Lizard
Kanarek ten zwany jest również kanarkiem jaszczurkowatym, ze względu na ubarwienie niektórych piór pokrywowych, na których są widoczne grube cętki. Nie ustalono dokładnie gdzie i kiedy, powstała ta odmiana kanarka. W XVII wieku Lizadr był znany we Francji i w Anglii. Swój obecny wygląd zawdzięcza hodowcom angielskim.
|
Kanarek Lizard |
Lizard po mimo tego, że jest zaliczany do kanarków kształtnych, tak naprawdę nie wiele ma z nimi wspólnego. Jego sylwetka przypomina kanarka kolorowego, a rysunek ubarwienia zupełnie odbiega od ubarwienia wszystkich innych kanarków. Subtelna i miła powierzchowność tego ptaka sprawia, że jest on znany wszystkim miłośnikom konarków na świecie. Nie ma żadnych ważniejszych wystaw bez jego udziału. Lizard jest pięknym i łatwym w hodowli kanarkiem, posiadającym delikatny, dźwięczny, srebrzysty glos. Na jego śpiew składają się przeróżne dzwoneczki, świergoty, wysokie trele oraz delikatne flety. Lizard bardzo łatwo przyswaja sobie również śpiew innych ptaków.
WYGLĄD KANARKA LIZARDA
Długość ciała tego kanarka wynosi zazwyczaj 13-14 cm. Lizardy standardowe dzielą się na dwie zasadnicze grupy A i B:
Ptaki z grupy A maja posiadają ubarwienie złocistozielone, a z grupy B srebrzystosłomiane, czyli blade. Cechy rysunku ptaków z obu tych grup powinny być jednakowe. W ostatnich latach dzięki krzyżowaniu uzyskano kilka nowych odmian lizardów, czyli:
srebrzystoszafirowe
oraz z domieszką barwy czerwonej i brunatnej
Wprowadzenie nowych elementów do ubrania odmian już pod tym względem ustabilizowanych jest żmudne i niełatwe. W pierwszych latach doświadczeń z nową odmianą tworzy się całą plejadę mieszańców, z których ze względu na zbyt dużo negatywnych cech tylko niewielka część nadaje się do reprodukcji. Nie zaleca się więc dokonywania nieprzemyślanych krzyżówek tego pięknego kanarka z innymi.
Charakterystyczną cechą lizarda jest okrągła plama znajdująca się na wierzchołku jego głowy. Boki karku, podgardle, piersi, brzuch oraz pióra pokrywowe podogonowe są upstrzone małymi plamkami. Pióra pokrywowe na grzbiecie i skrzydłach mają duże półksiężycowate ciemnoszafirowe plamy oraz zielonkawobiałe obrzeża, nadające plamom szczególną wyrazistość. W prawidłowym ubarwieniu również po bokach piersi oraz wzdłuż całych boków tułowia widoczne są wyraźne wydłużone plamki, nieco mniejsze niż na grzbiecie i skrzydłach ptaka. Lotki i sterówki są koloru ciemnoszafirowego z obrzeżami brunatnymi, rdzawobrunatnymi lub beżowymi, w zależności od domieszki krwi innej odmiany ptaka. Dziob oraz nogi powinny być szafirowe, a pazurki czarne.
Według wymaganego wzorca ptaka głównym elementem ubarwiania głowy jest owalna plama, rozciągająca się od czoła aż do tyłu głowy i przechodząca jeden milimetr nad okiem ptaka. Jej obrzeża powinny być wyraźnie zaznaczone ciemniejszą barwą. Ubarwienie podstawowe musi być widoczne na wszystkich piórach pokrywowych ptaka, łącznie z plamą na głowie, brwi powinny być pełne, wyraziste, nie przerywane.
Każde piórko pokrywowe grzbietu i pleców musi mieć w środku łuskę (plamę) z wyraźną jasną obwódką. Wszystkie łuski powinny być ułożone szeregowo. Lotki oraz sterówki ogona i skrzydeł powinny być jak najciemniejsze.
|
Kanarek Lizard na gałązce |
Upierzenie tego kanarka powinno być bogate, pełne, puszyste, dobrze przylegające do ciała ptaka. Cetki na piórach pokrywowych skrzydeł powinny być pełne, nie przerywane przez białe pióra. Im więcej symetrycznie usytuowanych łusek jest na piersi oraz bokach, tym bardziej lepszy jest cały rysunek ptaka i wyżej oceniany w punktacji konkursowej.
Dziób, nogi oraz pazurki powinny być jak najciemniejsze. U ptaków o jasnym ubarwieniu mogą być bledsze. Ptak sprawiający dobre ogólne wrażenie powinien być w dobrej kondycji, śmiały, żwawy, o czystym upierzeniu. Jego wielkość powinna wynosić długość 13 cm.
ROZMNAŻANIE KANARKA LIZARDA
Hodowla lizardów jest monogamiczna, przy czym ptaki z pary powinny pochodzić z różnych grup ubarwienia. Z kojarzenia osobników należących do tej samej grupy uzyskuje się słabe potomstwo. Młode mogą mieć źle ukształtowane sylwetki, niewłaściwie przylegające pióra, zły rysunek barw, niepełną plamę na głowie itd.
Do rozrodu można wprowadzić jednego osobnika bez plamy lub z nieco odkształconą, jeśli drugi osobnik ma ją prawidłowo zbudowaną i zabarwioną.
Część młodych z takiego związku ma zawsze właściwe cechy. Jeśli zaś oba ptaki z pary wykazują spore braki w wyglądzie, ich potomstwo na pewno będzie jeszcze gorsze.
Klatka, akcesoria, karma oraz pielęgnacja lizardów jest taka sama, jak w przypadku kanarków harcerskich.
|