|
|
Kacznik - pomieszczenie dla kaczek
|
Pomieszczenia dla kaczek możemy przygotować łatwo i tanio, wykorzystując wolne miejsce w szopie, stodole, przybudówce lub w innym budynku gospodarskim. Kaczki są bardziej wytrzymałe na chłód i mróz niż kury; temperaturę 0° znoszą zupełnie dobrze. Dostosowując pomieszczenie gospodarskie do potrzeb kaczek lub przystępując do budowy nowego kacznika musimy pamiętać, że kaczki są bardzo płochliwe. Wszelkie hałasy wpływają ujemnie na ich rozwój, a szczególnie na nieśność. Dlatego też kurnik dla kaczek powinien być w miejscu zacisznym. Najpraktyczniej jest wykorzystać wolne miejsce w budynku gospodarczym. Ściany oddzielające kacznik od innego budynku, np. stodoły lub szopy, mogą być z płyt , lub dla estetyki i ładnego wygladu - drążków drewnianych okręcanych warkoczami ze słomy albo wyplatanych wikliną lub trzciną.
Wysokość kacznika powinna wynosić 1,8 do 2 m. Na tej wysokości kładziemy sufit. Może on być zrobiony z luźno ułożonych żerdek, na które kładziemy warstwę słomy. Jeżeli kacznik robimy w budynku inwentarskim, to ściany i sufit muszą być szczelne. Wielkość kacznika zależy od liczby kaczek pozostawionych do chowu na zimę. Dla dwóch kaczek przeznacza się 1 m2 podłogi. Jeżeli zatem mamy stadko złożone z 4 kaczek i kaczora, to podłoga powinna mieć powierzchnię 2,5 m2.
Okno robimy w ścianie południowej lub południowo-wschodniej, na wysokości 50-70 cm od podłogi. Zapewnia to dobre oświetlenie kacznika i nasłonecznienie całej podłogi. Dostęp światła, dobre nasłonecznienie oraz czyste i suche powietrze wpływają dodatnio na wydajaność kaczek. Dobrze jest zamiast okien wstawić ramy obite siatką (dokładnie taką jak do budowy wybiegu dla kaczek), przez którą będzie mogło stale dopływać świeże powietrze. Dopływ świeżego powietrzą do kacznika bardzo korzystnie wpływa na zdrowie kaczek, hartuje je, wzmaga apetyt i dobrze wpływa na ich rozwój. Stwierdzono, że ściółka w takim kaczniku jest suchsza, nie pleśnieje i dłużej utrzymuje się w czystości. Ramy z siatką powinny zastępować okna od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni - do silnych mrozów. Dopiero przy temperaturze -10° powinno się założyć okna.
Pod oknem robimy wylot o wymiarach: szerokość 30 cm i wysokość 30 cm, aby kaczki mogły swobodnie wchodzić i wychodzić z kacznika. Drzwi umieszczamy w bocznej ścianie, tak aby nie było przeciągu. Bardzo ważna jest w kaczniku podłoga. Możemy ją zrobić z płasko ułożonej cegły lub z gruzu zalanego cementem. Wskazane jest, żeby była lekko pochyła, co ułatwia jej czyszczenie. Kaczki wydalają kał półpłynny, przez co bardzo zanieczyszczają podłogę. Nie należy robić w kaczniku podłogi glinobitej, gdyż jest trudna do odkażenia i bardzo szybko staje się siedliskiem zarazków. Kaczka jest ptakiem wodnym, lecz mimo to bardzo wrażliwym na wilgoć podłogi. Sucha podłoga z dostateczną ilością ściółki zapewnia kaczkom prawidłowy rozwój i zdrowie.
W wilgotnym pomieszczeniu kaczki szybko marzną, są mniej odporne na choroby i słabo się niosą. Oprócz suchej ściółki bardzo ważne jest stałe i dostateczne wietrzenie kacznika. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni wietrzymy go przez okna, w które wstawiamy ramy obite siatką. Rolę przewietrznika spełnia także sufit zrobiony z drążków, na które kładziemy słomę. Sufit taki można zrobić w stodole, szopie, wozowni, ale nie w budynku inwentarskim, w oborze czy stajni, gdzie powietrze jest zanieczyszczone i wilgotne. Tam musimy położyć sufit stały i wtedy przewietrzać za pomocą przewietrzników kominowych. Jeżeli kacznik urządzamy przy budynku gospodarczym, wykorzystując jego jedną ścianę, wówczas dach pokrywamy słomą, trzciną lub papą - zależnie od tego, jaki materiał mamy w gospodarstwie.
|
Dla kaczek idealnie sprawdzają się karmidła zasypowe. |
W kaczniku - pomiesczeniu dla kaczek muszą być gniazda, korytka do karmienia oraz poidła do wody. Gniazda ustawiamy tylko w okresie nieśności, to jest od lutego do końca czerwca. Umieszczamy je na podłodze wzdłuż tylnej ściany kacznika, przeznaczając 1 gniazdo dla 4 kaczek. Gniazdo powinno mieć następujące wymiary: szerokość 40 cm, głębokość 50 cm, wysokość 50 cm. Z przodu gniazda u dołu dobrze jest dać wąską deskę, która zapobiega wyciąganiu przez kaczki ściółki z gniazda, Korytka drewniane na paszę. Dla 10 kaczek wystarczy korytko o wymiarach: długości 1 m, szerokości 25 cm i wysokości 15 cm, Kaczki na ogół bardzo brudzą karmę w korytku łapami, dlatego też praktycznie jest przykryć korytko drabinką, idealnie sprawdzają się karmidła zasypowe, np takie jak oferowane są na stronie www.hodowlany.pl. Drabinkę taką dajemy na całą długość korytka. Sprawdzają się karmidła do hodowli gęsi. Jako poidło najpraktyczniej jest dać także korytko tzw. poidło rynnowe. Wymiary poidła mogą być następujące: długość 1 m, wysokość 25 cm, szerokość dna 25 cm.
Korytka do karmienia i poidła ustawiamy w kaczniku jedynie w słotne, śnieżne lub bardzo mroźne dni. Zarówno w lecie, jak i w zimie karmimy kaczki na dworze. W czasie mrozów dobrze jest w miejscu, gdzie je karmimy, pościelić trochę słomy, żeby kaczkom nie marzły nogi.
|
|
|
Komentarze (7)Autor: ~Dori (2022-01-25, 19:41:25) [odpowiedzi: 0] (IP: 94.254.179.85)Odpowiedz Temat: Witam. Mam pytanie dotyczące kacznika. Ponieważ chce kupić kaczki biegusy więc muszę zadbać o to aby miały dobre warunki mieszkania. Czy domek dla nich muszę ocieplić? Jeżeli tak to czym najlepiej i najtaniej? Pozdrawiam. | Autor: ~danieello3 (2016-11-11, 11:19:06) [odpowiedzi: 2] (IP: 31.0.127.201)Odpowiedz Temat: witam czy mozna trzymać zimą, gęsi w przyczepie campingowej (niewiadów)? nie będzie im zimno? pozdrawiam | Autor: admin (2010-08-01, 13:15:13) [odpowiedzi: 2] Temat: Dyskusja użytkowników na temat: Kacznik - pomieszczenie dla kaczek |
|