Czerniczka gniazduje w środkowej Alasce, w północnej i środkowej Kanadzie oraz w północnej części Stanów Zjednoczonych. Zimy spędza wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego od północnej Kalifornii po Kostarykę, wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego od Karoliny Południowej do Florydy oraz wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej od Alabamy po Kostarykę.
Wygląd CzerniczkiGłowa, szyja, pierś oraz pióra nadogonowe, podogonowe oraz ogon kaczora w szacie godowej jest koloru czarnego. U nasady szyi posiada niewyraźny pierścień. Wierzch ciała koloru czarnego z zielonym, metalicznym połyskiem. Jasnopopielate są boki tułowia. Pióra na głowie tworzą swoisty hełm. Dziób koloru niebieskawoszarego z białą otoczką u nasady i na końcu tuż za czarnym paznokciem. Oczy ma żółte a nogi szare.
Kaczka jest barwy brązowej z zaznaczonym hełmem, przy końcu dzioba posiada poprzeczny, biały pasek. Oczy ma koloru brązowego.
Kaczor w szacie spoczynkowej ma barwę szarobrazowoczarną z typowym rysunkiem. Oczy się mu nie zmieniają nadal są żółte.
Osobniki młodociane z wyglądu przypominają dorosłe samice.
Długość ciała 37-46 cm.
Rozmnażanie CzerniczkiW okresie rozrodczym możemy je spotkać na stawach oraz na małych jeziorach, na terenach otwartych (szczególnie na obszarach bagiennych z gęstą roślinnością pływającą i czystymi lustrami wody).
Zimują przeważnie na dużych jeziorach słodkowodnych i na słonawych oraz w zatokach. Do rozrodu przystępują w maju i czerwcu (jak Głowienka). Odbywają jeden lęg w roku. Gniazda budują na niewielkich wysepkach w pobliżu w wody. Samica znosi od 5 do 14 jaj (najczęściej 8-10) koloru oliwkowoszarego. Samica wysiaduje jaja przez 26-27 dni, i opiekuje się swoim potomstwem. Młode ptaki samodzielność oraz zdolność do lotu osiągają około 49 a 56 roku życia. Płciowo dojrzewają w pierwszym roku życia. Tworzą pary sezonowe.
Żerują w wodzie na powierzchni oraz podczas nurkowania. Osobniki dorosłe jedzą przeważnie nasiona, zielone części, korzenie i bulwy roślin wodnych. Żywią się także bezkręgowcami wodnymi. Młode ptaki jedzą więcej pokarmu zwierzęcego, ale rośliny stanowią połowę ich diety.
Hodowla CzerniczkiCzerniczka nie jest często spotykana w hodowli, a szkoda, ponieważ to bardzo ładna, odporna i łatwa w hodowli odmiana kaczek. Z natury ptaki te są spokojne i nadają się na wybieg wielogatunkowy.
Wymagają głębokiego zbiornika z czystą wodą oraz bogatą roślinnością.
Gniazda budują zwykle na ziemi wśród roślinności, w pobliżu w wody.
Żywią się ziarnem zbóż, granulatem dla kaczek hodowlanych, zielonkami oraz rzęsą wodną.
W okresie rozrodczym i podczas pierzenia można dodawać im do pożywienia nieco granulatu dla kaczek morskich.
Sztuczny odchów piskląt jest bardzo trudny.
Zimy znoszą dobrze na niezamarzniętym zbiorniku wody.
Obrączki: 10 mm.
|