Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kanarki » Korniak niemiecki

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Korniak niemiecki

Korniak niemiecki
Korniak niemiecki
 • WYGLĄD
 • HODOWLA
 •       Korniak niemiecki pochodzi w prostej linii od kanarka harceńskiego, pierwsze okazy uzyskano około 1670 roku. Do zalet tego pięknego ptaka należał ładny, urozmaicony śpiew odziedziczony po przodkach. Obecnie koroniaki niemieckie hoduje się we wszystkich możliwych wariantach ubarwia, zalicza się je do kanarków kształtnych oraz wystawia na konkursach.

  WYGLĄD


        Wielkość korniaka niemieckiego wynosi 13,5-14,5 cm. Upierzenie ma gęste, gładkie dobrze przylegające do ciała. Siedzący ptak powinien tworzyć z żerdzią kąt 45°.

        Koronka zaczyna się po środku głowy tego ptaka ozdobnego, powinna być równomiernie rozłożona we wszystkich kierunkach i sterczeć nieco nad dziobem ptaka, nie może przykrywać oczu, musi natomiast zakrywać gołe miejsca na potylicy.
  <
  Korniaki niemieckie
  Korniaki niemieckie
  br>       Ogóle wrażenie jest wypadkową pozytywnych elementów składających się na piękno ptaka, musi on być zdrowy, niepłochliwy, zadbany i mieć pełne oraz piękne upierzenie.

  Lp. Części ciała Punktacja
  1 głowa i koronka 20
  2 budowa ptaka 15
  3 ubarwienie 20
  4 upierzenie 15
  5 wielkość 10
  6 postawa 10
  7 ogólne wrażenie 20

  Korniak niemiecki na patyku
  Korniak niemiecki na patyku

  HODOWLA


        Warunki chowu oraz rozmnażanie korniaków niemieckich są takie same, jak dla kanarków harceńskich i kolorowych. W doborze par lęgowych należy kierować się dwiema głównymi zasadami:
 • zawsze tylko jeden osobnik z pary może mieć koronkę, drugi zaś musi być gładkogłowy (koronka jest związana z genami letalnymi)
 • jeden ptak z pary musi mieć ubarwienie intensywne, drugi zaś matowe

        Nie możemy zapominać o odpowiednim pomieszczeniu do hodowli tych kanarków. Odpowiednia będzie duża przestronna klatka, lub woliera.