Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kanarki » Norwik

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Norwik

     Norwik należy do najlepiej ukształtowanych kanarków angielskich. Kiedyś hodowano norwiki o ubarwieniu intensywnie żółtym, selekcja jednak po pewnym czasie spowodowała ubytki w upierzeniu ptaków i niekorzystne zmiany ich sylwetki. Dbając o zachowanie standardowego kształtu tego pięknego kanarka, hodowcy dobierają obecnie w pary lęgowe osobniki o odmiennym połysku piór, tj. matowe oraz intensywne. Piękne ubarwienie piór u kanarka było zawsze bardzo ważne, w Anglii zaczęto więc barwić norwiki na czerwono dodając do karmy pierzącym się ptakom korzenie zawierające czerwony barwnik. Osobniki, które podczas następnego pierzenia nie otrzymywały czerwonego barwnika, powracały oczywiście do swojego normalnego ubarwienia.

Norwiki w klatce
Norwiki w klatce
 • WYGLĄD
 • ROZMNAŻNAIE
 •      Według angielskich źródeł obecnie hoduje się norwika w wielu wariantach ubarwienia, podobnie jak kanarki kolorowe, przy czym bezwzględnie muszą zostać zachowane cechy jego sylwetki standardowej. Norwik jest ptakiem bardzo popularnym w wielu krajach Europy i zawsze wystawiany na światowych konkursach ptaków.

  WYGLĄD


       Ten kanarek powinien mieć krępą budowę ciała, o kształtnych zaokrągleniach. Pierś jest wysklepiona do przodu, głowa okrągła, duża, z wysokim, okrągłym czołem oraz okrągłymi policzkami. Obwódka oka musi być dobrze widoczna, ale rzęsy nie mogą być zbyt długie, y nie wpadały do oka. Dziób powinien być mocny, krótki, stożkowaty.

       Kark i grzbiet muszą tworzyć harmonijną całość. Podbródek powinien optycznie stanowić przedłużenie luku piersi.

       Ogon musi być krótki, wąski, zwarty, trzymany w jednej linii z plecami. Skrzydła krótkie, dobrze przylegające do tułowia ptaka i stykające się na kuprze. Nogi muszą być krótkie, podkurczone, pazurki gładkie, bez łusek. Ptak w dobrej kondycji powinien mieć ruchy dynamiczne, żwawe. Upierzenie tego kanarka powinno być czyste, miękkie, jedwabiste, lśniące oraz dobrze przylegające. Całe upierzenie ptaka jest lśniące, jeśli jest matowe oraz blade, to powinno mieć szronisty nalot. U szeków bezwzględnie wymaga się symetrii rysunku. W pozycji siedzącej ciało ptaka musi tworzyć z żerdzią kąt 45°, nie może jednak stwarzać wrażenia skulonego. Długość ciała norwika wynosi 16,5 cm.

  Norwik na patyku
  Norwik na patyku

  ROZMNAŻANIE


        Kanarki ras norwik rozmnaża się bardzo łatwo, ponieważ ptaki te szybko się przyzwyczajają do swych opiekunów i nie są zbyt płochliwe. Hodowla norwików musi być monogamiczna, aklatka dla nich przeznaczona powinna być przestronna oraz mieć wymiary 80 x 50 x 50 cm. Duża klatka zapewnia ptakom wiele ruchu potrzebnego im do utrzymania odpowiedniej sprawności, co pozytywnie wpływa na chęć gniazdowania i wychowów młodych. W bigamicznej hodowli samiczki bez pomocy samczyków nie karmią swych młodych i nie można uzyskać wartościowego potomstwa. W budowie gniazda uczestniczą oboje partnerzy, natomiast wysiadywaniem jaj, które trwa 14 dni, zajmuje się wyłącznie samiczka. Szczegóły utrzymywania, jak wyposażenie klatki , materiał na gniazdo, rodzaje karmy, pielęgnacja ptaków młodych i dorosłych są takie jak dla kanarków kolorowych.

       Często przeszkodą w hodowli norwików jest pojawienie się nie zapłodnionych jaj. Przyczyną niezapłodnienia może być zbyt gęste upierzenie samicy w okolicy steku, w takim przypadku należy je krótko przycinać.

  kanarek norwik
  kanarek norwik
       Skala punktowa oceny według COM
  Lp Kanarek Punkty
  1 budowa ptaka 25
  2 głowa 10
  3 kark, plecy 10
  4 skrzydła 10
  5 ogon 5
  6 nogi 5
  7 kondycja 10
  8 upierzenie 10
  9 ubarwienie 5
  10 postawa 10


  Komentarze (1)
  Autor: ~nowak marek     (2015-04-07,  19:03:57)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 84.10.174.236)Odpowiedz
  Temat:

  ptaki


  w jakiej cenie sa te ptaki ile maja lat


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 4minusplus 4 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!