|
Kura rasy karmazyn |
Rasy kur pod względem ich upierzenia możemy dzielić na dwie grupy, na kury o upierzeniu białym oraz kury o upierzeniu barwnym. Hodowla kur dzieli się na wiele ras o białym upierzeniu, której genetyczne podłoże nie jest jednakowe. Należą do niej między innymi rasy leghorn, white rock oraz white wyandotte. U leghornów biała barwa upierzenia jest cechą dominującą, zaś u white rocków i white wyandotte jest cechą recesywną, czyli ustępującą. Uzyskane potomstwo w hodowli z krzyżówki leghornów z rasą kur barwną ma 100% upierzenie białe. Czasami u pozyskanego potomstwa mogą występować pojedyncze barwne piórka bądź w niektórych przypadkach biel upierzenia może być nieco przydymiona. Właśnie taki typ dziedziczenia nazywa się dominującym. W drugim pokoleniu 75% osobników będzie posiadało upierzenie białe, zaś 25% będzie posiadało upierzenie barwne. Pozyskanie w hodowli różnie ubarwionych osobników po rodzicach o tej samej barwie upierzenia określa się terminem "rozczepienia cechy". Taki sam proces dziedziczenia występuje w przypadku krzyżowania ze sobą rasy white rock z barwną ras kur, lecz w tym procesie biała barwa piór jest cechą recesywną, zaś barwne upierzenie cechą dominującą. Uzyskane potomstwo w pierwszym pokoleniu będzie miało 100% upierzenie białe, zaś w pokoleniu drugim 75% ptaków będzie miało barwne upierzenie, zaś 25% ptaków będzie miało białe upierzenie.
Rasy kur które są ze sobą kojarzone w czystości, zawsze dają potomstwo o upierzeniu białym. Tak samo bywa gdy kojarzymy ze sobą rasy białe leghorny z białymi wyandottami, w każdym pierwszym pokoleniu 100% ptaków posiada upierzenie białe. W drugim pokoleniu obok osobników białych pojawiają się również osobniki o upierzeniu barwnym zazwyczaj w stosunku 13:3.
Dobrym przykładem dziedziczenia barwy upierzenia pośredniego może być kojarzenie ze sobą kur andaluzyjskich odmiany białej i czarnej. W pierwszym pokoleniu pozyskamy potomstwo w 100% o barwie niebieskiej, zaś w drugim pokoleniu 25% osobników będzie miało barwę białą, 25% barwę czarną, zaś 50% będzie miało barwę popielatą.
|
Dwie kury zielononóżki |
Z barwą kur jastrzębią jest nieco inaczej, należy ona do cech sprzężonych z płcią. U ras kur o ustalonej barwie upierzenia jastrzębiatego, koguty posiadają wąskie ciemne prążki oraz szerokie prążki jasne, zaś kury odwrotnie. Z tego to względu koguty są zawsze jaśniejsze, a kury ciemniejsze. Przy takim procesie dziedziczenia , jeżeli skrzyżujemy koguta jastrzębiatego z kurą, która nie jest jastrzębiata np. z zielononóżką, w pierwszym pokoleniu pozyskamy 100% potomstwa jastrzębiatego, zaś w drugim pokoleniu wszystkie koguty będą jastrzębiate, natomiast 50% kur będzie miało upierzenie jastrzębiate i 50% kur będzie niejastrzębiate. Jeśli zastosujemy krzyżowanie odwrotne, to znaczy jeśli kogut, który nie jest jastrzębiaty zostanie skrzyżowany z kurą jastrzębiatą, w pierwszym pokoleniu wszystkie koguty będą jastrzębiate, zaś kury będą niejastrzębiate. Ten proces dziedziczenia nazywa się "dziedziczeniem na krzyż".W drugim pokoleniu 50% kogutów i kur będzie jastrzębiatych zaś 50% niejastrzębiatych.
Proces dziedziczenia barwy upierzenia na krzyż sprzężonej z płcią, umożliwia na pozyskanie piskląt autoseksingowych, to znaczy takich, których płeć można rozpoznać po barwie puchu. Jeżeli skrzyżujemy koguta rasy rhode Island red (rasa karmazyn) o upierzeniu "brązowym" z kurą rasy sussex o upierzeniu gronostajowym, pozyskane w hodowli potomstwo będzie autoseksingowe. Kogutki z pewnością będą miały puch o barwie kremowej, zaś kurki o barwie żółtej.
|