutego do września
Dojrzałość płciowa: jest osiągana już w 18 miesiącu życia, jednak ptaki nie składają jaj aż do skończenia 3- 4 rok życia.
Ilość miotów w ciągu roku: samice mogą składać jaja przez cały czas trwania okresu rozrodczego.
Wielkość miotu: od 5 do 12 (średnio 5 ) jasno zielonych jaj o wymiarze około 110x 70mm. Każde jajo jest składane w jednodniowym odstępie.
Okres inkubacji: od 35 do 48 dni.
Długość życia: maksymalnie 40 lat na wolności.
Para łabędzi czarnych podczas godów
Para Łabędzi czarnych z młodym
Łabędzie czarne budują gniazdo o kształcie eliptycznym, o średnicy około 2m i wysokości około 40cm. Gniazdo to przyjmuje formę unoszącego się na wodzie kopca. Zbudowane jest z patyków, gałązek, uschłych liści, szczątków roślinnych połączonych w jedną całość błotem.
Zarówno samiec i samica wysiadują jaja. Pisklęta są zagniazdownikami, czyli niemalże zaraz po wykluci są zdolne do opuszczania gniazda, pływania, jeżdżenia na grzbiecie rodziców, pokryte są puchem i maja otwarte oczy. Pisklęta mogą latać już po 2 miesiącach, ale pozostają z rodzicami aż do następnego sezonu rozrodczego. Często młodociane Łabędzie czarne tworzą stada aby znaleźć partnera lub partnerkę.
Łabędzie czarne najmniej ze wszystkich łabędzi przywiązują się do terytorium, które mogą opuścić w poszukiwaniu pożywienia. Mogą także wtedy łączyć się w ogromne stada, by pokonywać tysiące kilometrów, zatrzymując się tylko po wodę. Patki podróżują w nocy, spożywając pokarm o zmierzchu. Podczas lotu nawołują się.
Ptaki te żywią się głownie roślinnością, po którą mogą zanurkować, ale nie pogardzą też roślinami, liśćmi, które mogą znaleźć przy brzegu. Okazjonalnie żywią się owadami.
Czarne łabędzie używają mowy ciała i dźwięków do komunikacji między sobą i aby odstraszyć wroga. Dźwięk jaki te ptaki wydają jest bardzo wysoki ale słaby. Chcąc się komunikować wachlują lub uderzają o podłoże na wpół rozłożonymi skrzydłami.