Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Hodowla Kuropatw » Kuropatwa w środowisku naturalnym

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kuropatwa w środowisku naturalnym (łać.Perdix perdix)

Dwie kuropatwy
Dwie kuropatwy
     Kuropatwy w środowisku naturalnym występują najczęściej w zakrzewiach, miedzach, na polach uprawnych oraz w ich okolicach. Kuropatwy najczęściej dożywają wieku od 2 do 3 lat (najdłużej żyjąca kuropatwa miała 5lat). Kuropatwy giną głównie z rąk myśliwych, drapieżników, ale także podczas zimowania. Gdy panują duże mrozy i pokrywy śnieżne, kuropatwy są pozbawione dostępu do pożywienia. Można zaobserwować w zachowaniu obronnym piskląt, że podczas lotu nad nimi drapieżników, pisklęta przewracają się na grzbiet i łapią w pazurki jakieś przedmioty np. liście bądź gałązki. Kuropatwy w środowisku naturalnym żyją w stadach podczas jesieni i zimy. Na tak zwanych "zgromadzeniach ostatecznych" czyli na zbiegowisku wielu stadek podczas całego zamieszania i bieganiny kuropatwy dobierają się w parki (samica prowadzi do gniazda samca).

     Ptaki swoje gniazdo budują na ziemi, starają się je bardzo dobrze ukryć między roślinami. Kuropatwy wygrzebują dołki w piasku, trzepocząc przy tym skrzydłami, usuwając w ten sposób pasożyty zewnętrzne. Kura w gnieździe znosi zazwyczaj jedno lub dwa jaja, obserwuje je i jeśli wyda się bezpieczne dopiero znosi resztę. Zazwyczaj kury znoszą w maju od 10 do 18 jaj w barwie oliwkowo - szarej, w jednodniowych odstępach. Jaja wysiadywane są przez okres około 23 - 25 dni przez obydwoje rodziców. Podczas wysiadywania jaj, gdy zbliża się niebezpieczeństwo kuropatwa zrywa się z gniazda dopiero w ostatniej chwili, mając nadzieję, że zagrożenie minie. Zdarza się, że po stracie lęgu wyprowadzany jest drugi (najpóźniej w sierpniu).

Trzy kuropatwy
Trzy kuropatwy
     W ciągu jednego roku kury wodzą pisklęta wyłącznie jeden raz, zaś samiec pomaga samicy w wychowaniu i w bronie młodych. Po upływie czterech miesięcy młode pisklęta osiągają masę ciała dorosłych ptaków.

      Kuropatwy są sprzymierzeńcami rolników, ponieważ ich naturalnym pokarmem są larwy owadów, gąsienice i ślimaki. Ptaki zjadają pokarm roślinny, zaś latem dwoją dietę uzupełniają owadami. Bezkręgowce stanowią podstawę diety piskląt. Kuropatwy pobierają w 80% pokarm roślinny oraz w 20% pokarm zwierzęcy. Kuropatwy najczęściej na żerowiska udają się z rana bądź pod wieczór.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 1minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!