Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Hodowla Kaczek » Rasy kaczek gospodarskich

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Rasy kaczek gospodarskich

Gospodarstwo hodowli kaczek
      Rasom kaczek gospodarskich chcemy przyjżeć się nieco blize w dziale hodowli, gdyż cel ich chowu jest z goła inny niż popularnych kolorowych kaczek mandarynek czy małych kaczek karolinek. Kaczki chowane w naszych gospodarstwach pochodzą od dzikiej kaczki krzyżówki, do której są nieraz bardzo podobne. Upierzenie ich jest brązowoszare. Kaczory mają piękne, lśniące, zielono-fioletowo-kasztanowate pióra, a na skrzydłach szafirowe pióra, tzw. lusterka. W niektórych okolicach chowane są także bezrasowe kaczki białe. Kaczki powinny odznaczać się użytkowością wszechstronną. Kaczki bezrasowe dostarczają mięsa, jaj i pierza, lecz w mniejszych ilościach niż sztuki rasowe, są bowiem drobniejsze, lżejsze i słabiej wyrośnięte. Dlatego też nawet sztuki tuczone dostarczają mniejszej ilości mięsa niż kaczki rasowe.

Młode kaczki
      Najpopularniejsze w naszych gospodarstwach są dwie podstawowe odmiany. Kaczka rasy pekin popularnie zwana brojlerem i kaczki staropolskie o charaktersytycznym czarno pstrokartym ubarwieniu. Często na wolnych wybiegach dochodzi do krzyżówki powyższych ras co w rezultacie daje ptaki o wymieszanych cechach obojga ras..

      Nioski bezrasowe znoszą mniej jaj, a pierze ich ma niższą wartość handlową, gdyż jest przeważnie barwne, a nie białe. Kaczki bezrasowe zostały częściowo ulepszone przez krzyżowanie z rasowymi kaczorami. Dlatego wśród kaczek bezrasowych chowanych w gospodarstwach spotykamy często sztuki o większej wadze żywej, bardziej prawidłowej budowie i białym upierzeniu. Wprawdzie kaczki bezrasowe są łatwe do chowu, niemniej jednak większe korzyści osiągamy przez chów Kaczek rasowych lub przynajmniej uszlachetnionych przez krzyżowanie z rasowymi kaczorami.

Komentarze (2)
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Komentarze na temat: Rasy kaczek gospodarskich


Dyskusja użytkowników na temat: Rasy kaczek gospodarskich


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 1minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!