Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Hodowla Pawi

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Hodowla Pawi

Paw królewski
Paw królewski
      Pawie w swoim naturalnym środowisku zamieszkują obrzeża tropikalnych lasów oraz tereny otwarte południowo- wschodniej Azji oraz Sri Lanki. Pawie należą do rzędu ptaków grzebiących i współnależą do rodziny kurowatych tak samo jak np. bażanty. W południowych Indiach gatunek ten występuje do wysokości 1500m n.p.m., zaś u podnóża Himalajów do 700m n.p.m. Mieszkańcy tamtych terenów uważają pawie za symbol "Boga Kriszny". Ludzie cenią go za wiele cech, jak również za to, że w jego diecie znajdują się jadowite węże oraz skorpiony. Paw jest bardzo czujnym gatunkiem ptaka, w razie wystąpienia zagrożenia, ostrzega bardzo donośnym i przeraźliwym "głosem". W ten oto sposób ostrzega także przed niebezpieczeństwem inne zwierzęta oraz ludzi. W celach kulinarnych hodowany był od V w. p. n. e. Obecnie hoduje się pawie wyłącznie ze względów hobbystycznych, jako gatunek ptaków ozdobnych.

      Na terenie Polski hodowla pawi ogranicza się do utrzymywania ich w ogrodach zoologicznych, w parkach oraz w gospodarstwach agroturystycznych. Pawie także są hodowane na terenach prywatnych, w szczególności przez miłośników tego gatunku. Pawie są ozdobą każdego krajobrazu w jakim się znajdują ze względu na swój piękny wygląd. Pawie są przedstawicielami najstarszego gatunku, który jako pierwszy został nazwany mianem ptaków ozdobnych na całym świecie. Ludzie próbowali jedzenia mięsa pawi, ale okazało się ono bardzo łykowate i niesmaczne.

      Pawie są bardzo dostojnymi i pięknymi ptakami, łatwo się oswajają w nowym otoczeniu, dlatego warto je obdarzyć zaufaniem i nie zamykać wyłącznie w wolierze, można je swobodnie puścić aby sobie spacerowały na ogrodzie, można im także do spacerów wyznaczyć dany teren. Gdy okażemy ptaka taką możliwość bardzo szybko nam się za to odwdzięczą. Najlepszym rozwiązaniem dla pawi aby dobrze się czuły w nowym miejscu, jest danie im swobody poruszania się i zapewnienia czystego i ciepłego miejsca na noclegi. Jeżeli ktoś podejmie decyzje o hodowli pawi w ścisłej zabudowie, powinien ten fakt przedyskutować z najbliższymi sąsiadami, ponieważ ptaki te nie tolerują płotów ani ogrodzeń i bardzo chętnie i często wybierają się na bardzo długie spacery po najbliższej swej okolicy.