Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kanarki » Japoński garbus

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Japoński garbus

Japoński garbus
Japoński garbus
 • WYGLĄD
 • ROZMNAŻANIE
 •       Japoński garbus jest kanarkiem który został wychodowany około 70 lat temu i bardzo szybko zyskał wielu miłośników wśród hodowców kanarków. Japoński garbus należy do kanarków kształtnych o dobrze utrwalonych cechach dziedzicznych, które przekazuje swojemu potomstwu. Trudno ustalić jakie rasy kanarków brały udział w wyhodowaniu tego ptaka, przypuszcza się że były to kanarki szkocki garbus i belgijski garbus oraz monachijski kanarek kształtny. Japoński garbus (Hoso Japan) posiada cechy każdego z nich. Jest bardzo dobrym śpiewakiem i charakteryzuje się dobrą płodnością.  WYGLĄD

        Japoński garbus na żerdzi powinien trzymać prawie pionową postawę, nie musi wykonywać żadnej figury w odróżnieniu od innych kanarków garbusów. Japoński garbus powinien posiadać szczupłą i elegancką sylwetkę która na odcinku od głowy do ogona powinna być ułożona łukowato. Ciało kanarka musi mieć linię opływowe, bez widocznych załamań między poszczególnymi częściami, tylko między szyją i grzbietem ma być widocznie zarysowany łuk.

        Głowa kanarka jest nie duża i zaokrąglona. Dziób ptaka jest bardzo mocny i krótki w kształcie stożka. Tułów jest długi, smukły oraz okrągły. Ramiona w kształcie opływowym powinny do niego bardzo dobrze przylegać. Brzuch kanarka powinien być widocznie lekko zaokrąglony. Skrzydła powinny przylegać do tułowia (muszą być zwarte), dopuszczalne jest ich odstawanie tylko na piórach pokrywowych ogona. Ogon powinien być długi i zwarty a na końcu rozwidlony.

        Kanarek japoński garbus posiada miękkie, jedwabiste oraz gładkie upierzenie, które dobrze przylega do korpusu. Kolor ubarwienia może być różnorodne. Kanarek japoński garbus nie powinien posiadać żadnych braków w upierzeniu powinien być zadbany. Ruchy kanarka powinny być płynne, szybkie i żwawe nie powinien być płochliwy.  Japoński garbus w klatce
  Japoński garbus w klatce

  ROZMNAŻANIE

        Rozmnażanie japońskiego garbusa jest bardzo łatwe, ptaki bardzo dobrze wychowują swoje potomstwo w hodowlach monogamicznych i bigamicznych. Kanarkom musimy zapewnić odpowiednią klatkę o wymiarach co najmniej 50 x 40 x 40 cm, gniazdo powinno mieć średnicę 10 cm. Za wyściółkę może nam posłużyć mech, cienkie źdźbła trawy, lignina oraz włókna konopne pocięte na kawałki o długości około 3 cm.

        Wyściółka z włókien sztucznych nie jest odpowiednia do wyścielania gniazda, ponieważ łatwo przyczepia się do nóg kanarków.

        Za równo młode jak i starsze ptak karmimy taką samą karmą, jaka jest stosowana dla kanarków kolorowych.
  Skala punktowa według COM
  postawa 20
  głowa i szyja 20
  budowa 10
  upierzenie 15
  wielkość 15
  skrzydła i ogon 10
  kondycja 10