Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Tragopany » Tragopan czerwony/ satyr

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Tragopan czerwony/ satyr (łać.Tragopan satyra)

      Tragopan czerwony/ satyr (łac. Tragopan satyra)

Inna nazwa: Tragopan indyjski
Podgatunków: nie odkryto do tej pory.
Zakres występowania: centralne i wschodnie Himalaje.
Naturalne środowisko: zarośnięte zbocza gór, latem na wysokości od 8tys do 14tys stóp, a zimą na wysokości 6tys stóp.
     
Opis
Tragopan satyr samiec
Tragopan satyr samiec
Tragopan satyr samica
Tragopan satyr samica
Samiec: Głowa prawie całkowicie pokryta piórami, czarna. Pasmo po każdej stronie czuba, boki szyi, górna część grzbietu, ramiona i górna część piersi są koloru głębokiego karmazynu. Pióra pod wyżej wymienionymi częściami są koloru karmazynowego z białymi i czarnymi oczkowatymi wzorami, które stają się coraz większe i bardziej szare w kierunku podbrzusza i boków. Pióra pod ogonem są czerwone z obwiedzionymi brązową obwódką białymi oczkami oraz dwoma dużymi oczkami oliwkowymi po bokach. Długie pióra w ogonie są brązowego koloru z płowożółtymi i ciemnobrązowymi nakrapianiami na końcach, a sam końcówka ogona jest czarna. Tęczówki są brązowe, dziób czarny, naga skóra gardła jest ciemnoniebieska. "Worek powietrzny", powiększający się podczas tańca godowego, jest niebieski w środku, a bladozielony na obrzeżach, z czteroma lub pięcioma trójkątnymi szkarłatnymi łatkami po obu stronach. Mięsiste czułka są koloru niebieskiego, także wysuwane w tańcu godowym. "Skórzany worek" wystaje na długość ok. 100mm, a wysunięte czułka mierzą 75mm. Nogi są różowe. Ogon jest stosunkowo długi, niż u innych Tragopanów. Jednoroczny Tragopan wygląda jak samica, ale jest od niej większy i wyższy, ma czarną głowę, większość ze swych karmazynowych piór na szyi i karku, pióra piersi są mniej lub bardziej zaczerwienione z paroma "oczkami".
Samica: upierzenie górnej części ciała jest ryżo- buro- brązowe, w zależności od osobnika, z płowożółtymi śladami w centralnej części oraz czarnawymi zygzakowatymi wzorami i łatkami. Ogon jest rudawo- brązowy z nieregularnymi czarnymi i płowożółtymi prążkami. Podbródek i gardło są bladobrązowe lub płowożółte z czarnymi liniami. Pióra dolnej części ciała są jak grzbiet, ale w znacznie jaśniejszym odcieniu, w szczególności podbrzusze gdzie blade plamy przechodzą w duże obszary białego upierzenia. Tęczówka jest koloru brązowego, skóra oczodołu niebieskawa, dziób i czułka brązowe, skóra nóg jest natomiast biało- szara.

Obecność w naturalnym środowisku: wymieniony jako ptak zagrożony, uważa się, że na wolności żyje mniej niż 20tys osobników.
Tragopan satyr samiec
Tragopan satyr samiec
Tragopan satyr samiec podczas godów
Tragopan satyr samiec podczas godów


     
    Dane hodowlane:
  • Obecność w hodowli: rzadko spotykany.
  • Okres rozrodczy: trwa od kwietnia do czerwca.
  • Dojrzałość płciowa: od drugiego roku życia.
  • Wielkość miotu: od 4 do 6 jaj.
  • Okres inkubacji: 28 dni.

Informacje hodowlane: Tragopan czerwony jest bardzo ozdobnym ptakiem, co sprawia, że jest także ptakiem poszukiwanym przez hodowców. Tragopany wymagają obszernych wolier, najlepiej takich z dużą ilością cienia, ponieważ nie mogą one wytrzymać wysokich temperatur oraz bezpośredniego słońca. Za to zimno jest tolerowane dość dobrze, a tylko dopasowana do warunków ochrona jest wymagana. Podłoże ptaszarni powinno być utrzymywane w najczystszym stanie, jaki tylko jest możliwy. Dlatego polecany jest piasek, z racji tego, że łatwo utrzymywać w czystości, poprzez wygrabywanie zanieczyszczeń. Można także zastosować druciane podłoża, a mianowicie podwieszoną siatkę na wysokości ok. 4 cali od ziemi, co pozwala większości zanieczyszczeń opaść na ziemię oraz umożliwi trawie, którą te ptaki uwielbiają, na wyrośnięcie poprzez otwory w siatce. Tragopany zazwyczaj są hodowane w parach. Samice budują swoje gniazda na drzewach, zatem w wolierze będą do tych celów wykorzystywać dostarczone im pudełka na grzędach czy inne przedmioty położone na pewnej wysokości, a dostępne w ptaszarni. Ptaki te cenią sobie prywatność, dlatego szczególnie w trakcie okresu rozrodczego w wolierze powinno się znajdować dużo ustronnych miejsc. Pisklęta powinny być hodowane na drucianym, podwyższonym podłożu, aby trzymać je z daleka od ich wydalin. W diecie Tragopanów należy pamiętać, aby podawać duże ilości drobno posiekanych zielonych roślin, larw owadów Czarnuchowatych oraz poszatkowanych jaj na twardo. Dodatkowo jaja czy larwy można posypać preparatami witaminowymi. Gałązki powinny być umieszczone w klujniku by umożliwić pisklętom ćwiczenia.

Komentarze (5)
Autor: zaradny50  (1)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2019-08-22,  16:24:20)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Przesliczny!


Chcialbym takiego krulewicza miec na moim podwurku, jak spaceruje i stroszy sie przed partnerka.
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 3]
Temat:

Komentarze na temat: Tragopan czerwony/ satyr


Dyskusja użytkowników na temat: Tragopan czerwony/ satyr


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 3minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!