Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Hodowla Kaczek » Stadko rozpłodowe kaczek

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Stadko rozpłodowe kaczek

      Kaczki do chowu wybieramy na jesieni, najpóźniej w październiku. Stadko zestawiamy z 4 - 5 kaczek i jednego kaczora. Co roku powinno się usunąć 30% wszystkich pozostawianych do chowu kaczek. Jeżeli np. mamy 2 stadka kaczek po 5 sztuk, to łącznie na 10 kaczek powinniśmy wymienić 3 kaczki. Często zachodzi potrzeba wymiany większej ilości kaczek, jeżeli np. wykażą się słabą nieśnością czy złym zdrowiem. Kaczory wymieniamy co dwa lata. Zasada ta dotyczy wszystkich gatunków kaczek i jej przestrzeganie zapewni dobry stan genetyczny stada. Dobierając do chowu młode kaczki, pochodzące z wiosennych lęgów, bierzemy pod uwagę przede wszystkim szybkość ich wzrostu do 10 tygodni życia. Obserwując w tym okresie kaczki łatwo zauważymy sztuki dobrze rosnące i rozwijające się. Kaczki te należy w wieku 10 tygodni poznaczyć znaczkami skrzydłowymi lub farbą i zostawić do chowu. Zwracamy również uwagę na żywy kolor nóg, gdyż jest to oznaką żywotności kaczek.

     Ciężar kaczek wiąże się z szybkością wzrostu. Do chowu nie należy brać kaczek lekkich. Jest to szczególnie ważne przy doborze kaczek starszych. Często niezapłodnione jaja i słabe lęgi kaczek w inkubatorze są spowodowane zapasieniem niosek. Nalezy wybierać wyselekcjonowane sztuki czyli spełniajace nasze oczekiwania i odpowiadajace jak najlepiej wzorcom. Najważniejszą jednak rzeczą przy wyborze kaczek do chowu jest ich zdrowie. Tylko zdrowy ptak zdolny jest do wydawania pełnowartościowego potomstwa. Zdrową kaczkę poznajemy po wyglądzie. Jest ona ruchliwa, szybka, je chętnie. Upierzenie ma gładkie, lśniące i dobrze przylegające do tułowia, oczy bystre i ruchliwe. Jaja po kaczorach starszych mają mniejszą zdolność wylęgową.

     Na ogół nie prowadzi codziennej kontroli nieśności, ale chowając stadko kaczek złożone z 4 - 5 sztuk łatwo orientują się, która kaczka niesie, a która nie. W okresie nieśności kaczek należy bezwzględnie zapisywać codziennie ilość jaj od wszystkich kaczek. Po zakończeniu nieśności liczbę jaj dzielimy przez liczbę kaczek i otrzymujemy średnią nieśność sztuki w stadku. Zestawiając stadko musimy wybrać najlepsze kaczki i kaczora. Ładne i zdrowe kaczki nabyć można w hodowlanych fermach, u prywatnych hodowców lub też od gospodyń wiejskich, które mają stadka kaczek rasowych.

Komentarze (3)
Autor: ~Stiv     (2020-11-15,  10:34:32)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 95.41.81.171)Odpowiedz
Temat:

Kaczka


Mam pytanie,chce zostawić kaczki na wiosenne rozmnażanie ,czy mogą być kolor czarno biały?a kaczor niebieski z małym dodatkiem białego,czy może tak być?nie są z pokrewnione z sobą
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Komentarze na temat: Stadko rozpłodowe kaczek


Dyskusja użytkowników na temat: Stadko rozpłodowe kaczek


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 6minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!