Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Inkubacja » Rozwój embrionu w jaju

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Rozwój embrionu w jaju

Rozwój embrionu rozpoczyna się bardzo szybko.
Rozwój embrionu rozpoczyna się bardzo szybko.
     Żółtko jest uwalniane z jajnika do bańki jajowodu gdzie jest zapładniane przez plemniki jeśli są obecne.Zarodek rozpoczyna swój rozwój kiedy to żółtko przemieszcza się wzdłuż jajowodu. Tutaj otrzymuje ono pokrywę z białka.Jajko przechodzi do gruczołu skorupkowego, gdzie otrzymuje błonki i gdzie formuje skorupkę.Proces zajmuje około 20h, w którym to czasie zarodek rośnie do średnicy około 4mm. Jajko zostaje złożone.Po tym jak jajko zostaje złożone ulega ono ochłodzeniu, a wzrost ulega spowolnieniu lub zatrzymuje się. Wiele ptaków, ale nie wszystkie, zbiera "miot" jajek zanim rozpocznie wysiadywanie. W czasie tego "przetrzymywania" temperatura preferencyjnie powinna wynosić od 0 do 20oC, ale niektóre gatunki tolerują bardziej ekstremalne temperatury. Jakkolwiek przy dłuższym przetrzymywaniu w temperaturach poza zakresem może dojść do obumarcia zarodka.

     W pierwszym dniu inkubacji pojawia się linia zwana smugą pierwotną. To pozwala na wytworzenie się trzeciej warstwy komórek. Organy zarodka wykształcają się z tej warstwy. Komórki są ugrupowane w trzy warstwy zwane: ektodermą, mezodermą i endodermą. Z ektodermy wytworzą się skóra, pióra, dziób, system nerwowy, pazury, oczy i jama ustna. Z mezodermy rozwinie się szkielet, mięśnie, krew i narządy rozrodcze. Natomiast z endoderma utworzą się narządy oddechowe, narządy układy trawiennego i wydzielniczego. Na koniec pierwszych dni inkubacji głowa, oczy, system nerwowy i cewa sercowa zaczynają się formować. Serce jest wykształcone już drugiego dnia i rozpoczyna swoją funkcję w 44 godzinie.

Czwarty dzień inkubacji
Czwarty dzień inkubacji
     Czwartego dnia serce przechodzi z prostej formy do pełno wykształconego bijącego serca. Podczas tego czasu dodatkowe błony formują się aby wytworzyć worek owodniowy. Zarodek od teraz będzie zanurzony w wodach płodowych aż do końca inkubacji. Wody płodowe i obroty jajka pozwalają na odpowiednia orientację zarodka do prawidłowego wyklucia. Także czwartego dnia zawiązki skrzydeł i nóg zaczynają się kształtować, a serce ciągle znajduje się poza ciałem.

     Szóstego dnia nogi i skrzydła są już niemalże całkowicie wykształcone, ósmego dnia zaczynają pojawiać się pióra. 9 dnia zarodek zaczyna wyglądać jak pisklę. Serce jest już wewnątrz ciała, posiada układ krwionośny łączący się ze światem zewnętrznym przez pępek.

     10 dnia rozpoczyna się formowanie kości.

     13 dnia puch jest już widoczny i można określić jego barwę.

16. dzień inkubacji - zdjęcie RTG
     16 dnia dziób, łuski nóg i szpony są już prawie wykształcone. Białko jest już zużyte, pozostało już tylko żółtko. Poziom płynu owodniowego spada, a żółtko zaczyna pełnić funkcje odżywcze. W 19 dniu żółtko zostaje włączone do ciała. Możliwości pobierania tlenu przez skorupkę do systemu krwionośnego pisklęcia jest teraz ograniczony. Dlatego też poziom CO2 w krwi dramatycznie wzrasta, co powoduje skurcze szyi kurczęcia. W wyniku tego dziób kurczęcia toruje sobie drogę przez bańkę powietrzną na szerokim końcu jajka. Dziób otwiera się po raz pierwszy raz, a płuca wypełniają się powietrzem. To powoduje, że krew zaczyna krążyć w systemie płucnym. Jest to czas wielkiego stresu dla pisklęcia, a wszelkie niedobory mogą zostać uwidocznione. Stres ten jest na tyle obciążający dla kurczaka, iż może nawet go zabić jeśli nie jest on wystarczająco silny, przeważnie gdy brak mu witamin z grupy B.

     Kurczak podejmuje próby normalnego oddychania, co powoduje kolejne skurcze mięśni szyi i stopniowe przebijanie się przez skorupkę. Proces ten umożliwia wydostanie się dziobu na zewnątrz poprzez małą dziurę w skorupie. Nogi przesuwają pisklaka delikatnie na bok, co umożliwi przy kolejnym skurczu na odłupanie kolejnej części skorupki, wygląda to tak aż do całkowitego rozpadu.

     Pisklę posiada jajkowy ząb, który ułatwia proces wykluwania, a wypada on zaraz po jego zakończeniu. Po rozłupaniu skorupki kurczak wyskakuje z niej, a stare naczynia krwionośne i błony pozostają w środku.

Komentarze (7)
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 6]
Temat:

Komentarze na temat: Rozwój embrionu w jaju


Dyskusja użytkowników na temat: Rozwój embrionu w jaju


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 3minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!