Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Hodowla Kuropatw » Ferma kuropatw

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Ferma kuropatw (łać.Perdix perdix)

Kuropatwa
Kuropatwa
     Ferma kuropatw bardzo przypomina fermę bażantów, różnią się wyłącznie wielkością. Chcąc hodować taką samą liczbę bażantów oraz kuropatw, trzeba na to przeznaczyć trzy razy więcej miejsca.

     Stada do 30 sztuk są trzymane w wolierach o wymiarach około 40m na 60m. Takie same wymiary posiada woliera reprodukcyjna, lecz jest oddzielona od woliery większej mniejszymi specjalnymi klatkami w których znajdują się pojedyncze pary. Na fermie kuropatw małe woliery są otwarte podczas trwania okresu godowego. Gdy kuropatwy dobiorą się w pary są przenoszone do jednej z mniejszych wolier i są w niej zamykane. Ważne jest to, aby każda woliera w której przebywają kuropatwy była zadaszona oraz wyścielona ściółką z wrzosu lub ze słomy.

     Po całym pierwszym zniesieniu jaj prze kurę, jaja są zabierane, zaś drugie bądź trzecie zniesienie jaj, jest dopiero wysiadywane przez samicę. Jaja podebrane w hodowli kuropatw w pierwszym zbiorze, są podkładane do gniazd kur liliputkom, które spełniają funkcję matek zastępczych.

     Pisklęta kuropatw do 10 tygodnia życia otrzymują w fermie mieszankę paszową dla młodych indyków. Ponadto, pisklęta kuropatw przez pierwsze dni życia pobierają w naturze wyłącznie pokarm zwierzęcy. Pisklęta powinny w tym okresie mieć zapewnione do spożycia larwy mączników.

Kuropatwa na łące
Kuropatwa na łące
     Po upływie 10 tygodni, można zacząć karmić pisklęta paszą dla kurcząt. Istotną rolę od pierwszych dni życia kuropatw pełni zielonka, którą ptaki mogą pobierać na wybiegu podczas wiosny i lata, zaś podczas zimy zielonkę zastępuje się rzepą. Kury nioski powinny mieć zapewnioną pełnowartościową mieszkankę dla kur niosek.

     Hodowla kuropatw ukierunkowana na użytkowanie mięsne, powinna odchowywać ptaki do wieku 3 miesięcy. Kuropatwy przez cały okres powinny być hodowane w zamkniętych pomieszczeniach. Do jedzenia powinny otrzymywać mieszanki pełnoporcjowe. W tym systemie tuszki kuropatw są dobrze umięśnione i charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością rzeźną, która wynosi około 70%.
Mięso kuropatw charakteryzuje się niezwykłą delikatnością i zawiera małą ilość tłuszczu. Ponadto, mięso kuropatw charakteryzuje się wyjątkowymi walorami smakowymi.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 6minusplus 10 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!