Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Cynamonka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Cynamonka (łać.Anas cyanoptera)

     Cynamonka zamieszkuje południowo-zachodnie obszary Ameryki Północnej oraz Amerykę Środkową i Amerykę Południową.
Cynamonka
 • Wygląd
 • Występowanie
 • Rozmnażanie.
 • Pokarm
 • Hodowla
 •      

  Wygląd.

  Kaczor w szacie godowej jest błyszczący barwa upierzenia jest rdzawo-cynamonowa. Wierzch ciała jest koloru szaro-czarnego z jasnobrązowymi krawędziami wąskich oraz wydłużonych piór. Na skrzydłach w okolicach przedramienia posiada szaro- niebieską plamę, lusterko jest zielone z metalicznym połyskiem. Dziób koloru czarnego, oczy pomarańczowo-czerwone, nogi są żółto- pomarańczowe. Kaczka ma barwę brązową z jaśniejszymi obwódkami piór. Cynamonka bardzo przypomina kaczkę Cyranki Modroskrzydłej. Dziób samicy jest ciemno-szary, oczy ciemno-brązowe, nogi zaś żółtawe. Szata spoczynkowa kaczora jest podobna do upierzenia kaczki, różni się jedynie pomarańczową tęczówką oka. Gatunek politypowy z pięcioma podgatunkami.      

  Występowanie.

  Cynamonka zasiedla tereny otwarte ze słodkowodnymi zbiornikami z obfitą roślinnością zanurzoną oraz nadbrzeżną.
  Para
       

  Rozmnażanie.

  Lęgi w Ameryce Północnej zaczynają się pod koniec kwietnia, w Ameryce Południowej we wrześniu. Gniazdo zakładają zwykle na ziemi, w pobliżu wody, często gniazda można spotkać ukryte przez roślinność na wysepkach. Cynamonki gniazdują czasami w luźnych koloniach. Samica znosi od 9 do 12 jaj, w kolorze delikatnego różu, znosi je przez około 21 - 25 dni. Sama zajmuję się i pielęgnuje potomstwo. Młode samodzielność osiągają pomiędzy 35 a 49 dniem życia. Płciowo dojrzewają w pierwszym roku życia. Żerują w wodzie , przez filtrowanie wierzchniej warstwy, czasami gruntują.      

  Pokarm.

  Żywią się : korzenie, nasiona, zielone części roślin wodnych, nasiona traw, owady wodne oraz ich larwy, skorupiaki oraz mięczaki.      

  Hodowla.

  Cynamonka jest gatunkiem dość często spotykanym w hodowlach. Podczas rozrodu mogą okazywać agresję, ale na ogół jest to spokojny gatunek. Krzyżują się bardzo łatwo z gatunkiem Cyrankami modroskrzydłymi, a także z Płaskonosami, Płaskonosami jasnogłowymi, Krzyżówkami , Cyraneczkami żółtodziobymi , Cyrankami oraz Karolinkami . Z tego względu musimy zapewnić im osobny wybieg. Powinny mieć zapewniony także płytki zbiornik z bagnistym brzegiem oraz wysoką trawą, gdzie będą mogły założyć gniazdo (zakładają gniazda także w budkach lub koszach lęgowych). Okres lęgowy rozpoczynają zwykle w kwietniu lub maju. Pisklęta muszą być chronione przed deszczem i chłodem. Możliwa jest sztuczna inkubacja oraz odchów. Pisklęta do jedzenia możemy zachęcić dodając do mieszanki paszowej larw mączników, powinny otrzymywać też rzęsę wodną. Osobniki dorosłe mają taką samą karmę jak inne gatunki kaczek właściwych. Zimy znoszą dobrze, ale musza mieć zapewnione schronienie w suchym pomieszczeniu podczas silnych mrozów. Obrączki 8 mm

  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 1minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!