|
|
Border (łać.Border fancy)
|
Border (kanarek kształtny) jest dosyć popularny na wyspach brytyjskich oraz w Państwach Europy Zachodniej. Według ustalonego standardu jest hodowany przez 100 lat. Główną cechą Borderów jest nad wyraz spokojny tryb życia. Szybko przyzwyczaja się do nowego otoczenia oraz nowych opiekunów. Dla poczatkujących hodowców, ten kanarek jest idealny. Border ma dobrze rozwinięty instynkt opiekuńczy, dlatego wspaniale dba o swoje potomstwo oraz potrafi być dobrą mamką dla innych kanarków, gdyż dobrze wychowuje młódki innych raz.
Hodowla tych ptaków jest monogamiczna. Akcesoria, klatka, karma, termin lęgów i opieka nad młodymi są takie same jak u kanarków harceńskich. Ptaki w czasie lęgów nie mogą być młodsze niż 10 miesięcy, ani blisko ze sobą spokrewnione. Border należy do kanarków kształtnych, toteż zasadnicze znaczenie mają jego cechy zewnętrzne, łącznie z ubarwieniem. Lipochromowe bordery mogą mieć niedłużą, symetrycznie ułożoną plamkę zieloną, brunatną lub czarną i w każdym skrzydle po trzy czarne lotki ułożone obok siebie. Border o ubarwieniu koloru melaminowym nie może posiadać takich plam, jego upierzenie musi być jednolitej barwy, a inne ubarwienie traktowane jest jako wada ptaka. Szeki o symetrycznym i wyrazistym rysunku oraz ubarwieniu na wystawach są oceniane pozytywnie i stanowią konkurencję dla ptaków jednolitej barwy.
Wygląd.Długość ciała 14 cm. Głowa jest okrągła, nieduża, dziób mały, stożkowaty. Cały korpus kanarka musi być okrągły, krępawy, o eleganckim wyglądzie. Plecy są lekko łukowate, ich połączenie z szyją jest wyraźne zaznaczone. Zaokrąglone ramiona tworzą wraz z piersią harmonijną bryłę korpusu. Skrzydła muszą dobrze przylegać do tułowia wraz z piersią harmonijną bryłę korpusu. Skrzydła muszą dobrze przylegać do tułowia ptaka i stykać się lekko na jego kuprze. Na bokach lotki odstają nieco od piór pokrywowych. Nogi ptaka są nie długie, lekko ugięte, w pozycji siedzącej nie widać nogawek, które są ukryte w piórach pokrywowych podbrzusza. Gęste i gładkie powinny być pióra pokrywowe, powinny mieć także jedwabisty połysk i dobrze przylegać do siebie. Ogon powinien tworzyć jedną linię i być zwarty z plecami. Nachylenie ciała siedzącego kanarka do żerdzi powinno wynosić 60°. Kanarek powinien mieć spokojne uosobienie oraz nie powinien być płochliwy. Jeżeli jego sposób poruszania się jest powolny i harmonijny, stanowi to dowód, że jest on zadowolony. Barwę powinien mieć intensywną, bez domieszek innych kolorów. Wszystkie odmiany szeków muszą mieć w ubarwieniu kolor mocno kontrastujący z tłem. Niedopuszczalne jest chemiczne barwienie piór kanarkom. Długość ciała nie powinna przekraczać 14 cm.
Skala punktów oceny borderów.
1)Głowa - pkt 10
2)Postura - pkt 15
3)Skrzydła - pkt 10
4)Nogi- pkt 5
5)Upierzenie - pkt 10
6) Ogon - pkt 5
7) Postawa - pkt 15
8)Zachowanie - pkt 10
9)Ubarwienie - pkt 15
10)Wielkość - pkt 5
Razem - pkt 100.
|
|
|
Komentarze (2)Autor: ~kaczynski aleksander (2017-12-04, 00:16:27) [odpowiedzi: 0] (IP: 82.4.75.51)Odpowiedz Temat: niech zyja kaczki! reszcie pticy w dupe chuj z ulicy! | Autor: ~kaczynski (2017-12-04, 00:15:20) [odpowiedzi: 0] (IP: 82.4.75.51)Odpowiedz Temat: zielony!jest ladny, ma piorka.chuj mu w dupe. |
|