Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Hodowla Kuropatw

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Hodowla Kuropatw (łać.Perdix perdix)

Samiec kuropatwy
Samiec kuropatwy
  • Wygląd kuropatwy
  •      Kuropatwa zwyczajna należy do gatunku dużego ptaka osiadłego z rodziny kurowatych, ponadto zalicza się do ptactwa łownego takiego jak bażanty i przepiórki. W Polsce jest prowadzona hodowla kuropatw, w celach łowieckich, ale także wypuszcza się je na wolność w celu zasiedlenia przez ptactwo danego obszaru. Kuropatwy są także użytkowane rzeźnie, na terenie naszego kraju działają nieliczne fermy produkujące tuszki, ale mięso tego tupu nie ma zbytnie dużego zbytu na chwile obecną.

         Liczebność kuropatw żyjących w środowisku naturalnym w ostatnich latach bardzo spadła. Do spadku liczebności kuropatw przyczynił się bardzo intensywny rozwój rolnictwa, jak również duży wzrost liczebności drapieżników. Do spadku liczebności tego gatunku ptactwa przyczyniła się także nieprawidłowa gospodarka łowiecka. Populacja kuropatw podlega dużym wahaniom, liczebność ptactwa jest uzależniona od ostrości panującej zimy, jak również od pogody panującej w czerwcu i lipcu, ponieważ wówczas wykluwają się pisklęta, które są bardzo wrażliwe na przemoknięcia oraz wychłodzenia.

         Na świecie istnieje sześć gatunków kuropatw, lecz na terenie Polski użytkowana i hodowana jest tylko kuropatwa zwyczajna (szara). Na chwilę oceną hodowla kuropatw, jest jeszcze dość mało popularna, jest to związane z trudnością związaną z całą pracą hodowlaną. Prowadzona hodowla kuropatw na terenie Polski wymaga posiadania specjalnego zezwolenia, a wszystkie zabiegi z nią związane, jak również klatki dla kuropatw i woliery dla kuropatw wymagają dużego wkładu pracy. Ostatnio można jednak zauważyć wzrost występowania dzikich kuropatw na obszarze Polski, co powinno nas cieszyć, ważne aby nie przeganiać napotkanych ptaków oraz ich nie płoszyć.

    Dwie kuropatwy
    Dwie kuropatwy

    Wygląd kuropatwy


         Kuropatwa swoim wyglądem przypomina przepiórkę, jest niewielkim łownym ptakiem. U kuropatw można zauważyć dymorfizm płciowy przede wszystkim w ubarwieniu. Samicę posiadają szatę szarostalową, powierzchnia ich grzbietu jest w barwie ciemnoszarej, zaś spód ciała ma barwę stalową. Samce podczas okresu godowego posiadają bardzo charakterystyczna szatę. Glowa jest rdzawoczerwona, a w pobliżu oka znajduje się jasnoczerwona plama przypominająca swoim kształtem różę. Na piersi znajduje się podkowa w barwie rdzawoczerwonej (taka sama jak barwa głowy). Reszta ciała samca jest jasnoszara bądź stalowa. Nogi oraz dziób są w barwie sino- szarej. W barwie brązowej jest tęczówka oka. Młode kuropatwy mają barwę ciała brązowo - szarą, zaś spód ciała ma barwę jaśniejszą. Młode kuropatwy są nazywane "zielonkami". Pisklęta kuropatw są o barwie pomarańczowo - żółtej, ich ciało jest pokryte czarnymi prążkami i kropkami. Od razu po wykluciu osiągają masę ciała około 12gr.
    Dorosłe osobniki osiągają masę ciała od 300gr do 500gr.
    Długość ciała wynosi od 25 cm do 30cm.
    Rozpiętość skrzydeł wynosi około 50cm.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 3minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!