Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Wychów drobiu » Wychów kaczek

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Wychów kaczek

Matka z pisklakami
     Kaczęta w początkowym okresie są bardzo wrażliwe na utratę ciepła przez organizm (w niskich temperaturach otoczenia), ich układ termoregulacyjny nie jest jeszcze do końca sprawny. Trwa to do 4 tygodnia życia, kiedy zaczyna działać gruczoł kuprowy (ptaki stają się odporniejsze). W okresie pierwszych 3 tygodni życia kaczęta są też wrażliwe na wysokie temperatury oraz na wilgoć. Na ich wychówek źle także wpływa ciasnota.
     Kaczętom musimy zapewnić zamknięte oraz ogrzewane pomieszczenie, w którym może znajdować się budynek inwentarski, gospodarczy lub inny ale odpowiednio dostosowany.
     Przez pierwsze 2 tygodnie życia nie można ich wypuszczać na wybieg. Po upływie 2 tygodni możemy ptaki wypuścić na wybieg pod warunkiem że jest ku temu sprzyjająca temperatura ( na początek przez 20-30 min), później mogą na dworze przebywać coraz dłużej.
     Od 4 tygodnia życia kaczki mogą już przebywać wyłącznie w nieogrzewanych pomieszczeniach z przyległymi wybiegami, później wyłącznie na wybiegach.
     Niezbędne jest w okresie pierwszych 3 tygodni stosowanie dodatkowego źródła ciepła w postaci małej kwoki elektrycznej.
     Po zachowaniu się kaczek możemy zaobserwować czy mają odpowiednie warunki termiczne. W optymalnej temperaturze pisklęta są rozproszone po całym pomieszczeniu (tak jak u kurcząt).
     Przez pierwsze 3 dni życia pozostawiamy kaczkom światło przez całą dobę, gdyż są wtedy spokojniejsze oraz nie płoszą się , lepiej pobierają też paszę oraz wodę. Następnie do momentu wyjścia kaczek na wybieg zapewniamy im oświetlenie przez 12 godzin w ciągu doby. Potem korzystają już z naturalnego światła.
     Kaczęta wymagają troski, pielęgnacji oraz opieki. Polega ona na zapewnieniu im odpowiednich do ich wieku potrzeb środowiskowych oraz żywieniowych, a także na utrzymaniu higieny w pomieszczeniu.

Komentarze (2)
Autor: ~ilona     (2016-09-16,  15:23:41)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 185.55.65.101)Odpowiedz
Temat:

kaczki czterodniowe


pozyskałałam ze wsi kaczki -4 dni +matka. Odebrałałam z podwórka i puściłam na podwórko.Na noc do foliówki wchodza . minał tydzień kaczki rosna jak malowane, kąpią sie-płyuwaja w basenie (dmuchany ) . Nic nim nie jest. A tu pisze ze do ... [->]
Autor: ~Andrzej     (2016-01-03,  10:43:57)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 79.185.219.177)Odpowiedz
Temat:

zanik wola u kaczek


Witam hoduje kaczki piżmowe po raz pierwszy i po uboju zauważyłem że kaczki nie posiadają wola na jedzenie ,co mogło być przyczyną zaniku /nie wykształcenia się tego narządu .Kaczki mają dostęp do wody i wolny wybieg. Proszę o poradę


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 2minusplus 5 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!