|
Wróbel |
Niektórym z nas, dużą radość sprawia obserwowanie dzikich ptaków w naszym przydomowym ogrodzie. Należy pamiętać, że dokarmianie ich przez cały rok nie jest konieczne, ale także nie jest zabronione. Ptaki na pewno nie pogardzą darmowym i łatwym pokarmem, który jest im szczególnie potrzebny w sytuacjach, gdy ich organizmy wykazują większe zapotrzebowanie na energię, najczęściej ma to miejsce zimą, bądź także wczesną wiosną, kiedy źródła nasion są ograniczone, ptaki energię potrzebują także w momentach migracji. Ogólna większość dzikich ptaków, nie potrzebuje dokarmiania podczas okresu letniego. W naturze podczas gniazdowania i wychowu młodych, większość dzikich ptaków skupia się na samodzielnym otrzymaniu pokarmu i na polowaniu w celu pozyskania pożywienia, wówczas posilają się także owadami. W naturze bardzo ważne jest to, aby młode ptaki były samodzielne, powinny one same pozyskać pożywienie, dlatego odradza się nadmierne dożywianie dzikich ptaków latem.
Ale wiadomo, że nawet w naturze istnieją wyjątki od panujących reguł, a są nimi kolibry oraz szczygły. Kolibry i szczygły będą najbardziej zadowolone z zapewnienia im wysokokalorycznego pokarmu dla dzikich ptaków, dzięki temu zapewnimy im wspomaganie w metabolizmie. Tego rodzaju nasiona przydadzą się najbardziej szczygłom, ponieważ to gatunek ptaków, które gniazdują później niż inne ptaki.
Do dokarmiania dzikich ptaków, najbardziej sprawdzi się ścienny karmnik dedykowany do dokarmiania dziko żyjących ptaków. Jego uniwersalna budowa pozwoli na stosowanie sypkiego ziarna, jak i na stosowanie kul tłuszczowych. Odpowiedni karmnik to ten wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego i łatwego w utrzymaniu czystości. Dobry karmnik powinien mieć budowę wodoodporną i bardzo solidna, aby mógł być stosowany bez żadnych obaw przez cały rok. Dobrze gdy karmnik jest doposażony w funkcje transparentnego zbiornika na ziarno, wówczas możemy obserwować poziom ziarna wewnątrz karmnika.
|
Karmnik ogrodowy dla dzikich ptaków |
Osoba dokarmiająca dzikie ptaki, nie powinna się martwić jeśli nie będzie mogła kontynuować dożywiania ptaków przez jakiś czas, ponieważ dzikie ptaki same przez ten okres zapewnią sobie pożywienie , szczególnie w obszarach miejskich i podmiejskich. Ale jeśli mieszkasz w miejscu odosobnionym, zawsze możesz poprosić kogoś bliskiego, aby uzupełniał karmnik dla dzikich ptaków w pożywienie podczas twojej nieobecności.
Dokarmiając dzikie ptaki powinniśmy pamiętać, że dzikie ptaki zazwyczaj jedzą tam, gdzie czują się bezpieczne i chronione przed dzikimi drapieżnikami, drapieżnikiem jest dla nich nawet kot domowy. Najlepszym miejscem na umieszczenie karmnika dla dzikich ptaków jest odległość czterech metrów od drzewa bądź bujnego krzaka, ponieważ tą odległość ptaki będą potrafiły szybko pokonać w razie gwałtowanej ucieczki przed drapieżnikiem. Dodatkową ochroną karmnika jest pozostawienie drutu bądź kolczastych gałęzi wokół podłoża karmika, zostawiając wygodną przestrzeń, by ptaki bez najmniejszego problemu mogły dostać się do jego wnętrza.
|