Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kanarki » Belgijski garbus

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Belgijski garbus (łać.Bossu belge)

Kanarek - belgijski garbus
Kanarek - belgijski garbus
     Rasa Belgijski garbus jest znana i hodowlana ponad 200 lat. Rozpowszechniona jest zwłaszcza w krajach flamandzkich. Najcenniejszą zaletą tego kształtnego kanarka jest to, jeśli na polecenie przybiera odpowiednią pozycję, w której jego szyja jest wyciągnięta poziomo, grzbiet i ramiona tworzą garb, a nogi są ustawione szczudłowato i są przesunięte do przodu. W sylwetce ptaka zaznacza się wówczas wyraźny kąt. Im dłużej ptak potrafi wytrzymać w takiej pozycji, tym wyżej jest oceniany. Przybieranie jej jest już u tej rasy kanarków dziedziczne, ale nauczenie ptaka wykonywania tego na rozkaz wymaga wielu godzin trudnej pracy i treningów, na które składa się między innymi drażnienie ptaka przez pocieranie lub stukanie patyczkiem o pręty klatki, zbliżanie do niego rozmaitych przedmiotów lub palców.

     Niektóre kanarki już w stadium dorastania potrafią się odpowiednio ustawić na jakikolwiek impuls z zewnątrz. Młode osobniki, które już we fruwalce ujawniają skłonności do robienia garbu, są najlepszym materiałem do konkursu.

     Wykonywanie tej figury belgijscy hodowcy nazywają robotą. Jeśli ptak przybrał odpowiednią pozycję, mówi się, że "zrobił" dobrą "robotę". Bossu nie sprawia jednak wrażenia ptaka dotkniętego jakimś kalectwem, zachowuje się normalnie, jest wesoły oraz bardzo dużo śpiewa.WYGLĄD

     Podstawowym ubarwieniem belgijskich garbusów jest kolor żółty. Ciało ptaka powinno być smukłe, linia od głowy do ogona jest łagodna, łuskowata, bez wyraźnych przegięć. Pierś kanarka jest płaska , ale nie zapadnięta. Korpus oraz skrzydła powinny być długie, przy czym skrzydła muszą bardzo dobrze przylegać do tułowia oraz nie mogą się krzyżować. Głowa musi być mała i płaska, dziub zaś nieduży, stożowaty. Oczy ptaka mają być duże koloru czarnego, żywe oraz bardzo wyraziste. Kark kanarka powinien być długi oraz smukły. Podczas "roboty" szyja powinna tworzyć z grzbietem wyraźny kąt. Jest ona wraz z głową poziomo wysunięta do przodu, grzbiet i ogon tworzą drugie ramię, kąta, nogi w tym czasie są wyprostowane lub nawet lekko przegięte do przodu , ramiona szeroko rozstawione.

     Ogon ptaka musi być długi i zwarty. Nogi długie, delikatne, nogawki dobrze upierzone. Ptak musi być w dobrej kondycji, powinien mieć dobre i czyste upierzenie bez kędzierzawych piór. Wielkość kanarka wynosi około 16 - 17 cm.Belgijski garbus w klatce
Belgijski garbus w klatce

ROZMNAŻĄNIE

     Kanarki rasy belgijskie garbusy hoduje się monogamicznie, oboje partnerzy są dobrymi opiekunami dla swojego potomstwa. Klatka dla jednej pary powinna mieć wymiary 60 x 40 x 40 cm. Karmienie ptaków oraz ich warunki utrzymania są takie same, jak w przypadku kanarków kolorowych.


Skala punktowa według COM
budowa ptaka 25
wielkość 5
głowa i kark 12
podstawa podczas "roboty" 40
ogon 5
nogi 5
ogólne wrażenie 8


Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 6minusplus 5 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!