Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Tragopany » Tragopan modrolicy

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Tragopan modrolicy (łać.Tragopan temminckii)

Tragopan Temminickii samiec
Tragopan Temminickii samiec
Tragopan Temminickii samica na gnieździe
Tragopan Temminickii samica na gnieździe
Nazwa tego gatunku pochodzi od duńskiego ornitologa Coenreaad'a Jacob'a Temminick'a (1778-1858).

Występowanie: najbardziej rozpowszechniony ptak z rodzaju Tragopan. Ptaki te zasiedlają obszar od Indii poprzez Birmę, aż do północnego Wietnamu i centralnych Chin.

Tryb życia:Tragopan modrolicy(łać. Tragopan temminckii) najchętniej zasiedla gęste, wiecznie zielone lasy bambusowe i rododendronowe. Gniazda buduje na podwyższeniu.

Tragopan modrolicy (łać. Tragopan temminckii) posiada czarno opierzoną głową. Opierzenie to tworzy swoistego rodzaju maskę dookoła modrej skóry twarzy, która to jest nadymana podczas zalotów. Na czubie, szyi i piersi pióra są koloru ciemnego pomarańczu z czerwienią. Niektóre samce posiadają jasno pomarańczową obwódkę dookoła szyi. Reszta upierzenia jest karmazynowa, upstrzona szarymi cętkami na dolnej części piersi oraz białymi, obwiedzionymi na czarno cętkami na skrzydłach, piórach pokrywy, na grzbiecie oraz górnych piórach ogona. Porównując T. modrolicego z Tragopanem satyrem, ogon tego pierwszego jest krótszy, dolna część piersi i podbrzusze są bardziej szare, całość upierzenia jest jaśniejsza oraz obszar nagiej skóry twarzy jest większy.
U samicy: górne pióra wahają się kolorystycznie od rdzawego do szarobrązowego, ale nigdy nie są tak czerwone jak u Tragopana satyra, ani nigdy tak szare jak u Tragopana plamistego. Pióra samic są gęsto nakrapiane czarną barwą oraz łukowatymi, płowożółtymi do szarobiałymi cętkami. Podbródek oraz gardło są koloru płowożółtego lub białawego, z czarnymi prążkami. Dolna część piersi oraz podbrzusze są koloru jasnobrązowego z dużymi białymi cętkami oraz łatami czarnego upierzenia.


Obecność na wolności: w chwili obecnej nie jest to gatunek zagrożony, jednak postępujące zanikanie naturalnych siedlisk tych ptaków może doprowadzić do zmniejszenia ich liczebności

Dane hodowlane:
  • Obecność w hodowli: ptak dobrze znany, jest najbardziej popularnym gatunkiem z rodzaju Tragopan spotykanym w hodowli. Najpopularniejszy ptak w północnoamerykańskich hodowlach.
  • Okres rozrodczy:od końca kwietnia aż do końca czerwca
  • Okres dojrzałości:ptaki osiągają dojrzałość w drugim roku życia. Aczkolwiek jednoroczne samice mogą składać jaja, jeśli są trzymane ze starszymi samcami.
  • Wielkość miotu: od 3 do 6 jaj
  • Okres inkubacji: 28 dni

Filmy Wideo
Atakujący samiec:

Komentarze (3)
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 2]
Temat:

Komentarze na temat: Tragopan modrolicy


Dyskusja użytkowników na temat: Tragopan modrolicy


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 6minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!