Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Hodowla Pawi » Sztuczny wychów i żywienie młodych pawi

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Sztuczny wychów i żywienie młodych pawi

Paw z rozłożonym ogonem
Paw z rozłożonym ogonem
      Pisklęta pawi po wykluciu ważą około 65g lub 70g, swoim wyglądem bardzo przypominają pisklęta czarnych indyków. Młode pawie bardzo szybko się opierzają, już w wieku 3 tygodni mają dobrze wykształcone lotki i podfruwają na wysokość do 1 metra. W tym samym wieku ich głowy zdobi już półcentymetrowa korona. Ale ich wzrost następuje powoli. Dopiero w 6 tygodniu życia ich masa ciała przekracza 500g, zaś w 10 tygodniu osiągają wagę 1 kilograma. Do tego czasu ciężar ciała samców i samic jest bardzo zbliżony, natomiast później masa ciała samców jest większa niż samic. Roczne pawie osiągają wagę ciała około 3000g lub 3500g.

      Młode pawie są bardzo wrażliwe na wilgotność i zimno. Dlatego w wychowalni dla młodych pawi powinny być zachowane takie same parametry jak przy odchowie młodych indycząt. Młode ptaki utrzymywane przy jasnym oświetleniu, bardzo interesują się ściółką, którą zjadają, a następnie z powodu zapchania układu pokarmowego padają. Dlatego bardzo ważne jest aby do 3 lub 4 tygodnia życia odchowywać je na podłodze z siatki i należy stosować promienniki o czerwonej barwie.

      Pawie mają bardzo duże zapotrzebowanie pokarmowe, szczególnie w pierwszych czterech tygodniach życia. Bardzo ważne jest w tym okresie zapewnienie im odpowiedniej ilości białka zwierzęcego. W sztucznej hodowli pawi można z powodzeniem żywić je mieszankami przeznaczonymi dla indyków. Nie zaszkodzi także w żywieniu młodych pawi zastosowanie mieszanki dla kurcząt hodowlanych, którą uzupełnia się ziarnem peluszki i grochu, gotowanymi kurzymi jajami, twarożkiem i tartą marchewką. W pierwszym tygodniu życia pawie spożywają dziennie około 10g paszy, w trzecim tygodniu życia 25g paszy, w piątym tygodniu życia 50g paszy, w siódmym tygodniu życia 75g paszy, zaś w dziewiątym tygodniu życia już pobierają 90g paszy.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 6minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!